czwartek, 13 czerwca, 2024

Tryby Wojny

Zapraszamy na międzynarodową konferencję naukową „Tryby Wojny” 11.06.2024 r. o godz. 14:00 sala kinowa MIIWS (poziom -3)

II wojna światowa była jednym z najbardziej niszczycielskich konfliktów w historii ludzkości. Jego tragiczne konsekwencje dotknęły miliony ludzi na całym świecie, w tym wielu cywilów, którzy często byli zmuszeni do porzucenia codziennego życia i zaangażowania się w działania wojenne.

W ramach konferencji skupimy się na losach zwykłych obywateli, którzy, choć nie brali bezpośredniego udziału w walkach na froncie, odegrali istotną rolę w wysiłkach wojennych poszczególnych krajów. Nasi prelegenci – specjaliści z różnych dziedzin – będą omawiać historie tych osób, które często pracowały w skrajnie trudnych i niebezpiecznych warunkach.

W wystąpieniach zostanie uwypuklony los zwykłych ludzi, w tym zniewolonych kobiet, przymuszanych do świadczenia usług seksualnych oraz osób uznanych przez hitlerowski reżim za niepożądane i niegodne życia w nowym ładzie nazistowskich Niemiec.

Nasza konferencja ma formułę otwartą – każdy zainteresowany będzie mógł wziąć w niej udział. Wykłady i dyskusje będą prowadzone zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

W celu zapewnienia wygody publiczności zapewniamy słuchawkowe tłumaczenie symultaniczne. Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa przyczyni się do głębszego zrozumienia tragedii II wojny światowej i jej długotrwałych skutków społecznych.

Prelegenci:

Dr Joanna Ostrowska – Historyczka związana z Uniwersytetem Jagiellońskim, dramaturżka i krytyczka filmowa. Specjalizuje się w mniej znanych badaniach losów mniejszości seksualnych oraz zniewolenia kobiet w czasie II wojny światowej. Jej książka Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej została wybrana Genderową Książką Roku 2018.

David Willey – Kurator w popularnym Bovington Tank Museum, które w swojej kolekcji posiada jedyny sprawny egzemplarz niemieckiego czołgu Tygrys I oraz czołg Sherman Firefly, który był głównym bohaterem filmu Furia (Fury) z Bradem Pittem. Willey już jako 6-letni chłopiec regularnie odwiedzał wspomniane muzeum, a jego pasja przerodziła się w karierę muzealnika. Jest autorem wielu publikacji, niekwestionowanym ekspertem oraz konsultantem w zakresie techniki dotyczącej broni pancernej i historii wojen pancernych.

Dr Glyn Prysor – Absolwent Oxfordu, muzealnik w National Army Museum w Londynie. Jest autorem obszernej, ponad 500-stronicowej publikacji o losach marynarzy-cywilów walczących o przeżycie w walce z niemieckimi U-botami, w czasie najdłuższej batalii II wojny światowej – bitwy o Atlantyk (Citizen Sailors: The Royal Navy in the Second World War).

Georg Erdelbrock – Niemiecki historyk z Hamburga, kustosz i przewodnik w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Neuengamme. W swoich badaniach koncentruje się na pracy niewolniczej przymusowych robotników cudzoziemskich oraz więźniów obozów koncentracyjnych.

MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ W GDAŃSKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...