poniedziałek, 5 czerwca, 2023

Muzeum Inżynierii Miejskiej zaprasza do ŚWIĄTECZNEJ STREFY KREATYWNOŚCI

28-30 grudnia to czas świetnej zabawy! W Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, w godz. 11:00-13:00 i 16:00-18:00 dzieci będą budować z wielkich, miękkich klocków miasto przyszłości  i wymarzony dom. Podczas specjalnych świątecznych warsztatów stworzą kosmiczne galaktyki oraz świąteczne witraże.

A przez wszystkie soboty stycznia 2022 roku Muzeum zaprasza dzieci na zajęcia, których tematyką związana jest z pisaniem. Edukatorzy opowiedzą i pokażą jak dawniej pisano, jak powstaje papier i jak się kaligrafuje. Dzieci poznają także turecką technikę ebru.

Szczegółowy program:

8 stycznia, sobota, godz. 13:00

  • Czerpanie papieru

Czym i na czym pisano przed erą papieru? Kiedy i z czego powstała pierwsza książka i czy słusznie uważana jest za najpotężniejszy przedmiot naszych czasów? Czy dawniej każdy mógł zostać skrybą i nauczyć się czytania i pisania? Na te pytania odpowiemy podczas warsztatów czerpania papieru. Prześledzimy, jak przez wieki zmieniały się materiały, na których zapisywano informacje – od bambusowych deszczułek, papirusu i pergaminu, przez płyty CD, aż po dysk komputerowy. 

15 stycznia, sobota, godz. 13:00

  • Typos i Grafos

W jaki sposób dawniej pisano? Odbijając tekst czy go pisząc? Odpowiedzi na te pytania zawarte są w świecie typografii, w który chętnie się z Wami wybierzemy. Podczas zajęć będzie także okazja samodzielnego zaprojektowania własnego kroju pisma. Odkryjemy tajniki dobrze zaprojektowanej czcionki i różne techniki drukarskie.

22 stycznia, sobota, godz. 13:00 

  • Marmurkowe pisanie

Podczas zajęć uczestnicy poznają technikę ebru. To tradycyjna turecka sztuka zdobienia papieru poprzez przeniesienie na niego kształtów tworzonych farbami na wodzie. Dowiemy się, jakie były tradycyjne wzornictwo w sztuce marmurkowania. Każdy uczestnik będzie mógł stworzyć własny, unikatowy wzór. Wykorzystując technikę ebru wykonamy również kolorowe kartki, które uczestnicy zajęć zabiorą do domu. 

29 stycznia, sobota,  godz. 13:00

  • Kaligrafowie — do piór!

Zapraszamy dzieci, które lubią pisać i chciałyby zobaczyć, jak wyglądały dawne lekcje kaligrafii. Uczestnicy warsztatów poznają podstawowe nazewnictwo, związane z pięknym pisaniem. To sztuka, która wymaga wytrwałości i zaangażowania, ale potrafi dać wiele satysfakcji. Wykaligrafowane samodzielnie przez uczestników listy lub wiersze będzie można zabrać do domu. 

Zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku 6-14 lat wraz z rodzicami / opiekunami. Zachęcamy do wcześniejszych zapisów!

Prosimy o wcześniejszą rezerwację na zajecia. Zgłoszenia przyjmowane są mailowo: rezerwacja@mim.krakow.pl

Przy zakupie biletów zachęcamy do skorzystania ze zniżek:

– Krakowskiej Karty Rodzinnej

– Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem

– Karty Krakowskiej

– karty #zwiedzajKraków

Odpowiedni dokument uprawniający do zniżki należy okazać przy zakupie biletu w kasie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora