piątek, 22 września, 2023

Pomorskie Nagrody Artystyczne za 2022 rok wręczone! Znamy laureatów nagród marszałka

Uroczyste wręczenie Pomorskich Nagród Artystycznych odbyło się 27 kwietnia 2023 roku w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Honorowy tytuł Mecenasa Kultury otrzymały Panie Alicja Soyka, Bogumiła Soyka i Joanna Łepek za finansowe wsparcie wystawy czasowej „STOCZNIA. Człowiek. Przemysł. Miasto” w ECS, wystawy o historii państwowego przemysłu stoczniowego, opowieści, w centrum której są losy ludzi, a nie statków.

Pomorską Nadzieją Artystyczną okrzyknięty został Mikołaj Sikała za skomponowanie, wykonanie i nagranie pięcioczęściowej „Suity nadmorskiej” na fortepian solo, inspirowanej malowniczymi pejzażami Pomorza, która dowodzi, że sztuka to przeżywanie szczęścia.

Natomiast nagrody w kategorii Kreacje artystyczne i statuetki Gryfa Pomorskiego zaprojektowane przez Marię Kuczyńską otrzymali:

  • Anna Rocławska-Musiałczyk za skomponowanie utworów na chór i orkiestrę łączących tradycję z nowoczesnością: „Lux aeterna” oraz „Ave Generosa”,
  • George Tchitchinadze za kierownictwo muzyczne opery „Aida” Giuseppe Verdiego w Operze Bałtyckiej w Gdańsku,
  • Wojciech Zmorzyński za koncepcję i opiekę kuratorską nad wystawą „Fangor. Poza obraz” w Muzeum Narodowym w Gdańsku, za niezwykłą podróż przez życie i wszystkie okresy twórczości wielkiego mistrza.

Marszałek Województwa Pomorskiego przyznał także Wielką Pomorską Nagrodę Artystyczną za całokształt wybitnych osiągnięć artystycznych lub dokonań na rzecz kultury. W tym roku laureatem tego wyróżnienia został Maestro Wojciech Rajski za profesjonalizm, konsekwencję i pasję,  z jaką przez lata tworzył i nadal tworzy Polską Filharmonię Kameralną Sopot, za muzyczną wrażliwość na piękno.

Wszystkim nominowanym i laureatom serdecznie gratulujemy!

tekst: Michał Piotrowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora

Ramię krzep – Ojczyźnie służ

0
25 września 2023 ...

MY, MAŁOPOLANIE 2023