poniedziałek, 20 maja, 2024

Muzeum Ziemi Tarnowskiej

Zmiana nazwy

Informujemy, że z dniem 24 stycznia 2024 r., zgodnie z decyzją władz Województwa Małopolskiego Muzeum Okręgowe w Tarnowie zmieniło swoją nazwę na Muzeum Ziemi Tarnowskiej. Zmiana ta weszła w życie na mocy Uchwały Nr LXXVII/1126/23 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 28 grudnia 2023 r. opublikowanej w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego w dniu 9 stycznia 2024, poz. 376, https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/legalact/2024/376/

Muzeum jest jedną z dwóch instytucji kultury Województwa Małopolskiego, obok Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu (obecnie Muzeum Ziemi Sądeckiej), których nazwa została zmieniona. Wcześniej, bo w 2023 r., podobną procedurę przeszło obecne Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie (uprzednio Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec). Zgodnie z argumentacją organizatora nowa nazwa w pełniejszy sposób ma oddać profil placówki, w której dominującą rolę odgrywają oddziały zlokalizowane w Tarnowie i okolicy. Modyfikacja ta oznacza również powrót do jednej z historycznych nazw instytucji, która była używana w latach 1945-1949. Jednocześnie jest to odejście od nazwy nadanej w lutym 1976 r., związanej z wprowadzanymi wówczas zmianami administracyjnymi kraju, w wyniku których Tarnów stał się stolicą jednego z 49 województw.

Tarnowskie Muzeum swoją tradycją sięga roku 1927, kiedy z inicjatywy Józefa Jakubowskiego powstało Muzeum Miasta Tarnowa. W latach 1931-1939 połączone zostało ono z Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie. Po zakończeniu II wojny światowej Urząd Wojewódzki w Krakowie powołał do życia „Muzeum Ziemi Tarnowskiej w Tarnowie”. Z końcem 1949 r., wraz z upaństwowieniem tarnowskiego Muzeum jego nazwa zmieniona została na: „Muzeum w Tarnowie”.

Poza nazwą wszystkie pozostałe dane instytucji pozostają bez zmian. Muzeum w dalszym ciągu będzie funkcjonowało jako jedna z instytucji kultury Województwa Małopolskiego. Przekształceniom nie ulega również jego struktura. Dotychczasowe jednostki organizacyjne, zarówno oddziały istniejące w Tarnowie, jak i poza miastem będą działały na dotychczasowych zasadach.

Podsumowanie roku 2023

Rok 2023 upłynął w Muzeum Okręgowym w Tarnowie przede wszystkim pod znakiem działań związanych z prezentacją obiektów wchodzących w skład kolekcji ceramiki i szkła nabytej pod koniec 2022 r. od księcia Pawła Sanguszki – potomka dawnych właścicieli miasta. Poza uroczystym, symbolicznym przekazaniem zbiorów oraz promocją dwutomowego katalogu pn. „Ceramika i szkło  z depozytu książąt Sanguszków w Muzeum Okręgowym w Tarnowie. Świadkowie historii” (luty 2023 r.) Muzeum przygotowało także dwie wystawy czasowe, na których zademonstrowano wybrane muzealia pochodzące z dawnego depozytu. Były to ekspozycje: „Krucha materia. Szkło ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie” oraz Porcelana książąt Sanguszków – serwisy”. Nowym nabytkom poświęcone były również m.in.: sesja popularnonaukowa oraz działania edukacyjne i popularyzatorskie prowadzone na muzealnych profilach społecznościowych.

Frekwencja

Ogólna liczba osób, które w 2023 r. odwiedziły Muzeum w celu zwiedzenia wystaw stałych i czasowych, uczestniczenia w organizowanych bądź współorganizowanych przez instytucję wydarzeniach lub wzięcia udziału w zajęciach edukacyjnych wyniosła blisko 121 tysięcy.

Wystawy stałe

Wystawy stałe Muzeum prezentowane były w 10 lokalizacjach. Łącznie w 2023 r. odwiedziło je niemal 60 tysięcy osób. Największym zainteresowaniem zwiedzających cieszyła się ekspozycja udostępniana w Zagrodzie Felicji Curyłowej w Zalipiu, filii Muzeum Etnograficznego. Odwiedziło ją ponad 25 tysięcy osób. Na kolejnych miejscach uplasowały się oddziały: Muzeum Zamek w Dębnie (ponad 9 tysięcy), oraz Muzeum Ratusz – Galeria Sztuki Dawnej (ponad 7 tysięcy).

Wystawy czasowe

W 2023 r. Muzeum udostępniło zwiedzającym łącznie 33 wystawy czasowe. Spośród nich 4 stanowiły kontynuację wystaw otwartych w roku 2022, natomiast 29 to całkowicie nowe ekspozycje. Były wśród nich wystawy ukazujące twórczość artystyczną, jak i prezentacje historyczne, etnograficzne oraz archeologiczne. Część z nich stanowiła kolejne odsłony muzealnych serii: „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej”, „Skarby Muzeum Okręgowego w Tarnowie”, „Magazyn”, czy „Tarnowscy kolekcjonerzy”. Łącznie zobaczyło je ponad 30 tysięcy osób.

Wydarzenia

W minionym roku Muzeum Okręgowe w Tarnowie brało udział w realizacji 55 wydarzeń (16 własnych oraz 39, w przypadku których wystąpiło w charakterze współorganizatora). Do najważniejszych należała 60. edycja Konkursu „Malowana Chata”, który na początku czerwca 2023 r. odbył się w Zalipiu. Zainteresowani po raz kolejny mogli uczestniczyć także w Międzynarodowym Turnieju Rycerskim „O złoty warkocz Tarłówny”, podobnie jak rok wcześniej zorganizowanym w formule „Międzynarodowych Spotkań z Dziedzictwem i Historią Wojskowości na Zamku w Dębnie”. Muzeum włączyło się w obchody „Międzynarodowej Nocy Muzeów” oraz w ogólnopolską akcję „Narodowego Czytania”. Kontynuowano działania w ramach projektu: „Skansenova – systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu”. Muzeum zapraszało do udziału w konkursach, koncertach, sesjach popularnonaukowych, plenerach malarskich, grach terenowych oraz innych przedsięwzięciach adresowanych do zróżnicowanych grup odbiorców. Ogólna liczba uczestników imprez muzealnych przygotowanych w 2023 r. wyniosła ponad 17 tysięcy osób.

Edukacja

Niesłabnącym zainteresowaniem cieszyła się również oferta edukacyjna Muzeum. W 2023 r. pracownicy muzealnych jednostek organizacyjnych przeprowadzili łącznie 765 lekcji muzealnych, w których wzięło udział ponad 13 tysięcy uczestników. Największa liczba zajęć odbyła się w Galerii „Panorama” oraz oddziałach: Muzeum Ratusz – Galeria Sztuki Dawnej, Muzeum Zamek w Dębnie i Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci. Grupy szkolne przyciągały również lekcje proponowane przez Muzeum Etnograficzne w Tarnowie oraz Muzeum Historii Tarnowa i Regionu.

Plany Muzeum Ziemi Tarnowskiej na rok 2024

W 2024 r. Muzeum Ziemi Tarnowskiej planuje kontynuację dotychczasowych działań. Aktualnie dostępne są cztery wystawy czasowe. W Siedzibie prezentowane są dwie ekspozycje: „Radioodbiorniki z kolekcji Janusza Tomsi”, oraz do końca stycznia „Porcelana książąt Sanguszków – serwisy”. W Muzeum Historii Tarnowa i Regionu wciąż zobaczyć można wystawę: „Wstęgowy Gwoździec – życie w wiosce pierwszych rolników sprzed 7 tysięcy lat”, zaś w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie: „Ludowe Feng-shui. Magia w zagrodzie chłopskiej”.

Obecnie trwają przygotowania do otwarcia kolejnych wystaw. Realizowane będą dotychczasowe, cieszące się zainteresowaniem odbiorców cykle. W cyklu „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej” jako pierwsza, już w marcu, zaprezentowana zostanie wystawa: „Artystyczne inspiracje – Andrzej Ruszel i rodzina”. Kolejne odsłony będą miały serie: „Skarby Muzeum”, „Magazyn”, „Tarnowscy kolekcjonerzy” oraz ekspozycje mające charakter historycznych wystaw rocznicowych.

Wśród wydarzeń, już w maju zapraszamy do zwiedzania muzeów nocą w ramach kolejnej edycji „Międzynarodowej Nocy Muzeów”. Po raz kolejny w Muzeum Etnograficznym odbędzie się także „Dzień Hetmański”, zaś w sąsiedztwie Regionalnego Centrum Edukacji o Pamięci „Święto 16. Pułku Piechoty”. W pierwszych dniach czerwca ponownie zaprosimy do Zalipia, gdzie odbędzie się 61. edycja Konkursu „Malowana Chata”. Sierpień, to miesiąc kiedy ponownie do Dębna zjadą rycerze aby rywalizować o najważniejsze trofeum Turnieju Rycerskiego. W tamtejszym Zamku cyklicznie odbywać się będą spotkania przy napojach. Na początku października swój jubileusz 40-lecia będzie obchodziło Muzeum Etnograficzne.

Muzeum szczególnie zaprasza do skorzystania ze swojej oferty edukacyjnej. Uzupełniona o nowe propozycje lekcji liczy ona obecnie kilkadziesiąt tematów, wśród których każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Aktualny, szczegółowy wykaz dostępnych tematów zajęć można znaleźć na stronie internetowej Muzeum (www.muzeum.tarnow.pl) w zakładce edukacja oraz na podstronach poszczególnych oddziałów.

Ewelina Kuboń

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...