sobota, 5 października, 2024

MUZEUM NARODOWE WE WROCŁAWIU zaprasza

„Tych wsi na Dolnym Śląsku już nie zobaczysz”, „Galeria mody”, „Godzilla i chryzantemy. O kulturze i sztuce Japonii” – to nowe cykle edukacyjne, które ruszają w Muzeum Narodowym we Wrocławiu w tym semestrze.

Dr Karolina Rybicka opowie o dolnośląskich miejscowościach, które jeszcze 100 lat temu tętniły życiem, a po 1945 r. bezpowrotnie zniknęły z lokalnego krajobrazu. Pierwszy wykład: 12.10 o g. 12:00 – „Budniki – gdzie słońce nie docierało przez 113 dni w roku”.

Historię kostiumu można będzie zgłębić dzięki wykładom dr Małgorzaty Możdzyńskiej-Nawotki, kuratorki Działu Tkanin i Ubiorów, wybitnej specjalistki w dziedzinie historii mody (start w listopadzie). Edukatorka Barbara Przerwa zaprasza na spotkania z kulturą i sztuką Japonii – pierwszy wykład 22.09 o g. 15:00.

We wrześniu w Muzeum Narodowym rusza kolejna edycja cieszącego się ogromnym zainteresowaniem kursu historii sztuki, podczas którego uczestnicy będą mogli poznać dzieje sztuki światowej od prehistorii po współczesność. Kurs potrwa od 22 września 2024 do czerwca 2025.

W tym semestrze na miłośników sztuki czekają również oprowadzania tematyczne (np. szlakiem kulinariów w dawnym malarstwie), wykłady dr Beaty Lejman w cyklu „Wyjątkowe zjawiska w sztuce pozaeuropejskiej” oraz „Sztuka Europy z bliska” i wiele innych.

Dla dzieci i młodzież przygotowane zostały weekendowe zajęcia z cyklu „Z rodziną do muzeum” oraz autorski cyklu warsztatów Karoliny Rzepki zatytułowanych „Zostań Cudo-Twórcą”. Zaplanowano również liczne zajęcia dla osób z niepełnosprawnościami.

PAWILON CZTERECH KOPUŁ

„Kurs historii sztuki. Klasycy nowoczesności”, warsztaty inspirowane japońską praktyką Shinrin-yoku, warsztaty tańca intuicyjnego, „Sztuka w dialogu”, czyli rozmowy ze współczesnymi artystami i artystkami – to niektóre z propozycji edukacyjnych Pawilonu Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej.

Kolejna edycja kursu historii sztuki „Klasycy nowoczesności” rozpocznie się 14 września wykładem o różnych obliczach abstrakcji. W tym semestrze można też będzie posłuchać m.in. o Nowej Rzeczowości, Bauhausie, dadaizmie, surrealizmie oraz poznać twórczość Leonory Carrington.

Nowością w Pawilonie będą warsztaty Moniki Ćmy inspirowane japońską praktyką Shinrin-yoku. Jest to forma terapii, która polega na zanurzeniu się w atmosferze lasu i świadomym obcowaniu z naturą. Podczas spotkania uczestnicy będą mieli okazję doświadczyć głębokiego relaksu i regeneracji, poprawiając jednocześnie swoje zdrowie fizyczne i psychiczne.

Dla osób chcących działać praktycznie Dział Edukacji przygotował warsztaty „Uszyj sobie rzeźbę” prowadzone przez Barbarę Przerwę (13.07, 14.09, 5.10 o g. 13:00) oraz warsztaty tańca intuicyjnego z cyklu „Co mnie porusza w sztuce współczesnej?” (14.09, 5.10 o g. 18:00). Tradycyjnie też w każdy ostatni czwartek miesiąca Justyna Oleksy poprowadzi warsztaty dla seniorów z cyklu „Przystanek: Pawilon”.

W każdy pierwszy wtorek miesiąca edukatorzy zapraszają na sensoryczne, integracyjne spotkania ze sztuką współczesną. Zajęcia z audiodeskrypcją oraz pomocami dotykowymi to spotkania, w trakcie których uczestnicy będą mogli porozmawiać o wrażeniach płynących z poznanych dzieł. Terminy: 3.09, 1.10, 12.11 oraz 3.12 o g. 14:00.

Jak co roku edukatorzy przygotowali też specjalną ofertę dla dzieci młodszych i starszych, w programie m.in. cykl #muzealniaki i „Sztuczki w Pawilonie”.

MUZEUM ETNOGRAFICZNE

Haftowanie gigantycznej makatki, koncerty, wykłady z cyklu „Photo brut, czyli fotografia na krawędzi”– to niektóre z wydarzeń zaplanowanych jesienią w Muzeum Etnograficznym.

W związku z okrągłą rocznicą bytności Muzeum na Przedmieściu Oławskim 28 września (g. 11:00–14:00) odbędzie się wspólne haftowanie gigantycznej makatki, na które zaproszeni zostaną sąsiedzi, sympatycy i miłośnicy Muzeum.

Od września wraca stały cykl edukacyjny „Etno w południe”. W każdą niedzielę o g. 12:00 dzieci wraz z opiekunami mogą wziąć udział w warsztatach, które pozwalają na poznawanie zagadnień etnograficznych związanych m.in. z obrzędowością doroczną, plastyką obrzędową, historią regionu etc. Warsztaty to nie tylko opowieści i prezentacja zabytków, ale to również okazja dla samodzielnych działań i zabaw. W każdą drugą niedzielę miesiąca, o g. 14:00, odbywać się będą warsztaty integracyjne dla dzieci.

W programie Działu Edukacji ME znajdą się również wykłady i warsztaty związane z odbywającymi się wystawami czasowymi „Obłęd. Przypadek Mariana Henela – lubieżnika z Branic”(otwarcie 21 września) i „Strojni Kresowiacy” (otwarcie 16 listopada). Można będzie posłuchać m.in. wykładów Aleksandry Szwedo z cyklu „Photo brut, czyli fotografia na krawędzi”, a także wziąć udział w warsztatach „Dzikie dywany” i „Tkana kobiecość –warsztaty ze Splotką” oraz w oprowadzaniu z poetką Emilią Konwerską.

W grudniu jak co roku edukatorzy zaproszą na zajęcia związane z obrzędowością bożonarodzeniową. W programie wykonywanie tradycyjnych ozdób świątecznych, zwanych pająkami, oraz ozdób na choinkę z zaproszoną przez nas artystką ludową.

Anna Kowalów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Sztuka Zapisana

Szanowni Państwo, z przyjemnością informujemy o nawiązanej współpracy z red...

Kolekcjonerka. Teresa Szwedkowicz (193...

Wystawa czasowa w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie dostępna od 17....

Europejskie Dni Dziedzictwa w Wielkopo...

Przygotowaliśmy specjalny program kulturalno-edukacyjny związany z historią pra...

Kolekcjonerka. Teresa Szwedkowicz (193...

Wystawa przybliża problematykę kolekcjonerstwa prywatnego i antropologii rzeczy...

KONFERENCJA NAUKOWA „AXENTOWICZ. W 165...

Zapraszamy serdecznie na  konferencję naukową "AXENTOWICZ. W 165 ROCZNICĘ ...