poniedziałek, 25 września, 2023

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku  prezentuje swą wystawę w Parlamencie Europejskim

28 lutego br. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr hab. Grzegorz Berendt uczestniczył w uroczystym otwarciu wystawy w Parlamencie Europejskim. Ekspozycja ,,Polska – jedna z ofiar II wojny światowej w Europie” została przygotowana przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Wystawa planszowa przedstawia stopień zniszczenia Polski podczas okupacji niemieckiej poprzez odniesienie się do poniesionych strat materialnych, będących wynikiem zarówno działań podejmowanych przez Niemców w czasie prowadzenia działań wojennych, jak i wynikających z realizacji założeń ideologii narodowo-socjalistycznej. Ekspozycja ukazuje także skalę działań niemieckich władz okupacyjnych nakierowanych na maksymalną eksploatację ekonomiczną okupowanych polskich ziem oraz inne formy grabieży dokonywane przez agresora.

Podczas wernisażu w Parlamencie Europejskim głos zabrał dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – dr hab. Grzegorz Berendt, który zwrócił uwagę zebranych m.in. na rodzaj zadawanych przez okupantów zniszczeń, czyniąc przy tym paralelę pomiędzy polskim doświadczeniem drugowojennym, a obecną sytuacją na Ukrainie:

„[…] znakomita większość tych zniszczeń była dziełem świadomych działań pacyfikacyjnych w okresie, gdy walki się nie toczyły (…). Była pewna cecha wspólna prowadzona przez okupantów niemieckich i okupantów sowieckich. Właśnie dążenie do zniszczenia polskich elit społecznych i obie te siły czyniły to konsekwentnie. Dziś, w pewnym sensie, agresor rosyjski na terenie Ukrainy czyni podobnie jak robił to agresor sowiecki kilkadziesiąt lat temu, gdzie celem jest zniszczenie Ukrainy, ale też i ukraińskich elit”.

Tematyka prezentowanych na wystawie treści obejmuje:

– niszczenie Polski i grabieże w trakcie agresji niemieckiej 1939 r.,

– niszczenie symboli państwa i polskości,

– rabunek i niszczenie kultury oraz sztuki,

– niemiecka grabieżcza polityka okupacyjna,

– niemiecki rabunek i niszczenie własności prywatnej,

– zniszczenia wojenne i rabunek 1944/1945.

Fotografie i skany eksponatów pochodzą ze zbiorów: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, IPN, NAC.

Tekst: dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora