czwartek, 23 maja, 2024

Nowy pomnik przyrody w Gdańsku

Od dziś na mapie Gdańska pojawił się nowy pomnik przyrody. Nowo uchwalony pomnik przyrody znajdziemy przy ul. Niepołomickiej. 

Drzewo spełniało kryteria, które zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Środowiska. Pierwsza uchwała dotyczyła drzewa rosnącego na terenie dawnego przedwojennego majątku ziemskiego rodziny Wendy przy ul. Niepołomickiej w Gdańsku, z gatunku buk zwyczajny. Drzewo jest w bardzo dobrym stanie zdrowotnym, o okazałej, pełnej i rozłożystej koronie, znaczącym obwodzie pnia oraz zaawansowanym wieku. Walory przyrodnicze i krajobrazowe oraz jego indywidualne cechy, to przede wszystkim obwód pnia na wysokości 130 cm – 485 cm, wysokość – 24,5 m, rozpiętość korony – 20 m, szacunkowy wiek – 220-260 lat. Proponowane do objęcia ochroną pomnikową drzewo z gatunku buk zwyczajny zostało zgłoszone przez mieszkańca w ramach akcji „zgłoś drzewo na pomnik przyrody”.

Fakt uznania drzewa za pomnik przyrody pozwoli na zachowanie okazałego i cennego przyrodniczo oraz krajobrazowo drzewa rzadkiej odmiany w historycznym w środowisku miejskim.

Definicja pomnika przyrody została ujęta w art. 40 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody. Główne cechy, jakie drzewo musi spełnić, aby ustanowić go pomnikiem przyrody to przede wszystkim obwód pnia na wysokości 130 cm lub wyróżnianie się wśród innych drzew tego samego rodzaju lub gatunku w skali kraju, województwa lub gminy, ze względu na obwód, wysokość, szerokość korony, wiek, pokrój lub inne cechy morfologiczne, a także inne wyjątkowe walory przyrodnicze, naukowe, kulturowe, historyczne lub krajobrazowe.

Drzewa można zgłosić również w akcji „zgłoś drzewo na pomnik przyrody”. Zgłoszenia są przyjmowane droga mailową przez stronę gdansk.pl. 

Zdjęcie portretowe: Paulina Chełmińska

Paulina Chełmińska
Urząd Miejski w Gdańsku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...