środa, 8 maja, 2024

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku – ekspozycja gotowa

Prace nad ekspozycją stałą Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku dobiegły już końca, ale wystawę będzie można zwiedzać dopiero po ponownym otwarciu instytucji kultury. Możemy jednak zajrzeć za kulisy i już dziś dowiedzieć się, jak będzie wyglądała.

Wystawa stała została zbudowana w hali, która mieści się dwa i trzy piętra pod powierzchnią ziemi. Do hali prowadzą długie schody (dla osób z ograniczoną mobilnością jest winda), dzięki czemu zwiedzający ma czas na wyciszenie i przygotowanie do zwiedzania.

Osią ukazanej na wystawie stałej opowieści o Józefie Piłsudskim oraz walce o niepodległość Polski są kolejne etapy życia bohatera, począwszy od dzieciństwa i młodości, poprzez lata zesłania na Syberię, walki podziemnej i zbrojnej o odrodzenie państwa, aż po działalność polityczną w II RP. Wystawa składa się z sześciu galerii – pięciu biograficznych i szóstej prezentującej symbole i mity, które na przestrzeni lat obrosły wokół postaci Marszałka. Galerie biograficzne („Ziuk”, „Wiktor”, „Komendant”, „Naczelnik” i „Marszałek”) rozmieszczono chronologicznie na dwóch poziomach hali wystawowej. Są poświęcone kolejnym okresom życia i działalności Józefa Piłsudskiego. Przeplata je galeria „Symbol” prezentująca mity i legendy związane z Marszałkiem i ukazująca jego dziedzictwo.

Jej istotą jest zbudowanie pomostu pomiędzy biografią bohatera wystawy a współczesnością. Te połączenia osiągnęliśmy przy pomocy eksponatów – symboli z całego XX wieku odnoszących się do walki o niepodległość oraz osoby marszałka. Obok tych bardziej oczywistych możemy znaleźć też wspomnienie rajdu motocyklowego szlakiem Marszałka Piłsudskiego, który odbył się w 1938 r. czy banknotu upamiętniającego setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę wyemitowanego przez Narodowy Bank Polski w 2018 r.

mówi dyrektor muzeum Robert Supeł.

Informacja o ponownym otwarciu muzeum ukaże się na stronie www.muzeumpilsudski.pl oraz na profilach muzealnych w mediach społecznościowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...