sobota, 27 kwietnia, 2024

„Wajda na nowo” – wystawa plakatów Andrzeja Pągowskiego

Rzadko się zdarza, aby powstawały plakaty do filmów, które miały premierę kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat temu. Dzieła filmowe Andrzeja Wajdy – zdobywcy Oscara za całokształt twórczości są jednak ponadczasowe i publiczność chętnie do nich wraca. Wybitny polski plastyk i plakacista Andrzej Pągowski stworzył na nowo grafiki do 60 filmów Andrzeja Wajdy. Tak powstała wystawa „Wajda na nowo”, którą już od 7 marca 2024 r. można będzie zobaczyć w Galerii Dworu Artusa w Toruniu.

            W tym roku mija 15 lat od premiery „Tataraku” – filmu, do którego zdjęcia realizowano między innymi w Grudziądzu i Toruniu. Z tej okazji w Galerii Artus w ramach Artus Short Film Festiwal została przygotowana wystawa pt. „Wajda na nowo” autorstwa artysty grafika – Andrzeja Pągowskiego.

Wernisaż wystawy odbędzie się 7 marca 2024 roku o godzinie 18:00 w Galerii Dworu Artusa. Po wernisażu o godz. 18:30 goście będą mieli okazję spotkać się z autorem prac Andrzejem Pągowskim. Ekspozycja plakatów potrwa do 2 kwietnia.              

Wystawa składa się z nowych wersji plakatów do 60 filmów w reżyserii Andrzeja Wajdy. Są to prace nawiązujące zarówno do filmów fabularnych, jak i nieznanych szerszej publiczności dokumentów oraz krótkich metraży. Wyjątkiem jest ulubiony plakat reżysera do filmu „Człowiek z żelaza”, który zmienił jedynie swój format z pierwotnego poziomu na pionowy. Jak wspomina Andrzej Pągowski: „Andrzeja Wajdę poznałem w roku 1981 podczas pracy nad plakatem do filmu «Człowiek z żelaza». Potem wykonałem jeszcze plakaty do takich filmów jak «Kronika wypadków miłosnych», «Pierścionek z orłem w koronie», «Wałęsa człowiek z nadziei» czy do ostatniego jego filmu fabularnego «Powidoki». Ale to właśnie plakat do «Człowieka z żelaza» stał się jego ulubionym, o czym wielokrotnie mówił, a nawet zażartował w jednym z wywiadów, że do takiego plakatu warto było zrobić film”.

               Pomysł odświeżenia plakatów do filmów Wajdy zrodził się w 2021 roku. Wówczas to nałożyły się dwie rocznice: 95 urodzin i 5 śmierci reżysera. Daty te zainspirowały Andrzeja Pągowskiego do realizacji projektu „Wajda na nowo”. Przygotowując się do pracy, plastyk obejrzał wszystkie filmy reżysera w kolejności ich powstawania – począwszy od etiudy szkolnej „Zły chłopiec” z 1951 roku aż do ostatniego filmu fabularnego „Powidoki” i dokumentalnego „Moje inspiracje” z 2016. Wystawa po raz pierwszy została zaprezentowana w sierpniu 2021 roku w Suwałkach – rodzinnym mieście Andrzeja Wajdy podczas Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”. 

Niewielu  wie, że Andrzej Wajda studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Tworząc swoje filmy przywiązywał wielką wagę do estetyki obrazu. Andrzej Pągowski w jednym z wywiadów wspominał, że reżyser chętnie wchodził z nim w polemikę na tle plastycznym. Podczas pracy nad jednym z filmów Wajda miał powiedzieć do operatora Pawła Edelmana: „Jak te koniki ślicznie wyglądają. Jak te czaka na ułanach ślicznie lśnią, te szabelki, te piki. Pięknie jest. I wiesz co? Zaraz przyjdą aktorzy i wszystko nam zepsują!”.

Wszyscy zainteresowani ciekawostkami związanymi z powstawaniem wystawy „Wajda na nowo” będą mogli ich wysłuchać podczas spotkania z autorem 7 marca o godz. 18:30 bezpośrednio po wernisażu.

Mecenasem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko – Pomorskiego.

Wstęp na wernisaż i wystawę jest bezpłatny.

Magdalena Furmanowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...