poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Muzeum Wojska będzie bardziej dostępne

Interdyscyplinarne warsztaty dla osób z dysfunkcjami, szkolenia pracowników, spotkania z przedstawicielami środowisk ze szczególnymi potrzebami, zakup tyfloplanu, programu do komunikacji alternatywnej, wykonanie plansz sensorycznych – między innymi takie działania zrealizuje Muzeum Wojska w Białymstoku w ramach grantu z projektu „Kultura bez barier”. Przyczyni się to do wzrostu dostępności oferty kulturalnej tej placówki.

Muzeum Wojska w Białymstoku otrzymało dofinansowanie w wysokości 77,9 tys. zł w projekcie grantowym „Kultura bez barier”. Miejska placówka między lipca 2022 r. a czerwcem 2023 r. zrealizuje zadanie ponad nazwą „Poprawa dostępności oferty kulturalnej Muzeum Wojska w Białymstoku dla osób ze szczególnymi potrzebami”.

Celem tego przedsięwzięcia jest włączenie na stałe do grona odbiorców muzealnej oferty osób wymagających większej dostępności w obszarach widzenia, czucia, słyszenia oraz rozumienia. Najważniejszym działaniem projektowym będą interdyscyplinarne warsztaty poświęcone II wojnie światowej w ujęciu lokalnym. Tematyka wojenna oraz stworzenie przestrzeni do rozmów o wojnie są szczególnie istotne w obecnej sytuacji konfliktu zbrojnego w Ukrainie. Głównymi odbiorcami warsztatów będą dorośli, młodzież i dzieci z dysfunkcjami oraz autyzmem, ale też wszyscy zainteresowani wojenną historią naszego regionu.

W ramach tego zadania zostaną także przeprowadzone szkolenia pracowników muzeum oraz spotkania z przedstawicielami środowisk ze szczególnymi potrzebami. Zrealizowane zostaną działania, które przyczynią się do trwałej poprawy dostępności placówki. W siedzibie głównej muzeum zainstalowane zostaną między innymi: tyfloplan przeznaczony dla osób z dysfunkcjami wzroku oraz przenośny system FM i pętla indukcyjna dla osób z dysfunkcjami słuchu. Szczególne miejsce w projekcie zajmie zapewnienie dostępności  dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną i autyzmem w obszarze rozumienia. Z myślą o pracy z tymi odbiorcami autorzy projektu zaplanowali zakup programu do komunikacji alternatywnej oraz wykonanie tematycznych planszy sensorycznych.

Opracowanie: Kamila Bogacewicz/UM Białystok

ŹródłoUM Białystok

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...