piątek, 31 marca, 2023

Ruszy termomodernizacja Muzeum Czynu Powstańczego

26 lipca w Opolu podpisano umowę o dofinansowanie projektu Muzeum Śląska Opolskiego. Pozyskane środki pozwolą na realizację pierwszego etapu termomodernizacji budynków Muzeum Czynu Powstańczego.

Unijny projekt wart jest ponad 4 miliony 880 tysięcy złotych, a dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniesie prawie 4 miliony złotych. Środki zostaną przeznaczone na termomodernizację przegród historycznego budynku Domu Polskiego oraz modernizację oświetlenia, systemu grzewczego i wentylacji. Realizacja tych prac pozwoli na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i energii cieplnej oraz na zmniejszenie zużycia energii w budynku, a tym samym ograniczenie kosztów jego utrzymania. Projekt ma się zakończyć w połowie przyszłego roku.


Kilka miesięcy temu rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na rozbudowę siedziby Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny. Nagrodzony projekt zakłada wkopanie nowej kubatury w ziemię i znaczne jej ukrycie poniżej poziomu te­re­nu, co po­zwo­li­ na odsłonięcie istniejącego Domu Polskiego i wykorzystanie w pełni walorów jego ar­chi­tektury. Marszałek województwa Zbigniew Kubalańca zauważa, że koszty tej inwestycji mogą oscylować wokół 30-40 milionów złotych, ale będzie to jeden z najnowocześniejszych obiektów w regionie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora