czwartek, 20 czerwca, 2024

Wędrówki Doliną Biebrzy

Olena Rublova to ukraińska akwarelistka. Urodziła się w 1987 roku w Gorłówce w obwodzie donieckim, terytorium okupowanym przez separatystów i wojska rosyjskie od roku 2014. Tam w latach 2008-2010 studiowała sztukę w prywatnej pracowni Igora Tyunina. W 2010 roku wyjechała do Kijowa, gdzie mieszkała przez 12 lat i kontynuowała twórczą edukację. Brała udział w wielu projektach i wystawach artystycznych, międzynarodowych festiwalach i plenerach, prowadziła także pracownię plastyczną dla dzieci i młodzieży. Po pełnej inwazji Rosji na terytorium Ukrainy Olena wraz z synem została zmuszona do opuszczenia ojczyzny i czasowego osiedlenia się na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Tutaj przez siedem miesięcy stworzyła wiele nowych prac. Obecnie cała rodzina artystki mieszka w Chmielnickim w zachodniej części Ukrainy.

Zainteresowania twórcze Rublovej idą w wielu kierunkach, zarówno realistycznym (ilustracje botaniczne i animalistyczne), poprzez ekspresyjne pejzaże i sceny przemysłowe, aż do prac dotyczących ukraińskiej kultury, jej symboli, tożsamości i punktów zwrotnych w historii (kreacje realistyczne i tzw. kwadratowe czy pikselizowane). Wojna – jak mówi Olena – zmieniła wszystko, a artysta zastanawia się dziś nad rzeczami, które w XXI wieku wydawały się niemożliwe…

Na wystawie w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu można zobaczyć 49 akwareli stworzonych podczas pobytu artystki w Biebrzańskim Parku Narodowym i ukazujących piękno przyrody, zwierząt oraz krajobrazów, które udało się uchwycić malarce podczas wędrówek doliną Biebrzy.

Portret wilka

Wystawa czynna do 30 września 2023 roku.

tekst: Daniel Adamczyk, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...