poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Finisaż międzynarodowej wystawy „Między życiem a śmiercią. Historie pomocy w czasie Zagłady”

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbył się finisaż międzynarodowej wystawy „Między życiem a śmiercią. Historie pomocy w czasie Zagłady”.

Gości przywitał dr Marek Szymaniak, zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, który w sposób szczególny zwrócił uwagę na cierpienie najmłodszych ofiar wojny, a także ich matek, nawiązując przy tym do daty finisażu wystawy, przypadający na Dzień Matki: Matka – symbol dawania życia, ochrony tego życia za wszelką cenę, a w warunkach II wojny światowej matka chroniąca swoje dziecko niezależnie od konsekwencji, które mogła ponieść ze strony niemieckiego okupanta.

W wydarzeniu wziął również udział Rafał Rogulski, dyrektor Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność. W spotkaniu wzięły także  udział Elżbieta Ficowska, ocalała z Holokaustu i żona wybitnego pisarza i poety Jerzego Ficowskiego, oraz Zuzanna Stawińska, prawnuczka Aleksandry Gawrych, Sprawiedliwej wśród Narodów Świata.

Wystawa „Między życiem a śmiercią…” to opowieści o ratunku i ocaleniu pochodzące z dwunastu krajów europejskich. Ekspozycja prezentuje m.in. historię Elżbiety Ficowskiej, która jako niemowlę została przemycona z warszawskiego getta na aryjską stronę w drewnianej skrzynce, ukrytej w stosie cegieł. Przedstawione są także dramatyczne losy Jana i Aleksandry Gawrychów oraz ich dzieci, pochodzących  z mazowieckiej wsi Wólka Czarnińska, ukrywających Żydów w swojej leśniczówce  i na skutek donosu zmuszonych zapłacić za to najwyższą cenę. Poza przejmującymi indywidualnymi historiami treść wystawy przybliża realia, w jakich żyli mieszkańcy poszczególnych okupowanych krajów, a także zachęca do refleksji nad złożonością relacji i emocjonalnych więzi między ocalałymi i ocalającymi.

Wystawa „Między życiem a śmiercią” to wspólna inicjatywa Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Silent Heroes Memorial Center w Berlinie. Inauguracja wystawy odbyła się w styczniu 2018 roku w siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu. Od tego czasu ekspozycja odwiedziła osiem krajów Europy oraz Japonię. Na trasie jej międzynarodowego tournée znalazły się m.in.: Amsterdam, Bratysława, Wilno, Budapeszt, Brno i Drezno. Prezentacja wystawy współfinansowana jest  ze środków Unii Europejskiej.

Partnerem wydarzenia jest Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Więcej informacji można znaleźć na stronie projektu: www.enrs.eu/between-life-and-death

Wystawa „Między życiem a śmiercią. Historie pomocy w czasie Zagłady” w Muzeum II wojny Światowej w Gdańsku będzie dostępna dla zwiedzających do 28 maja 2023 roku.

tekst: dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...