poniedziałek, 16 maja, 2022

Numizmatyczne skarby w Pradze

2 lipca Muzeum Narodowe w Pradze otworzyło czwartą po epidemii koronawirusa wystawę zatytułowaną „Skarby zbiorów numizmatycznych”. Zwiedzający mogą na niej podziwiać najrzadsze monety i medale z kolekcji Muzeum Historycznego – oddziału Muzeum Narodowego.

Na wystawie znajduje się około 1500 unikatowych eksponatów z kolekcji numizmatycznej Muzeum Narodowego, która zawiera w sumie około miliona pozycji. Można tu na przykład zobaczyć złotą monetę o wartości czterdziestu dukatów Ferdynanda III z 1629 r. czy skarb z Horní Rápotice, który składa się z 342 monet i jest jednym z najważniejszych znalezisk tego rodzaju.

Kolekcje numizmatyczne są bardzo popularne wśród odwiedzających. Cieszę się, że możemy teraz ponownie udostępnić publiczności najcenniejsze i najciekawsze obiekty, które przyjęliśmy do naszych kolekcji w ciągu wielu lat istnienia Muzeum Narodowego. Pomimo ograniczeń związanych z koronawirusem udało nam się przygotować bogate w treści wystawy nie tylko dla zagranicznych turystów, ale także dla naszych obywateli, którzy decydują się spędzić wakacje w domu i odwiedzić nasze Muzeum Narodowe

– mówi Michał Lukeš, dyrektor generalny Muzeum Narodowego.

Pierwsza część wystawy poświęcona jest prywatnym kolekcjom, które na przestrzeni dziejów stały się częścią zasobów Muzeum Narodowego. Zarówno profesjonalistów, jak i laików na pewno zainteresuje kolekcja Chaur, która reprezentuje największą istniejącą kolekcję czeskich monet i medali od X do XX wieku. Kolejna część pokazuje wybrane unikalne dzieła od starożytności do XX wieku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora