poniedziałek, 27 maja, 2024

Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej

8.04.2024 roku o godzinie 18.00 w Siedzibie Muzeum Ziemi Tarnowskiej, Rynek 3, Galeria „Piwnica pod Trójką” odbędzie się otwarcie wystawy „Wacław Onak – Malarstwo”.

Wacław Onak urodził się w 1958 roku w Tarnowie. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w 1985 roku uzyskał dyplom w pracowni prof. Juliusza Joniaka. Zajmuje się malarstwem sztalugowym. Swoje prace prezentuje na wystawach stałych i zbiorowych zarówno w kraju jak i za granicą, znajdują się one również w wielu kolekcjach prywatnych na całym świecie, m.in. w: Belgii, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Japonii, Anglii, Szwecji, USA, Brazylii, Australii, Ukrainie i w Polsce.

O swojej twórczości mówi:

„…obrazy są próbą budowania malarskiej rekonstrukcji rzeczywistości. Tworząc tę nową rzeczywistość odartą z dosłownych znaczeń, pokazuje jej „mechanizm”, jej dzianie się, w którym jest niby jakaś logika, ale której sensu nikt nie zna, bo cóż jest pewnego, poza tym, że wszystko jest niepewne, nietrwałe, rwie się na strzępy.

Świat jest pełen nierozstrzygniętych zagadek, człowiek usiłuje złapać, zatrzymać na stałe jakieś prawdy, które okazują się iluzją. Budując więc w malarstwie tę niepewność, tę nerwową zakłóconą przez człowieka przestrzeń życia, natury: to pasmo życia, gdzie mieszają się rytmy biologii i rytmy ludzkie tak, że powstaje pieniąca się magma, która jednak wydaje się mieć pozory sensu. Sensu tego nie widać, ale jest jakby wyczuwalny, a to pozwala żyć w bezustannym poszukiwaniu”.

Wystawa realizowana w ramach cyklu: „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej”, którego początki sięgają w 2010 roku.

Kuratorka wystawy: Bożena Szczupak

Wystawa czynna: 09.04. – 10.05.2024 r.

Ewelina Kuboń

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Spotkanie

Bassanti postanawia popełnić samobójstwo. Nie byłoby w tym nic dziwnego, g...

Van Eyck. Zbliżenia

W tej fascynującej książce przyglądamy się z bliska dziełom jednego z ...

Festyn Zielonoświątkowy

Zapraszamy na Festyn Zielonoświątkowy, który odbędzie się 19.05.2024 r. w godzi...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...