poniedziałek, 27 maja, 2024

Muzeum Narodowe w Szczecinie zaprasza w weekend – 22-24 marca 2024

WYDARZENIA W MUZEUM: 22-24 MARCA 2024

22 MARCA 2024 | PIĄTEK
Muzeum czynne między 10.00 a 16.00
17.00 | Centrum Dialogu Przełomy MNS | wstęp wolny
               Stalag II D: odkrywanie zbrodni |Dr hab. Andrzej Ossowski, szef Zakładu Genetyki Sądowej,
               współzałożyciel Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów działającej przy Pomorskim
               Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie

23 MARCA 2024 | SOBOTA
Muzeum czynne między 10.00 a 18.00
10.00 – 18.00 | wszystkie gmachy MNS w Szczecinie
               BEZPŁATNA SOBOTA W MUZEUM
10.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie | wstęp: 15 zł + obowiązkowe (!) zapisy
               Akademia Malucha  | Żegnaj zimo! Witaj wiosno! Wielkie porządki i przygotowania do świąt.  
               Zdobienie jaj metodą batikową | Prowadząca: Dorota Baumgarten-Szczyrska
11.00 | Muzeum Historia Szczecina MNS | wstęp: 5 zł (bilet edukacyjny)
               Spacery kuratorskie po wystawach „Paweł Bałakirew. Kolory melancholii” oraz „Hans Hartig. 
               Wirtuoz pomorskiego krajobrazu” | Prowadzenie: Małgorzata Peszko & Anna Lew-Machniak
12.00 | Muzeum Historia Szczecina MNS | wstęp wolny
               Zachodniopomorskie Forum Artystyczne | Koncert dyplomantów Zespół Państwowych Szkół
               Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie
16.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie | wstęp: 5 zł (bilet edukacyjny)
               Akademia Historii Sztuki | Realizm i akademizm
               Prowadzenie: Renata Fabiańska-Grzybowska
16.00 | Muzeum Tradycji Regionalnych MNS | wstęp wolny
               Koncert w ramach XI edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralno-Pasyjnej

24 MARCA 2024 | NIEDZIELA
Muzeum czynne między 10.00 a 16.00
9.00 – 16.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie – Wystawa Zachodniopomorskich Kolei Dojazdowych
               BEZPŁATNE ZWIEDZANIE PLENEROWEGO SKANSENU KOLEJOWEGO
10.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie | wstęp: 15 zł + obowiązkowe (!) zapisy
               Arcydziełka | Światłoczuli. Impresjonizm – Wiek XIX | Prowadzenie: Agata Kamińska  
11.00 oraz 12.30 | Muzeum Narodowe w Szczecinie | wstęp: 15 zł + obowiązkowe (!) zapisy
               Wielkanocne zdobienie jaj przy wykorzystaniu metody batikowej – warsztaty rodzinne
               Prowadzące: Dorota Baumgarten-Szczyrska & Ewa Kimak

Informacje o zapisach: www.muzeum.szczecin.pl

ADRESY ODDZIAŁÓW MUZEUM NARODOWEGO W SZCZECINIE
Muzeum Narodowe w Szczecinie: ul. Wały Chrobrego 3
Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych: ul. Staromłyńska 27
Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej: ul. Staromłyńska 1
Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina: ul. Księcia Mściwoja II 8
Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy: pl. Solidarności 1
Muzeum Narodowe w Szczecinie – Wystawa Zachodniopomorskich Kolei Dojazdowych, Gryfice, ul. Błonie 2

STALAG II D: ODKRYWANIE ZBRODNI

Zapraszamy w piątek, 22 marca 2024 r., o godz. 17.00, do Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy na spotkanie poświęcone Stalagowi II D, znajdującemu się pod Stargardem niemieckiemu obozowi z czasów drugiej wojny światowej, w którym zginęły tysiące osób, w tym cywile z powstania warszawskiego.

Gościem spotkania będzie prof. dr hab. Andrzej Ossowski, szef Zakładu Genetyki Sądowej, współzałożyciel Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów działającej przy Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie.

Na terenie Stalagu II D pracownicy PUM ekshumowali już ponad 200 szczątków ofiar, szacują, że w zbiorowych mogiłach może znajdować się około czterech tysięcy osób. Prowadzone badania antropologiczne, medyczno-sądowe i genetyczne pozwolą ustalić, co było przyczyną śmierci ludzi, a w przyszłości – poznać ich tożsamość. Przy szczątkach znaleziono około też 1300 przedmiotów osobistych.

Stalag II D był jednym z największych obozów jenieckich na terenie III Rzeszy. Od początków wojny trafiali do niego jeńcy z całej Europy, żołnierze szeregowi i podoficerowie. Wykorzystywani byli do prac budowlanych (m.in. przy budowie dróg) i w majątkach ziemskich. W obozie była wysoka umieralność ze względu na bardzo złe warunki bytowe, zimno, brud, szerzące się choroby i słabe wyżywienie, co prowadziło w krótkim czasie do wycieńczenia organizmów zwłaszcza ludzi starszych. Po powstaniu warszawskim i wysiedleniu ze stolicy, wielu warszawiaków w tym cywile, ale też powstańcy, trafiło do obozu w Łambinowicach, a stamtąd do Stalagu II D pod Stargardem. W lutym 1945 r. obóz został ewakuowany.

Dr hab. Andrzej Ossowski, profesor PUM, z wykształcenia biolog, kryminalistyk zajmujący się zawodowo genetyką sądową, genetyką kliniczną, antropologią sądową i kryminalistyką. Absolwent Wydziału Przyrodniczego i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego oraz studium doktoranckiego na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Pracę zawodową rozpoczął w 2002 roku w Zakładzie Medycyny Sądowej PUM w Szczecinie. Aktualnie Kierownik Katedry Medycyny Sądowej oraz Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Autor i współautor kilkudziesięciu artykułów naukowych. Wydał przeszło 3000 ekspertyz sądowych z zakresu genetyki sądowej, medycyny sądowej, antropologii sądowej i kryminalistyki. Pomysłodawca i współtwórca projektu Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów, dzięki któremu przywracana jest tożsamość ofiar zbrodni systemów totalitarnych. W ramach projektu doprowadził do identyfikacji przeszło 150 ofiar zarówno zbrodni komunistycznych, jak i nazistowskich. Pracował przy odnalezieniu około 12000 ofiar drugiej wojny światowej i okresu powojennego w całej Europie, zidentyfikował przeszło 1000 ofiar. W 2023 roku poprowadził pierwszą od wielu lat naukową misję badawczą w Ukrainie poszukującą ofiar zbrodni wołyńskiej zakończoną po czterech miesiącach badań odnalezieniem masowego grobu. W swojej pracy naukowej uczestniczy w projektach z zakresu: genetyki sądowej, genetyki klinicznej, antropologii sądowej, archeologii, kryminalistyki i historii. W 2020 roku stworzył jedno z pierwszych laboratoriów w kraju, oznaczających wirusa SARS CoV2, a także jako jedno z pierwszych laboratoriów sekwencjonujących genom wirusa.

AKADEMIA MALUCHA

„Żegnaj zimo! Witaj wiosno! Wielkie porządki i przygotowania do świąt” to temat zajęć dla dzieci w wieku 5–6 lat w ramach Akademii Malucha. Wśród zaplanowanych zajęć m.in. zdobienie jaj metodą batikową.

Prowadząca Akademię Dorota Baumgarten-Szczyrska zaprasza do Muzeum przy Wałach Chrobrego w sobotę, 23 marca 2024 roku o godzinie 10.00.

Wstęp: 15 zł
Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy.
Oferta nie dotyczy grup zorganizowanych

Dorota Baumgarten-Szczyrska
tel. (+48) 91 43 15 270
d.baumgarten@muzeum.szczecin.pl

Akademia Malucha to cykl spotkań opracowanych z myślą o dzieciach w wieku 5–6 lat. Każde spotkanie trwa około dwóch godzin i obejmuje dwie części: pierwszą realizowaną na salach wystawowych z wykorzystaniem wybranych eksponatów i drugą, na którą składają się zajęcia plastyczne związane z tematem spotkania. W ramach warsztatów muzealnych najmłodsi słuchacze Akademii odbędą podróż w czasie i przestrzeni.

Poznają polskie tradycje i zwyczaje dotyczące Wielkanocy, świąt Bożego Narodzenia, katarzynek i andrzejek oraz kulturę innych narodów. W trakcie zajęć dzieci będą miały niepowtarzalną okazję zobaczyć, dotknąć, a nawet przymierzyć przedmioty prezentowane na wystawach lub przechowywane w muzealnych magazynach. Każdy słuchacz Akademii Malucha otrzyma specjalną książeczkę, w której zbierać będzie znaczki z poszczególnych zajęć. Na zakończenie cyklu spotkań wytrwali uczestnicy otrzymają Dyplomy Słuchacza Akademii.

SPACER KURATROSKI
W MUZEUM HISTORII SZCZECINA

Zapraszamy na spacery kuratorskie po dwóch kameralnych ekspozycjach w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina – „Paweł Bałakirew. Kolory melancholii” oraz „Hans Hartig. Wirtuoz pomorskiego krajobrazu”.  

Po pierwszej z wystaw oprowadzi Anna Lew-Machniak, a po drugiej – Małgorzata Peszko.

Zapraszamy do Ratusza Staromiejskiego w sobotę, 23 marca 2024 roku, o godzinie 11.00.

Wstęp: 5 zł (bilet edukacyjny), bez zapisów.

Więcej o wystawach: https://muzeum.szczecin.pl/wystawy/czasowe.html

ZACHODNIOPOMORSKIE FORUM ARTYSTYCZNE


Zapraszamy w sobotę, 23 marca 2024 roku o godzinie 12.00 do gotyckich wnętrz Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina na koncert dyplomantów Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie. Wydarzenia odbędzie się w ramach Zachodniopomorskiego Forum Artystycznego. Wstęp wolny.

AKADEMIA HISTORII SZTUKI

„Realizm i akademizm” to tytuł wykładu Renaty Fabiańskiej-Grzybowskiej odbywającego się w ramach muzealnego kursu Akademia Historii Sztuki.

Zapraszamy do Muzeum Narodowego w Szczecinie przy Wałach Chrobrego w sobotę, 23 marca 2024 o godzinie 16.00. Wstęp: 5 zł (bilet edukacyjny).

Akademia Historii Sztuki to otwarte wykłady z zakresu historii sztuki. Ze względu na przekrojowy charakter kursu polecamy go w szczególności młodzieży i osobom dorosłym, które pragną rozpocząć swoją przygodę z historią sztuki lub usystematyzować posiadane już wiadomości. Kurs obejmuje szeroki zakres tematów, od sztuki starożytnej po sztukę współczesną, uzupełniony o zajęcia związane z analizą i interpretacją dzieł sztuki.

Koordynatorka: Krystyna Milewska
k.milewska@muzeum.szczecin.pl

Ilustracja: Alexandre Cabanel, Narodziny Wenus, 1863, Musée d’Orsay w Paryżu

ARCYDZIEŁKA
ŚWIATŁOCZULI. IMPRESJONIZM

„Światłoczuli. Impresjonizm – Wiek XIX” to tytuł zajęć w cyklu Arcydziełka, opracowanych z myślą o dzieciach w wieku 6–10 lat. Prowadząca warsztaty Agata Kamińska zaprasza do Muzeum Narodowego w Szczecinie przy Wałach Chrobrego w niedzielę, 24 marca 2024 o godzinie 10.00. Bilety: 15 zł oraz obowiązkowe (!) zapisy.

Nowa edycja cyklu niedzielnych spotkań ze sztuką, opracowanych z myślą o dzieciach w wieku 6–10 lat. W trakcie zajęć uczestnicy będą artystycznie eksperymentować, bawić się formą i kolorem, a przy okazji poznawać historię sztuki, różnorodnych artystów oraz ich twórczość. Każde spotkanie będzie poświęcone jednemu zagadnieniu z historii sztuki w nawiązaniu do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie. Krok po kroku dzieci zapoznają się z terminami i pojęciami, wykonując prace plastyczne nawiązujące stylem do konkretnej epoki i wybranego dzieła. „Arcydziełka” mają wprowadzić najmłodszych w niesamowity świat sztuki, pokazać im bogactwo barw, kształtów, form i technik w niebanalny sposób. Na uroczyste zakończenie tej edycji „Arcydziełek” zaplanowano rozdanie dyplomów, spotkanie z sztuką ludową. 

Prowadząca: Agata Kamińska 
a.kaminska@muzeum.szczecin.pl 
tel. 797 705 277

Wstęp: 15 zł
Liczba miejsc ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy. 
Oferta nie dotyczy grup zorganizowanych 

WIELKANOCNE ZDOBIENIE JAJ PRZY WYKORZYSTANIU METODY BATIKOWEJ – WARSZTATY RODZINNE


Zapraszamy dzieci i rodziców w niedzielę, 24 marca 2024 roku, do Muzeum Narodowego Szczecinie przy Wałach Chrobrego 3 na wielkanocne, rodzinne warsztaty zdobienia jaj metodą batikową.

Od kilku lat w okresie gorączkowych, przedświątecznych przygotowań do Wielkanocy proponujemy małym i dużym mieszkańcom Szczecina chwilę odprężenia przy tworzeniu niezwykłych pisanek. W niedzielę specjalnie dla Państwa przygotujemy odpowiednie stanowiska pracy, a także wszelkie niezbędne materiały potrzebne do wykonania tych ozdobnych, świątecznych jaj. Każdy uczestnik warsztatów będzie mógł wykonać dwie pisanki, dlatego prosimy o przyniesienie pojemników, które ułatwią Państwu zabranie wykonanych pisanek do domu.

Najczęściej do określania zdobionych jaj wielkanocnych służy nazwa – pisanka. Powstaje ona dzięki wykorzystaniu jednej z najstarszych i najpopularniejszych w Polsce technik zdobienia – techniki batikowej zwanej też pisaną. Wzór nanoszony (pisany) jest na jajo gorącym woskiem przy użyciu narzędzia zwanego pisakiem (maleńki lejek wykonany z blaszki i osadzony na patyku), szpilki, patyczka, słomki lub gwoździa. Barwnik (dawniej naturalny na przykład: wywar z łupin cebuli, liści, traw, kory drzew, owoców itp., dziś syntetyczny barwnik spożywczy) osadza się na skorupce w miejscach, które nie zostały zawoskowane. Po usunięciu wosku płaszczyzny pod nim zachowują pierwotny kolor. Czynność tę można powtarzać wielokrotnie, wzbogacając wzór o nowe ornamenty, każdorazowo zanurzając jajko w kolejnych farbach, zaczynając oczywiście od najjaśniejszej. Najstarsze wzory wykonywane woskiem to znaki solarne (rozety, rozety wirujące, wizerunki słońca z promieniami), symbole światła i błyskawic. Z czasem pojawiły się motywy geometryczne (kreski, szlaczki, kropki i ich kombinacje), a także roślinne (gałązki, listki, kwiatki) i wreszcie zoomorficzne (baranki, ptaszki).

Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnej zabawy.

24.03.24 r. (niedziela)
Miejsce: Muzeum Narodowe w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3,

Warunki uczestnictwa:
Ze względu na bezpieczeństwo i komfort pracy wprowadzamy zapisy oraz podział uczestników na dwie grupy warsztatowe:
I grupa: 24 marca 2024 (niedziela), godz. 11.00 – 12.00
II grupa: 24 marca 2024 (niedziela), godz. 12.30 – 13.30

Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują wcześniejsze zapisy:
Dorota Baumgarten-Szczyrska, tel. 797 705 270, d.baumgarten@muzeum.szczecin.pl
Ewa Kimak, tel. 797 705 278, e.kimak@muzeum.szczecin.pl

Zapisy prowadzimy do godz. 15.30 w piątek 22 marca 2024 r.

Wstęp: 15 zł od osoby

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Spotkanie

Bassanti postanawia popełnić samobójstwo. Nie byłoby w tym nic dziwnego, g...

Van Eyck. Zbliżenia

W tej fascynującej książce przyglądamy się z bliska dziełom jednego z ...

Festyn Zielonoświątkowy

Zapraszamy na Festyn Zielonoświątkowy, który odbędzie się 19.05.2024 r. w godzi...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...