poniedziałek, 27 maja, 2024

Robert Domżał

Dr Robert Domżał – dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Kustosz dyplomowany, archeolog, historyk i muzealnik. Z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku jest związany od 1996 r. W strukturach instytucji pracował m.in. na stanowisku Kierownika Działu Historii Budownictwa Okrętowego oraz Pełnomocnika ds. Rozwoju Muzeum Zalewu Wiślanego.

W latach 2007-2014 pełnił funkcję przewodniczącego Grupy Roboczej ds. Nadmorskiego Dziedzictwa Krajów Bałtyckich, w latach 2009-2017 był członkiem zarządu International Congress of Maritime Museums, afiliowanego przy ICOM. Od 2018 r. uczestniczy w posiedzeniach Rady do Spraw Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jest przewodniczącym Rady Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu oraz członkiem rady Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Był członkiem wielu rad programowych oraz uczestnikiem krajowych i zagranicznych konferencji z dziedziny historii i archeologii.

Jest autorem wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych, między innymi drukowanych w roczniku „Muzealnictwo”. Angażuje się w projekty dydaktyczne na Uniwersytecie Gdańskim, Politechnice Gdańskiej, Uniwersytecie Morskim w Gdyni oraz w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Test zdań niedokończonych:

  1. Gdybym nie był muzealnikiem, byłbym człowiekiem morza zapewne, marynarzem, nurkiem, biologiem morskim. Morze mam wpisane w DNA. Jestem też spod znaku Wodnika…to również zobowiązuje.
  2. W mojej pracy najbardziej lubię działanie, tworzenie, kreowanie. Nie lubię zbędnej biurokracji.
  3. Kiedy po raz pierwszy wchodzę do jakiegoś muzeum rozglądam się uważnie wokół oczywiście, mimowolnie zapewne porównując wiele elementów z tym co widzę codziennie w mojej pracy.
  4. Muzealna publiczność to dla mnie każda osoba, która przekroczy próg NMM.
  5. Mój muzealny autorytet/wzór to w dużej mierze mój poprzedni szef i dyrektor NMM. Spędziłem wiele lat współpracując z nim, wiele się od niego ucząc.
  6. Gdybym mógł przenieść się w czasie, chciałbym trafić do… Dlaczego? Czasy, w których żyjemy są wystarczająco pasjonujące. Przeszłość chętnie poznaję z książek.
  7. Lubię, kiedy w muzeum dużo się dzieje, nie kiedy panuje w nim cisza.
  8. Moje zawodowe marzenie to nie stracić zainteresowania tematami, które mnie od zawsze pasjonują.
  9. Za 10 lat chciałbym dalej aktywnie działać w obszarze, który znam, lubię i rozumiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Spotkanie

Bassanti postanawia popełnić samobójstwo. Nie byłoby w tym nic dziwnego, g...

Van Eyck. Zbliżenia

W tej fascynującej książce przyglądamy się z bliska dziełom jednego z ...

Festyn Zielonoświątkowy

Zapraszamy na Festyn Zielonoświątkowy, który odbędzie się 19.05.2024 r. w godzi...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...