poniedziałek, 27 maja, 2024

Tajemnica patrzy

W piątek, 22 marca o godzinie 18.00 w Gdańskiej Galerii Miejskiej 2 przy ulicy Powroźniczej 13/15, odbędzie się wernisaż wystawy pt. Tajemnica patrzy. Prace z czasu transformacji Alicji Żebrowskiej.

Chociaż o transformacji zwykło mówić się w kategoriach społecznych, politycznych i ekonomicznych, to transformacja była przede wszystkim tajemnicą. Był to czas wielkiego przemienienia, interregnum, stan pomiędzy – kiedy stary porządek już nie istniał, a nowy jeszcze nie nastał.

Wystawa Tajemnica patrzy obejmuje przegląd najważniejszych prac Alicji Żebrowskiej z czasu transformacji. Artystka inspirowała się wówczas ezoteryką, mistyką i alchemią. W realiach rozpadającej się rzeczywistości – i równoczesnego powstawania nowej – Żebrowska szukała śladów kosmicznej jedności i harmonii stworzenia. Astralne zjednoczenie pierwiastków, manifestujące się w figurze androgyna, walka chaosu z porządkiem i materii z duchowością, doskonałość architektury wszechświata, praczas zaklęty w formacjach skalnych Tatr i bezczas transformacyjnej codzienności – to tylko niektóre z tropów obecnych we wczesnych pracach Żebrowskiej. Pozwala to wpisać jej twórczość w szerszy i ciągle niewystarczająco opisany kontekst: transformacyjną sztukę nowej duchowości.

Rdzeń wystawy stanowią grafiki, rzeźby oraz instalacja z wystaw w Krakowie (1986), Wiedniu (1992) i Orońsku (1992). W większości przypadków prac tych później nie pokazywano. W końcu o nich zapomniano, wybierając z bogatego dorobku artystki zaledwie kilka filmów (w tym Tajemnica patrzy z 1995 roku), które zinterpretowano zgodnie z hegemonicznymi dyskursami transformacyjnej historii sztuki jako „feministyczne” i „krytyczne”. Nie uchylając tych odczytań, wystawa w Gdańskiej Galerii Miejskiej chce przywrócić wczesnym pracom Żebrowskiej ich historyczny kontekst i stojące za nimi intencje artystki. Kontekstem tym była tajemnica transformacji – czas poza czasem, wieczne teraz, równoczesność przed i po. Żebrowska wiedziała, że tajemnica patrzy – i sama patrzyła w jej stronę.

  • Data: 22 marca – 9 czerwca 2024
  • Wernisaż: 22.03.2024, godz.18.00
  • Oddział: Gdańska Galeria Miejska 2, ul. Powroźnicza 13/15
  • Kurator: Jakub Banasiak
  • Identyfikacja wizualna: Kuba Maria Mazurkiewicz

Wstęp płatny: 10 zł bilet regularny, 7 zł ulgowy, 5 zł grupowy

Marcin Skirło
Gdańska Galeria Miejska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Spotkanie

Bassanti postanawia popełnić samobójstwo. Nie byłoby w tym nic dziwnego, g...

Van Eyck. Zbliżenia

W tej fascynującej książce przyglądamy się z bliska dziełom jednego z ...

Festyn Zielonoświątkowy

Zapraszamy na Festyn Zielonoświątkowy, który odbędzie się 19.05.2024 r. w godzi...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...