czwartek, 13 czerwca, 2024

Program zajęć edukacyjnych – czerwiec w Muzeum Inżynierii i Techniki

W MIT spędzamy czas rodzinnie, dlatego zapraszamy do wspólnej zabawy na warsztatach i dzieci i dorosłych! Nasze zajęcia wprowadzą w tematy inżynierii miasta. Wykonywane samodzielnie doświadczenia tłumaczą świat techniki i sprawiają, że zasady fizyki są łatwiejsze do zrozumienia.
Każdy miesiąc to jedne zajęcia z cyklu:

Warsztaty modelarskie

Zbudujemy wspólnie drewniane pojazdy i poznamy ciekawostki na ich temat. Przy okazji poćwiczycie wyobraźnię przestrzenną, umiejętności manualne, a także… cierpliwość. 

Poznajemy maszyny proste

Czym są maszyny proste? Do czego służą? Gdzie można je spotkać? Odpowiedź brzmi: wszędzie! A najlepiej poznacie je, obserwując ich działanie na modelu edukacyjnym. Na zajęciach udowodnimy, że konstrukcje maszyn prostych możecie znaleźć w otaczającym świecie, także w wielu domowych sprzętach.

Jak to działa?

Zajęcia przeniosą Was w świat młodych konstruktorów i inżynierów. Wyjaśnimy, w jaki sposób działają przedmioty, takie jak dzwonek do drzwi, skrzynia biegów, piec kaflowy czy teleskop. To warto wiedzieć!

Warsztaty drukarskie

Pokażemy zaczarowany świat zabytkowej drukarni. Kto jeszcze pamięta jak dawniej składano druki? Wyjaśnimy czym jest barwienie materiałów, sitodruk czy projektowanie. Oprócz teorii będzie też praktyka! Uczestnicy samodzielnie wykorzystają techniki drukarskie.

Terminy i tematy zajęć w czerwcu:

15 czerwca, sobota, godz. 14:00 Z cyklu Zajęcia modelarskie: Karetka pogotowia

Kto z nas jako dziecko, nie chciał prowadzić karetki pogotowia? Na zajęciach będziecie mogli spełnić swoje skryte marzenie i zbudować własny ambulans. Opowiemy także nieco o historii powstania pogotowia w Krakowie.
Zajęcia dla dzieci od 7 lat do 13 lat

16 czerwca, niedziela, godz. 14:00 Z cyklu Sekrety drukarstwa: Litografia

Litografia to technika druku artystycznego, polegająca na naniesieniu rysunku na kamień litograficzny. Na zajęciach wcielimy się w historycznych drukarzy, dzięki czemu dowiemy się, czym jest matryca, jak ją odpowiednio przygotować, a także jaki kamień nadaje się do odbitek. Oprócz teorii będzie też praktyka. Uczestnicy wykonają odbitki własnego projektu. Zajęcia dla dzieci od 7 lat do 13 lat

22 czerwca,  sobota, godz. 14:00 Z cyklu Poznajemy maszyny proste: Klin

Czy wiecie, czym jest klin? To jedna z najstarszych maszyn prostych, która towarzyszy nam do dziś. Na zajęciach wykonamy doświadczenia, które nie tylko pozwolą zrozumieć jej działanie, ale także odkryjemy, gdzie ma swoje zastosowanie.
Zajęcia dla dzieci od 8 lat do 14 lat

*

Każdy bilet na zajęcia edukacyjne uprawnia do zwiedzania wystawy stałej „Miasto. TECHNOCZUŁOŚĆ”? To dwie atrakcje w cenie jednej!

Po zakończeniu zajęć można na wystawie w Strefie LAB kontynuować przeprowadzanie doświadczeń na stanowiskach i zapoznać się z jednostkami układu SI. Albo przypomnieć sobie ulubione fragmenty z całej ekspozycji lub uważniej przyjrzeć się któremuś z 600 zabytków techniki. Wśród nich są między innymi pierwsze pralki, odkurzacze, radia, telewizory, maszyny do pisania, komputery, zabytkowe samochody czy tramwaje.

Wystawa pokazuje, jak kiedyś żyło się w mieście. Jej odwiedzanie to znakomita propozycja na rodzinne spędzanie czasu. Ułatwia zrozumienie zmian w otaczającym nas świecie. Tworzy wspólne tematy rozmów i łączy pokolenia.

Na tę wystawę warto wracać!

——————————————

Zgłoszenia przyjmowane są od wtorku do soboty w godzinach od 9.00-17.00:

– telefonicznie: 12 428 66 00 wew. 11

– mailowo: rezerwacja@mit.krakow.pl

Cena biletu* na zajęcia w soboty:

dziecko – 40 zł (każde kolejne dziecko – 30 zł); opiekun – 10 zł

Cena biletu* na zajęcia w drukarskie w niedzielę:

dziecko – 50 zł; opiekun – 10 zł

Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...