czwartek, 8 czerwca, 2023

Rusza nabór do programu “Formy podstawowe”

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Edukacyjna Fundacja im. Romana Czerneckiego ogłaszają nabór do trzeciej edycji programu “Formy podstawowe”. Wyłonione w naborze placówki edukacyjne otrzymają zestaw dzieł sztuki i instrukcji, dzięki którym w szkołach będą mogły powstać wystawy sztuki współczesnej.

“Formy podstawowe” to cykliczny program skierowany do uczennic i uczniów od czwartej do ósmej klasy szkoły podstawowej, realizowany przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Edukacyjną Fundację im. Romana Czerneckiego (Fundację EFC). Do udziału w trzeciej edycji programu mogą zgłosić się szkoły podstawowe z miejscowości poniżej 30 tys. mieszkańców, z województwa mazowieckiego. Zgłoszenie należy przesłać do 17 kwietnia 2023, za pomocą formularza on-line dostępnego na stronie: https://artmuseum.pl/pl/news/nabor-do-nowej-edy…

Dotychczas zrealizowano dwie edycje “Form podstawowych”, w których wzięło udział ponad 400 uczniów i uczennic, 25 nauczycieli i nauczycielek oraz 5 instytucji artystycznych z całej Polski. W tym czasie 20 artystów i artystek (m.in. Slavs and Tatars, Paweł Althamer, Katya Buchatska czy Raqs Media Collective) stworzyło nietypowe dzieła sztuki, które zapakowano w specjalne zaprojektowane pudełka i wysłano do 25 szkół podstawowych. Pudełka i dzieła sztuki w nich zawarte były bazą do działań artystycznych i stanowiły zaproszenie dla uczniów i uczennic do samodzielnego stworzenia wystawy sztuki współczesnej w ich szkołach.


– Za pomocą “Form podstawowych” muzeum wychodzi poza swoje mury i dociera prosto do młodych odbiorców. Wierzymy, że sztuka powinna być częścią codziennego doświadczenia: zabawy, pracy, nauki. Bywa także narzędziem pedagogicznym, ale dość niesfornym. Nie kontrolujemy pracy dzieci, nie ma jednego, obowiązującego rozwiązania – każda szkoła podchodzi do naszego programu w unikalny sposób. Efekty bywają zaskakujące i często wykraczają poza oczekiwania artystek i artystów, które biorą udział w programie. Nie ukrywamy, że także za pomocą sztuki chcemy rozmawiać o tematach, które są kluczowe dla młodego pokolenia, jak kryzys klimatyczny czy relacje międzyludzkie w świecie po pandemii. – mówi Sebastian Cichocki z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, jeden z kuratorów programu “Formy podstawowe”.

Więcej informacji o najnowszej edycji programu “Formy podstawowe” można znaleźć na stronie: https://artmuseum.pl/pl/news/nabor-do-nowej-edy…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora