niedziela, 23 czerwca, 2024

Rusza nowa platforma edukacyjna Teatru Polskiego w Warszawie!

5 września odbyła się premiera nowej platformy edukacyjnej Teatru Polskiego w Warszawie. Narzędzie umożliwia zapoznanie się z ofertą edukacyjną instytucji, jej historią i repertuarem. Z platformy będzie można korzystać w siedzibie teatru i on-line. Projekt otrzymał ponad 2,2 mln zł unijnego dofinansowania. Teatr Polski to także najczęściej wybierana przez dzieci i młodzież placówka kulturalna na Mazowszu. Tylko w tym roku w ramach programu samorządu województwa „Kulturalna szkoła na Mazowszu” z jej oferty skorzystało 29,3 tys. uczniów. Program będzie kontynuowany także w rozpoczynającym się roku szkolnym

Świat teatru na wyciągnięcie ręki

Platforma edukacyjna Teatru Polskiego w Warszawie to nowoczesne, wszechstronne narzędzie cyfrowe stworzone z myślą o różnych grupach odbiorców – nauczycielach, dzieciach, młodzieży, ale też osobach, dla których teatr jest pasją lub zawodem. W uporządkowany i przystępny sposób przybliża świat teatru, pozwala korzystać z oferty edukacyjnej zarówno w siedzibie teatru, jak i online, a także zapoznać się z historią jednej z najstarszych warszawskich scen dramatycznych. – Takie inicjatywy jak platforma edukacyjna Teatru Polskiego czy możliwość wstępu do mazowieckich instytucji kultury za złotówkę ułatwiają dzieciom i młodzieży poznawanie dziedzictwa kulturowego i bezpośredni kontakt ze sztuką. Umożliwienie uczniom zakupu biletu do naszych instytucji kultury za złotówkę było potrzebną decyzją. Świadczy o tym duże zainteresowanie programem. Jestem przekonany, że platforma edukacyjna będzie również chętnie odwiedzana – podkreśla przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski.

Platforma edukacyjna z sekcjami tematycznymi 

Narzędzie stworzone przez Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie jest podzielone na 6 sekcji tematycznych. W stale rozbudowywanej sekcji „Archiwum” użytkownik zyska dostęp do zdjęć, materiałów filmowych, projektów dekoracji i kostiumów, a także afiszy i plakatów. „Ścieżki tematyczne” składają się zfotografii, nagrań, ciekawostek i anegdot uporządkowanych w autorskie ścieżki tematyczne. Autorami felietonów na tematy teatralne są znani polscy pisarze, tacy jak Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel i Zygmunt Miłoszewski. Sekcja „Scenariusze lekcji” zawiera zbiór materiałów dydaktycznych przygotowanych przez ekspertów w oparciu o podstawę programową i repertuar Teatru Polskiego – podkreśla Anna Skuratowicz, zastępczyni dyrektora naczelnego, dyrektorka ds. Produkcji, Edukacji i Marketingu Teatru Polskiego w Warszawie. – Pomocą dla nauczycielek i nauczycieli wybierających się z uczniami do tej instytucji kultury będzie z pewnością zakładka „Klasa w Teatrze”.Pedagodzy dowiedzą się, jak przygotować uczniów do wizyty w teatrze i jak poprowadzić rozmowę o spektaklu po powrocie do szkoły.

Sekcja „Audioteatr” odsyła doklasycznych tekstów dramatów w wersji audio w interpretacji zespołu aktorskiego Teatru Polskiego. W repertuarze są m.in. „Makbet”, „Balladyna” i „Tango”. Jest też coś dla fanów gier edukacyjnych. W sekcji „Gra Tropem Arnolda” użytkownicy dowiedzą się, jak wyglądaproces powstawania przedstawienia teatralnego.

Projekt otrzymał ponad 2,2 mln zł dofinansowania unijnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ponad 1,2 mln zł z budżetu województwa mazowieckiego. – Unia Europejska od lat wspiera odnowę zabytków i modernizację instytucji kultury na Mazowszu. Dofinansowanie obejmuje również digitalizację zasobów i ich rozpowszechnianie wśród mieszkańców, czego przykładem jest unikalna platforma edukacyjna stworzona przez Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie – podkreśla Mariusz Frankowski, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Źródło:

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...