poniedziałek, 20 maja, 2024

Wielkanoc na Śląsku

Jeśli nie możecie doczekać się Świąt Wielkanocnych, to koniecznie 2 kwietnia odwiedźcie Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Podczas imprezy plenerowej „Wielkanoc na Śląsku” organizatorzy przybliżą Wam tradycje i zwyczaje Wielkiego Tygodnia oraz Niedzieli Palmowej.

Podczas wydarzenia chorzowski skansen gościł będzie mieszkańców Skoczowa, którzy zaprezentują obrzęd wodzenia Judosza oraz Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Cepelia Fil Wilamowice z wilamowskimi śmiergustnikami.

W trakcie obrzędu Judosza kukła przedstawiająca jednego z 12 apostołów – Judasza, tradycyjnie wodzona jest po Skoczowie w Wielki Piątek i Sobotę każdego roku na znak potępienia zdrady i wydania Jezusa na śmierć w czasie ostatniej wieczerzy. W chorzowskim skansenie obrzęd ten zostanie odtworzony – słomiana kukła w towarzystwie dwóch halabardników, przy dźwięku klekotek będzie oprowadzana pomiędzy ludźmi. 

Wilamowice przybędą do chorzowskiego skansenu z charakterystycznymi dla nich Śmiergustami czyli barwnymi przebierańcami, którzy w poniedziałek wielkanocny (lany poniedziałek) chodzą grupami przebierańców po wsi, odwiedzają domy i polewają dziewczęta wodą do wtóru muzyki. Ta uznawana za jedną z najbardziej kolorowych tradycji wielkanocnych w naszym regionie także zostanie zaprezentowana naszym gościom.

Goście po raz pierwszy będą mogli obejrzeć mini inscenizację, dziś zapomnianego zwyczaju, chodzenia z kurem oraz wziąć udział w procesji z Jezuskiem Palmowym – chętne osoby mogą pozostać na mszy świętej z poświęceniem palm.

Podczas imprezy nie zabraknie warsztatów zdobienia jajek metodą batiku oraz wykonywania ozdób świątecznych. Odbędą się dwa konkursy: szukania zajączka wielkanocnego oraz na najpiękniejszą palmę wielkanocną, którą goście będą wykonywać podczas imprezy.

Dla najmłodszych przygotowaliśmy jeszcze jedną niespodziankę. Za bramą Muzeum, mijając budynek kas czekać będą  nasi nowi podopieczni – Hugo, Kobi, Gwintuś i Oscar – sympatyczne króliki, które w ten dzień będzie można pogłaskać i nakarmić. Jako że symbolem świąt Wielkiejnocy są również baranki podczas imprezy będzie można odwiedzić i nakarmić skansenowe owieczki.

Na spragnionych świątecznych smakołyków czekają Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Przyszowic i Rajczy oraz Koła Gospodyń Miejskich ze Stolarzowic. Nie zabraknie także rękodzielników, twórców ludowych, wytwórców produktów regionalnych, przedstawicieli gastronomii serwujących potrawy regionalne – wszystko to by poczuć klimat wielkanocnych świąt.

Zapraszamy!

Link do strony wydarzenia http://muzeumgpe-chorzow.pl/pl/wielkanoc-w-skansenie-2/

Tekst: Marcin Gaweł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...