środa, 19 czerwca, 2024

Zobacz wystawę „Miasto. Technoczułość”

Tu zwiedza się europejsko!

20 lat Krakowa w Unii Europejskiej

23-24 marca 2024

Muzeum Inżynierii i Techniki

Zajezdnia przy ul. św. Wawrzyńca 15

Kraków świętuje 20. rocznicę obecności Polski w Unii Europejskiej. Z tej okazji miejskie instytucje przygotowały specjalną ofertę. W weekend 23-24 marca będzie można bezpłatnie zwiedzać wystawę pt. „Miasto. Technoczułość”, która powstała w wyniku realizacji projektu unijnego.

Na zwiedzanie indywidualne zapraszamy od 10:00 do 17:00 (Muzeum zamyka się o 18:00).

Specjalnie na tę okazję odbędą się dwa oprowadzania kuratorskie: 23 i 24 marca o godz. 15:00.

Rezerwowanie miejsc na oprowadzanie: rezerwacja@mit.krakow.pl lub telefoniczna: 12 428 66 00 wew. 11

***

Przy tej okazji warto podkreślić, że Muzeum Inżynierii i Techniki korzysta ze  środków unijnych od samego początku. Do tej pory zrealizowaliśmy aż osiem projektów. Śmiało można powiedzieć, że bez pozyskania tych funduszy nie bylibyśmy w stanie tak rozwinąć naszej instytucji, zarówno pod względem infrastruktury, jak i nowych możliwości dla potencjału merytorycznego.

Zrealizowaliśmy projekty już z funduszy przyznanych w pierwszej perspektywie finansowej 2007-2013. Projekt Kwartał św. Wawrzyńca — budowa centrum kulturowego na krakowskim Kazimierzu” (zrealizowany z MRPO) zakładał adaptację na cele kulturalne dawnych obiektów historycznej zajezdni tramwajowej przy ul. św. Wawrzyńca — siedziby Muzeum. Przeprowadzono wtedy rewaloryzację siedmiu zabytkowych budynków dawnej zajezdni tramwajowej z drugiej połowy XIX i z początku XX wieku, jej zaplecza i dziedzińca.

Wykorzystaliśmy również możliwości współpracy międzynarodowej, jakie dają projekty unijne, żeby nawiązać współpracę z europejskimi jednostkami o podobnym charakterze.

W partnerstwie zrealizowaliśmy dwa projekty. Ideą „Second Chance — od infrastruktury przemysłowej do przemysłów kreatywnych”(2010 – 2013 projekt realizowany w ramach projektu 4.3: Program dla Europy Środkowej) było nawiązanie współpracy regionalnej członkowskich państw UE w zakresie rewitalizacji dawnych obszarów przemysłowych poprzez uczynienie z nich atrakcyjnych placówek kulturalnych. Z kolei celem „Sounds of Changes” było dokumentowanie zmian zachodzących współcześnie w sferze dźwiękowej.

W drugiej perspektywie finansowej UE pozyskaliśmy środki z Regionalnych Programów Operacyjnych na trzy projekty: z działania „Rewitalizacja terenów poprzemysłowych” udało nam się uratować zabytkowy Hangar Czyżyny, z działania „Rozwój dziedzictwa kulturowego i naturalnego” poszerzyliśmy ofertę naszego oddziału Ogrodu Doświadczeń im. St. Lema, a z „E-administracja i otwarte zasoby” zdigitalizowaliśmy 183 obiekty z naszych zbiorów – można je oglądać na stronie https://www.mit.krakow.pl/zbiory/.

Zasługą środków unijnych jest modernizacja naszej siedziby. Dawna zajezdnia tramwajowa, mimo sukcesywnych remontów, miała bardzo ograniczone możliwości ekspozycyjne, co nie pozwalało na dalszy rozwój instytucji. Wielką inwestycję udało się zrealizować ze środków POIŚ. Projekt składał się z trzech części: rozbudowy, konserwacji obiektów i utworzenia nowej wystawy stałej. W wyniku modernizacji została dwukrotnie powiększona przestrzeń ekspozycyjna Muzeum i utworzono kondygnację podziemną  pod zabytkową halą D, a także pod dziedzińcem Muzeum. Utworzone zostały również powiązania komunikacyjnie między halami. Powstały też przestrzenie pozwalające na komfortowe zwiedzanie. W tak przygotowanym miejscu w marcu 2023 r. otwarliśmy wystawę stałą „Miasto. Technoczułość”. To pierwsza w Polsce ekspozycja, która w tak szeroki sposób opowiada o przemianach, jakie zachodziły w miastach od początków powstania aż po współczesność.

Więcej informacji na temat projektów realizowanych przez Muzeum: https://www.mit.krakow.pl/projekty/?entity_type=projekt&actual__list-page=1&archiv__list-page=1

Edyta Gajewska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...