czwartek, 21 listopada, 2024

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy wydało katalog strat wojennych

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzictwem kulturowym. Większość polskich muzeów pracuje nad sporządzeniem pełnej listy utraconych zabytków. Jednocześnie są to działania bardzo trudne, m.in. z powodu niewystarczającej bazy źródłowej. Często okazuje się, że odkrycie prawdy historycznej bywa bolesne ze względu na zaangażowane w dane wydarzenia osoby. Tak też jest w przypadku strat wojennych Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Historia bydgoskiego muzealnictwa sięga 1880 r., kiedy powstało Towarzystwo Historyczne w Bydgoszczy, którego zbiory stanowiły podwaliny pod założone w 1923 r. Muzeum Miejskie. Kolekcja była bogata i zróżnicowana. Muzeum posiadało zbiory archeologiczne, historyczne, etnograficzne oraz kolekcję dzieł sztuki, w tym spuściznę po Leonie Wyczółkowskim. Podczas II wojny światowej, w latach 1943–1944, zabytki zostały wywiezione do pobliskich miejscowości celem zabezpieczenia ich przed bombardowaniem i działaniem wojsk radzieckich. Po wyzwoleniu miasta w 1945 r. i rozpoczęciu akcji zwożenia kolekcji z powrotem do Bydgoszczy okazało się, że duża jej część została zniszczona bądź rozkradziona. Przez pierwsze powojenne lata zbiory nie zostały uporządkowane i poprawnie zinwentaryzowane, co utrudniało sporządzenie listy strat. Prawidłowa procedura ewidencji zbiorów została wprowadzona w latach 1968–1975. Braki w zbiorach, ujawnione w wyniku spisów z natury, zostały zgłoszone do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i są ujęte w Krajowym wykazie zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem. Na chwilę obecną porządkowanie stanu zbiorów jest możliwe dzięki analizie porównawczej zachowanych materiałów źródłowych ze szczegółowymi spisami z natury.

Badaniami strat wojennych MOB zajmuje się obecnie Dział Ewidencji, Digitalizacji i Konserwacji Zbiorów, a katalog prezentuje efekty tych prac. Część pierwsza zawiera krótką historię bydgoskiego Muzeum wraz z opisem procesu decentralizacji zbiorów oraz dzieje poszczególnych kolekcji: Leona Wyczółkowskiego, malarstwa i rysunku polskiego, zbioru afrykańskiego (pozaeuropejskiego) oraz archeologii, a także opis działań prowadzonych przez Prokuraturę Okręgową w Bydgoszczy, Wydział Kryminalny Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy oraz MOB w latach 2018–2020. Część druga stanowi katalog strat wojennych zgłoszonych do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w którym znajdują się obiekty ze zbiorów Leona Wyczółkowskiego, polskiego malarstwa i rysunku, kolekcji afrykańskiej oraz broni. Celem niniejszej publikacji jest zwiększenie świadomości o historii strat wojennych wśród lokalnej społeczności, propagowanie wiedzy na temat dziedzictwa utraconego oraz zaprezentowanie tzw. dobrych praktyk, wypracowanych w czasie prowadzenia badań i współpracy z różnymi instytucjami kulturalnymi i państwowymi.

Publikację można kupić bezpośrednio w kasach budynków MOB oraz przez sklep internetowy:

https://bilety.muzeum.bydgoszcz.pl/towary/straty-wojenne-muzeum-miejskiego-w-bydgoszczy-cena-105-00-iksoris-id-1115-t227.html

Spotkanie autorskie odbędzie się 4 grudnia w Gmachu Głównym MOB przy ul. Gdańskiej 4.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Badanie polskich strat wojennych”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...