środa, 4 października, 2023

NAJWIĘKSZE HITY MUZYKI FILMOWEJ W BIAŁEJ FABRYCE

Już po raz 14 na dziedzińcu Białej Fabryki usłyszymy muzyczne brzmienia. W tym roku za sprawą festiwalu Geyer Music Factory, przeniesiemy się w świat muzyki znanej z filmowych hitów światowego kina.

Przeboje z serii filmów o Jamesie Bondzie, najbardziej znane tanga, musicalowe melodie oraz piosenki znane z bajek Disneya – to motywy przewodnie czterech koncertów, które odbędą się w czerwcu i lipcu na terenie Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Koncerty w ramach Geyer Music Factory to już tradycja, która na stałe wpisała się w letni kalendarz łódzkich wydarzeń. W tym roku artyści zaprezentują jazzowe, autorskie i popowe aranżacje znanych filmowych partytur. Festiwal obejmie szerokie spektrum kultury muzycznej: od koncertów kameralnych po bigbandowe wykonanie standardów muzyki filmowej – mówi Tomasz Gołębiewski, dyrektor artystyczny festiwalu, kameralista i pierwszy skrzypek Filharmonii Łódzkiej.

30 czerwca festiwal zainauguruje Big Band Fabryka Wełny swoim premierowym projektem “The Best of James Bond Music”. Muzycy zagrają kilkanaście piosenek i utworów instrumentalnych w oryginalnych, autorskich aranżacjach znanych z kultowych filmów o agencie brytyjskiej służby specjalnej, m.in. „James Bond Theme”, „On Her Majesty’s Secret Service”, „Goldfinger You Only Live Twice”, „A View to a Kill”, „Writing’s on the Wall”.

Tydzień później 7 lipca Duo Mikołajczyk & Jedynecki wykona znane filmowe tanga, takie jak: „The Hollywood Fantasy” – utwór, w który wplecione jest 18 tematów z muzyki filmowej (W. Kostrzewa), „Por Una Cabeza” (C. Gardel, Zapach kobiety) czy „Libertango” (A. Piazzolla, Frantic).

14 lipca Aga Brenzak & Zagan Acoustic – zespół wykonujący muzykę z pogranicza awangardy, jazzu i folku – zagra musicalowe hity z takich filmów, jak Koty, Chicago, Cabaret, Piękna i Bestia, Anastasia, West Side Story czy Porgy and Bess.

Festiwal zakończy się 21 lipca koncertem piosenek z filmów Walta Disneya. Za sprawą wokalistów Pauliny Grochowskiej, Małgorzaty Nakoniecznej, Michała Grobelnego, Kamila Zięby usłyszymy znane wszystkim utwory z filmów Król Lew, Kraina lodu czy Vaiana Skarb Oceanu.

Zapraszamy wszystkich fanów muzyki filmowej na tegoroczną edycję Geyer Music Factory. Gwarantujemy niezapomniane wrażenia i wspaniałą zabawę dla całej rodziny – wspólnie przeniesiemy się w pełen magii świat kina. Jak co roku dla uczestników koncertów przygotowaliśmy wydarzenia towarzyszące – oprowadzania po wystawach stałych ścieżką filmową oraz spacer ulicą Piotrkowską – mówi Aneta Dalbiak, dyrektorka Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

W ramach festiwalu odbędą się dwa oprowadzania po wystawie „Miasto-Moda-Maszyna”: jedno śladami miejsc, które stanowiły scenerię do powieści i filmu „Ziemia Obiecana”, drugie – w poszukiwaniu najważniejszych kreacji w polskim i zagranicznym filmie oraz stylizacji ze srebrnego ekranu.

Będzie można także obejrzeć wystawę „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie”  opowiadającą o Łodzi poprzez historie osób żyjących na przestrzeni XIX i XX w. Zwiedzający dowiedzą się więcej o czasie wolnym łodzian w XX wieku, m.in. o popularnych wtedy kinach, najchętniej oglądanych filmach, pierwszych telewizorach i dostępnych stacjach telewizyjnych. Dodatkową atrakcją wydarzenia będzie możliwość zajrzenia do letniskowej willi, która „zagrała” amerykańskim filmie grozy o nawiedzonym domu pt. „House” z 2008 r.

Zaplanowano także spacer ulicą Piotrkowską, której sceneria stała się tłem akcji wielu polskich filmów. Spacer w filmowej odsłonie będzie okazją do przypomnienia najciekawszych z nich.

Bilety na koncerty dostępne będą w sprzedaży od 31 maja od godziny 12:00 na stronie bilety.cmwl.pl oraz w kasie biletowej w dniach otwarcia muzeum. Na oprowadzania i spacer obowiązują zapisy: gmf@cmwl.pl lub tel. 500 529 365. Liczba miejsc ograniczona. Wszystkie informacje organizacyjne na temat udziału w koncertach dostępne są na stronie www.cmwl.pl w zakładce Geyer Music Factory.

Geyer Music Factory (GMF) to cykl letnich koncertów plenerowych odbywających się na dziedzińcu XIX-wiecznej Białej Fabryki Ludwika Geyera – jednego z najpiękniejszych w Polsce zabytków architektury przemysłowej należącego do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Zapoczątkowany w 2009 roku festiwal na stałe wpisał się w wakacyjny kalendarz łódzkich wydarzeń, przez lata zyskując renomę oraz grono swoich wiernych fanów. Do tej pory zorganizowano ponad 90 koncertów. Na scenie GMF występowali m.in.: Grzegorz Turnau, Anna Maria Jopek, Mietek Szcześniak, Ania Rusowicz, Monika Kuszyńska, Waglewscy, Włodzimierz Nahorny, Kuba Badach, rodzina Miśkiewiczów, Domowe Melodie, Varius Manx czy Blue Cafe i inni.

Organizatorem 14 edycji festiwalu jest Fundacja Mozart i Ty. Festiwal został dofinansowany dzięki dotacji z budżetu Miasta Łodzi. Projekt zapewnia dostępność koncertów i oprowadzań dla osób ze szczególnymi potrzebami w obszarze architektonicznym, cyfrowym i komunikacyjno-informacyjnym.

tekst: Sylwia Meyer-Olejarczyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj