poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

O pamięć trzeba dbać. Przechowywanie i digitalizacja rodzinnego archiwum

Zapraszamy na konwersatorium towarzyszące wystawie „Serce tamtego miasta. Kolekcja Żydowskiego Instytutu Historycznego”, które poprowadzi Krzysztof Czajka-Kalinowski.

Fotografie to często najcenniejsze rodzinne pamiątki. W zakurzonych albumach otwieranych raz na kilka lat znajdują się zdjęcia, które nie tylko są historią rodzinną, ale także unikalnym źródłem historycznym. Z pozoru zwyczajne zdjęcia prezentują specyfikę ubrań z epoki, rzadko fotografowane budynki czy amatorskie fotografie z ważnych wydarzeń. Jednak trzeba pamiętać, że zdjęcia mają swój czas trwałości, a przechowywane w złych warunkach, mogą z czasem ulec degradacji – kolory blakną, papier staje się kruchy. Digitalizacja i dobre przechowywanie kolekcji to szansa zachowania ich bezpiecznie dla przyszłych pokoleń.

Konwersatorium poświęcone digitalizacji rodzinnych archiwów poprowadzi Krzysztof Czajka-Kalinowski, Kierownik Działu IT i Digitalizacji Zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Spotkanie odbędzie się 5 marca 2024 r. o godzinie 18:00 w Międzypokoleniowej Klubokawiarni przy ul. Anielewicza 3/5.

Wstęp wolny.

_____

Po dawnym życiu żydowskim zostały tylko pojedyncze przedmioty, zapiski, pamiątki. Każdy z tych odłamków to osobna historia. Możemy poznawać ją wciąż na nowo dzięki odpowiedniemu przechowywaniu, konserwacji, lecz także digitalizacji poszczególnych obiektów – tworzeniu dostępnych i trwałych kopii cyfrowych – czym na co dzień zajmują się pracownicy ŻIH.  

Wystawa Serce tamtego miasta. Kolekcja Żydowskiego Instytutu Historycznego ma na celu podzielenie się efektami tej pracy i zaprezentowanie zdigitalizowanych zbiorów, które pozostały po ówczesnej żydowskiej społeczności. Fotografie zachowanych artefaktów pokazujemy w przestrzeni miasta, włączając je w jego obecną historię. Każdemu z plakatów towarzyszy zainspirowana obiektem opowieść – dostępna na stronie Instytutu.  

Zachowanie pamięci o ludziach, po których zostały tylko skrawki rzeczywistości, jest misją realizowaną przez Żydowski Instytut Historyczny od ponad 75 lat. To w nim bije serce dawnej żydowskiej Warszawy – serce tamtego miasta. 

Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie prezentowanych obiektów były realizowane w ramach programu „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe”. 

Więcej informacji o wystawie.

_____

Wydarzenie jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy #EEAGrants #Funduszenorweskie #EOG #EEANorwayGrants

ZDK 2022 B PL.png [45.41 KB]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...

Festyn Zielonoświątkowy – 19.05....

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza n...