niedziela, 23 czerwca, 2024

Pamiętajmy o Matkach-Sybiraczkach!

W związku z nadchodzącym Dniem Matki Muzeum Pamięci Sybiru przypomina los matek-Sybiraczek. Nowa publikacja, spotkanie w Muzeum i specjalne zwiedzanie z przewodnikiem – zapraszamy!

W przeddzień Dnia Matki, czyli w czwartek 25 maja, zapraszamy na godzinę 17.00 do naszej sali audiowizualnej na spotkanie pod tytułem „Przeżyliśmy dzięki mamie”.

Będzie ono poświęcone najnowszej publikacji Muzeum: „Matka. Katalog fotografii ze zbiorów Muzeum Pamięci Sybiru”. Tom ten przybliża wizerunki i losy matek, które na zesłaniu walczyły o zachowanie swoich dzieci przy życiu i zdrowiu, dbały o ich wychowanie w polskości. Wieczór wokół albumu będzie także okazją do wspomnień.

Spotkanie oraz rozmowę z Katarzyną Śliwowską, kierowniczką Działu Zbiorów i autorką katalogu, poprowadzi Olga Gordiejew.

W czasie wydarzenia będzie możliwość zakupienia publikacji w promocyjnej cenie.

W piątek 26 maja o godzinie 14.45 oraz w sobotę 27 maja o godzinie 17.45 zapraszamy na niepowtarzalne zwiedzanie naszej wystawy stałej śladami sybirackich Matek. Na ekspozycji wielokrotnie pojawia się temat matek zesłańców, którzy przetrwanie zawdzięczają głównie swoim bohaterskim matkom.

Podczas zwiedzania z przewodnikiem będzie można usłyszeć np. fragment listu, jaki w pociągu jadącym na wschód napisała do niani Olga Klein, zatroskana o los swojej malutkiej córki. Przytoczone zostaną wspomnienia z zesłania Hieronimy Dziermy, mamy Krzysztofa – aktora znanego z roli proboszcza Antoniego z Królowego Mostu. Dowiemy się więcej o Ewie Felińskiej, matce świętego – Zygmunta Szczęsnego Felińskiego – która zesłana została na Syberię w 1839 roku.

Bilety na zwiedzanie wystawy z przewodnikiem śladami sybirackich Matek, w cenie 30 i 35 złotych, można kupić w kasie Muzeum lub na naszej stronie internetowej: https://tinyurl.com/2phwk4a3

Rezerwacji biletów można dokonać także telefonicznie lub mailowo (+48 85 672 36 00, e-mail: bilety@sybir.bialystok.pl). Zapraszamy!

Źródło: Muzeum Pamięci Sybiru

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...