sobota, 6 września, 2025

Silesia Incognita 2023

Muzeum Miejskie w Tychach wraz ze Szkołą Podstawową nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach organizuje siódmą edycję Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie „Silesia Incognita”. Zwycięzcy i zwyciężczynie, dzięki patronowi honorowemu – Łukaszowi Kohutowi, posłowi do Parlamentu Europejskiego IX kadencji – pojadą do Parlamentu Europejskiego. Na zgłoszenia dwuosobowych drużyn i ich prac konkursowych poświęconych wybranej postaci, miejscu lub wydarzeniu z dziejów Śląska czekamy do 12 kwietnia 2023 roku.

Na czym polega wyjątkowość „Silesia Incognita”?

Śląsk wciąż pozostaje niezwykłym miejscem w skali świata, a jego odkrywanie jest niekończącą się przygodą. Konkursem chcemy upowszechniać wiedzę na temat historii i kultury Śląska, wzbudzać zainteresowanie młodzieży dziejami i kulturą regionu śląskiego, a także zachęcać do dalszych samodzielnych poszukiwań oraz przedstawiać nowoczesne metody prezentowania dziedzictwa regionalnego i podnosić umiejętności uczniów i uczennic związane z wykorzystaniem nowych technologii, znajdowaniem, selekcją i prezentacją informacji.

Do uczestnictwa w konkursie zapraszamy uczniów i uczennice starszych klas szkół podstawowych (VI–VIII) z województwa śląskiego. Czekamy na zgłoszenia dwuosobowych drużyn i ich prac konkursowych poświęconych wybranej postaci, miejscu lub wydarzeniu z dziejów Śląska.

Konkurs składa się z dwóch etapów. Eliminacje polegają na przygotowaniu pracy konkursowej (w formie np. prezentacji, filmu, reportażu, fotoreportażu lub miniprzewodnika) poświęconej wybranej postaci, miejscu lub wydarzeniu z dziejów Śląska. Natomiast podczas finału ocenie podlega wiedza autorów i autorek 30 najwyżej ocenionych prac konkursowych – podczas zmagań finałowych czekają zawsze nowe konkurencje, gwarantujące jeszcze więcej emocji. Finał konkursu, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędą się 3 czerwca 2023 roku w Tychach.

Czwarty raz patronat honorowy nad konkursem objął Łukasz Kohut, poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji, a patronem merytorycznym jest Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach. Wśród jurorów znaleźli się: historyk Michał Dzióbek (przewodnik, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności) – przewodniczący jury, historyczka sztuki Aleksandra Gorzelik (nauczycielka, konsultantka w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach), etnolożka Klaudia Roksela (Gryfnie) i reportażystka Dorota Brauntsch (autorka książki „Domy bezdomne”).

Warto, bo nagroda główna, ufundowana przez patrona honorowego to wyjazd zwycięskiej drużyny do Parlamentu Europejskiego! Na pozostałych finalistów i finalistki czekają również inne atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz karty podarunkowe. Nie tylko dlatego warto poznawać naszą Małą Ojczyznę i jej tajemnice, co sprawia wiele radości.

Termin przyjmowania zgłoszeń: do 12 kwietnia 2023 (dla zgłoszeń przesłanych do 3 kwietnia 2023 – możliwość konsultacji wątpliwości)

Ogłoszenie wyników pierwszego etapu: 5 maja 2023, finał i wręczenie nagród: 3 czerwca 2023

Więcej o konkursie: https://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/silesia-incognita-2023/

Regulamin: https://muzeum.tychy.pl/wp-content/uploads/2023/02/muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_regulamin.pdf

Materiały pomocnicze: https://muzeum.tychy.pl/wp-content/uploads/2023/02/muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_materialy_pomocnicze.pdf

Spis powtarzających się tematów: https://muzeum.tychy.pl/wp-content/uploads/2023/02/muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_spis_powtarzajacych_sie_tematow.pdf

Instrukcja dla uczestników i uczestniczek: https://muzeum.tychy.pl/wp-content/uploads/2023/02/muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_instrukcja_dla_uczestnikow_i_uczestniczek.pdf

Informacje:

– w kwestiach merytorycznych: Marcin Melon (Szkoła Podstawowa nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach), e-mail: marcinmelon1979@gmail.com

– w kwestiach organizacyjnych: Natalia Sitko (Muzeum Miejskie w Tychach, Dział Edukacji i Promocji), tel. 32 327 18 20–21, wew. 24, e-mail: konkurs@muzeum.tychy.pl

Organizatorzy:

Muzeum Miejskie w Tychach, Szkoła Podstawowa nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach

Patron honorowy: Łukasz Kohut, poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji

Patron merytoryczny: Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach

Tekst: Agnieszka Woszczyńska, foto: Grzegorz Krzysztofik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

XIII Festiwal Blues pod Piecem

30 sierpnia 2025 r. o godz. 19.00 w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach...

150 LAT MUZEALNICTWA ROLNICZEGO NA ZIE...

W 2025 roku przypada 150. rocznica pojawienia się idei muzealnictwa rolniczego ...

XI.Legenda STARa

11.LegendA STARa, to zlot pojazdów  zabytkowych organizowany przez Powiat ...

XIII Festiwal Blues pod Piecem

30 sierpnia 2025 r. o godz. 19.00 – Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach...

Wyniki naboru do projektu “Projektowan...

Narodowe Centrum Kultury rozstrzygnęło nabór do programu szkoleniowego realizow...