sobota, 18 września, 2021

Muzeum Miejskie w Tychach nagrodzone „Słonecznikami 2021”

Muzeum Miejskie w Tychach znalazło się wśród nagrodzonych edukacyjnymi Oscarami „Słoneczniki 2021” na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci na Śląsku. Gala rozdania nagród odbyła się 10 września 2021 roku w Muzeum Śląskim w Katowicach.

Słoneczniki to konkurs na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci w wieku 0–14 lat, organizowany przez portal CzasDzieci.pl – wieloletniego pośrednika między miejscami edukacji i kultury a rodzicami. W tym roku odbyła się już jego 5. śląska edycja. Jurorzy doceniają i nagradzają organizatorów najlepiej przygotowanych wydarzeń, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju młodych adresatów, będąc równocześnie najlepszą rozrywką.

Kategorie konkursowe: język, logika, sztuki wizualne, muzyka, ruch i przyroda opierają się na koncepcji inteligencji wielorakich opracowanej przez H. Gardnera. W każdej z kategorii liczą się też rozwój inteligencji społecznej i refleksyjnej. Oceniane są również: ogólne podejście prowadzącego do najmłodszych, dostosowanie oferty do potrzeb rozwojowych dziecka oraz atrakcyjność inicjatywy, oceniana w odniesieniu do zaangażowania emocjonalnego dziecka. Jednym z założeń konkursu jest też oddanie głosu rodzicom jako najlepszym ekspertom inicjatyw edukacyjnych – to rodzic, jako osoba najbliższa dziecku, najlepiej wie, co dzieci wyniosły z nich wartościowego. Wyróżnione i nagrodzone inicjatywy zyskują znak jakości, który staje się dla rodziców drogowskazem w cotygodniowych wątpliwościach przy wyborze najlepszej oferty edukacyjno–rozrywkowej.

Jurorzy docenili:

 • w kategorii „sztuki wizualne”:
  statuetka Złotego Słonecznika dla wystawy czasowej Raz widziałem przy niedzieli rybki srebrne trzy w kąpieli… W świecie ilustracji i rzeźb Józefa Wilkonia wraz z wydarzeniami edukacyjnymi
  kuratorka: Agata Berger–Połomska
  przygotowanie wystawy: Agata Berger–Połomska, Aleksandra Matuszczyk
  współpraca: Fundacja „Arka” im. Józefa Wilkonia
  projekt scenograficzny: Łukasz Błażejewski
  program edukacyjny: Agata Berger–Połomska, Anna Kura
  Wystawę można było oglądać od 8 lipca do 26 września 2020 roku.
  więcej o wystawie
 • w kategorii „przyroda”:
  statuetka Złotego Słonecznika dla warsztatów architektoniczno–urbanistycznych dla dzieci „Mniejsi mieszkańcy miast” (z cyklu „Tychy – TY je kształtujesz”)
  koncepcja i prowadzenie: Aleksander Krajewski (architekt, właściciel pracowni projektowej Blomm, członek Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP w Katowicach, związany z Fundacją Napraw Sobie Miasto)
  więcej o warsztatach

fot. Anna Szymańska / materiały dzięki uprzejmości portalu CzasDzieci.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora