piątek, 3 maja, 2024

Od królewskiej rezydencji do republiki: nowe trasy zwiedzania Wersalu

Od 1 kwietnia Pałac w Wersalu zaprasza zwiedzających do odkrywania miejsc często pomijanych w historii Pałacu. Od parteru rezydencji królewskiej, która była świadkiem dworskiego życia, przez Salle du Jeu de Paume – miejsce, w którym doszło do jednego z przełomowych momentów rewolucji, po Królewskie Stajnie, w których znajduje się wyjątkowa kolekcja powozów i rzeźb – wszystkie te przestrzenie będą teraz otwarte dla zwiedzających.

Mieszkanie Delfina
© château de Versailles, D. Saulnier

Mieszczące się na parterze w głównej części zamku mieszkanie Delfina jest jednym z najbardziej prestiżowych w dawnej rezydencji królewskiej. Zamknięte przez wiele lat, teraz zostało ponownie otwarte dla publiczności po 18 miesiącach renowacji. Wygląda dziś tak jak w czasach, gdy mieszkał w nim syn Ludwika XV.

Apartamenty Mesdames, córek Ludwika XV
© château de Versailles, D. Saulnier

Usytuowany naprzeciwko mieszkania Delfina apartament z dziewięcioma pokojami zamieszkiwały Madame Adélaïde i Madame Victoire, które zajmowały ten lokal aż do rewolucji. Te książęce apartamenty, wraz z pokojami recepcyjnymi i prywatnymi salonami, są cennym i sugestywnym świadectwem życia rodziny królewskiej w Wersalu pod koniec Ancien Régime. 

Mieszkanie Kapitana Gwardii
© château de Versailles, D. Saulnier


To mieszkanie, z widokiem na Cour de Marbre, posiada wyjątkową galerię portretów przedstawiających rodzinę królewską i ich otoczenie, a także kilku ministrów stanu z czasów panowania Ludwika XVI i Marii Antoniny. Publiczność będzie tu mogła odkryć niektóre z wielkich arcydzieł malarstwa XVIII wieku przechowywanego w zbiorach Pałacu Wersalskiego oraz dzieł największych artystów tamtych czasów, takich jak Élisabeth Vigée Le Brun.

Sypialnia i łazienka Marii Antoniny
© château de Versailles, D. Saulnier


Aby uwolnić się nieco od ograniczeń etykiety wersalskiej, Marie-Antoinette szukała intymności, którą znalazła w swoich prywatnych mieszkaniach (pokoje wewnętrzne na wyższych piętrach i małe mieszkanie na parterze). Publiczność może teraz zwiedzać dwa najbardziej prywatne pokoje, z których korzystała: jej sypialnię i łazienkę. 

Odrestaurowana sala do gry w piłkę
© château de Versailles, D. Saulnier

Pod koniec 8-miesięcznego projektu renowacji sala Jeu de Paume w Wersalu, symboliczne miejsce Rewolucji Francuskiej i symbol narodzin demokracji, ponownie otwiera swoje podwoje dla zwiedzających. Dzięki temu będą mogli odkryć to miejsce – często nieznane szerokiej publiczności, mimo jego wszechobecności w zbiorowej wyobraźni. Poza salą, w której złożono słynną Przysięgę z 20 czerwca 1789 r., publiczność będzie mogła podziwiać szkic słynnego niedokończonego płótna Jacques – Louisa Davida, który uwiecznił przysięgę rewolucjonistów. Odwiedzający mogą również wybrać spacer „republikańską” trasą, która pozwoli im odkryć Salę Kongresową. Parlamentarzyści spotykają się tu do dziś, aby głosować nad zmianami w Konstytucji.

Galeria powozów
© château de Versailles, T. Garnier

W sercu Wielkiej Stajni publiczność może odkryć imponującą kolekcję powozów przechowywanych w Pałacu Wersalskim, a tym samym zobaczyć swoisty „Auto Show” z XVIII i XIX wieku. Każdy powóz opowiada fragment historii Francji poprzez wydarzenie dynastyczne lub polityczne: chrzest, ślub, koronację czy pogrzeb. 

Galeria rzeźb
© château de Versailles, T. Garnier

Królewska Mała Stajnia mieści ponad sześćdziesiąt oryginalnych rzeźb – marmurowych arcydzieł z ogrodów Wersalu. Od 1664 roku Ludwik XIV zlecał największym rzeźbiarzom swoich czasów ozdabianie ogrodów zamku, które stały się jednym z największych na świecie muzeów rzeźbiarskich na wolnym powietrzu. Od 2008 roku, aby położyć kres procesowi erozji, który nieuchronnie dotyka rzeźby eksponowane w plenerze, Pałac w Wersalu prowadzi szeroko zakrojoną akcję ratowania dzieł. Oryginalne posągi są więc ukryte w Małej Stajni, a w ogrodzie zastąpiono je replikami. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...