poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Warsztaty dla studentek i studentów | Digitalizacja i wirtualne zbiory: od papieru do metadanych

Zapraszamy wszystkie studentki i studentów do uczestnictwa w warsztatach, które 19 marca 2024 r. poprowadzą pracowniczki i pracownicy Działu IT i Digitalizacji ŻIH.

Warsztaty z zakresu humanistyki cyfrowej przybliżą proces digitalizacji i udostępniania zbiorów, a ich uczestnicy i uczestniczki dowiedzą się o narzędziach i programach do opisywania cyfrowych materiałów. Prelegenci i prelegentki omówią poszczególne kroki związane z procesem digitalizacji, pokażą, jak powstają archiwa cyfrowe i kolekcje online, a także przedstawią sposoby na promowanie/popularyzowanie takich kolekcji na przykładzie wystawy plenerowej Serce tamtego miasta oraz innych. Po części warsztatowej przewidziane jest zwiedzanie pracowni Digitalizacji Zbiorów ŻIH.

Udział w warsztatach jest darmowy.

Obowiązują zapisy pod adresem rezerwacja@jhi.pl.

Warsztaty odbędą się 19 marca 2024 r. w Żydowskim Instytucie Historycznym i będą trwały od 10:30 do 15:30.

_____

Po dawnym życiu żydowskim zostały tylko pojedyncze przedmioty, zapiski, pamiątki. Każdy z tych odłamków to osobna historia. Możemy poznawać ją wciąż na nowo dzięki odpowiedniemu przechowywaniu, konserwacji, lecz także digitalizacji poszczególnych obiektów – tworzeniu dostępnych i trwałych kopii cyfrowych – czym na co dzień zajmują się pracownicy ŻIH.  

Wystawa Serce tamtego miasta. Kolekcja Żydowskiego Instytutu Historycznego ma na celu podzielenie się efektami tej pracy i zaprezentowanie zdigitalizowanych zbiorów, które pozostały po ówczesnej żydowskiej społeczności. Fotografie zachowanych artefaktów pokazujemy w przestrzeni miasta, włączając je w jego obecną historię. Każdemu z plakatów towarzyszy zainspirowana obiektem opowieść – dostępna na stronie Instytutu.  

Zachowanie pamięci o ludziach, po których zostały tylko skrawki rzeczywistości, jest misją realizowaną przez Żydowski Instytut Historyczny od ponad 75 lat. To w nim bije serce dawnej żydowskiej Warszawy – serce tamtego miasta. 

Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie prezentowanych obiektów były realizowane w ramach programu „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe”. 

Więcej informacji o wystawie.

_____

Wydarzenie jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy #EEAGrants #Funduszenorweskie #EOG #EEANorwayGrants

Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...

Festyn Zielonoświątkowy – 19.05....

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza n...