czwartek, 9 maja, 2024

Panie były odważne, nieustępliwe i pomysłowe

„Pomoc miała twarz kobiety. Materiały pokonferencyjne” – to najnowsza książka wydana przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. W publikacji znalazły się referaty wygłoszone podczas konferencji zorganizowanej przez MPMZO i Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

– Prezentowane treści konferencji zostały tak dobrane, aby po przekrojowym ujęciu różnorodnych form zaangażowania kobiet w czasie II wojny światowej w dzieło pomocy, skupić się na lokalnych przykładach Pań niosących pomoc więźniom KL Auschwitz – wyjaśnia dyrektor MPMZO Dorota Mleczko.

Dr Anna Czocher, pracowniczka Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, w swoim tekście skoncentrowała się na roli kobiet w jawnej i konspiracyjnej działalności pomocowej podczas okupacji niemieckiej 1939-1945 na terenie Generalnego Gubernatorstwa (przykład Krakowa). Dr Jacek Lachendro, pracownik Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, przedstawił konkretne przykłady pomocy więźniom obozu Auschwitz przez kobiety z gminy Brzeszcze.

– Na ponad tysiąc osób z ziemi oświęcimskiej, które angażowały się w działania na rzecz więźniów, blisko trzysta – w tym około 130 kobiet – mieszkało we wspomnianej gminie. Część z tych 130 kobiet niosła pomoc uciekinierom z KL Auschwitz – zwraca uwagę na początku swojego rozdziału.

Trzeci tekst autorstwa Teresy Wontor-Cichy, pracowniczki Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, jest poświęcony postaci Zofii Gawron. W marcu 1943 roku, jako 17-latka, za pomoc więźniom trafiła ona do KL Auschwitz. Później odegrała kluczową rolę podczas operacji wyniesienia z obozu kopii niemieckich dokumentów.

– Zostały wyjęte z ukrycia dopiero po zakończeniu wojny i później przechowywane w domu rodziny Gawron. Zgłosiła się po nie Antonina Piątkowska i przekazała spisy zmarłych Polek, wyniki badań antropometrycznych oraz fotografie do organizacji „Caritas”, do rąk kardynała Sapiehy, który następnie przekazał je ks. kanonikowi Jasieńskiemu – pisze Teresa Wontor-Cichy. Dokumenty ostatecznie trafiły do Głównej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich.

– Mam nadzieję, że to wydawnictwo będzie inspiracją dla innych do podejmowania dalszych badań, które stanowić będą szerszą i dogłębną analizę zagadnienia roli kobiet w czynie pomagania – podsumowuje dyrektor Dorota Mleczko.

Książkę „Pomoc miała twarz kobiety. Materiały pokonferencyjne” można kupić w sklepie na parterze budynku Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej przy ul. Maksymiliana Kolbego 2A w Oświęcimiu. Kosztuje 20 zł.

Inne dostępne książki Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej:

„Spacer po Oświęcimiu. Fotografie ze zbiorów Tadeusza Firczyka”

Andrzej Kacorzyk „Wielka podróż zwykłych ludzi”

„Pomniki, miejsca pamięci, tablice pamiątkowe w gminie Brzeszcze” pod redakcją Jacka Lachendro

Stanisław Zasada „Kurierka”

Jerzy Strzelecki „Topography Of Remembrance”

Tekst: Piotr Tarczyński

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...