poniedziałek, 25 września, 2023

Spotkanie z Jolantą Aniszewską

Książnica Pomorska zaprasza na spotkanie z Jolantą Aniszewską, autorką książki „Zamęt. Czas powojnia w Stargardzie i okolicznych miejscowościach”. Bogato ilustrowana publikacja została podzielona na dwa tomy: „Ku końcowi” i „Początek”. 

Autorka następująco charakteryzuje swoje dzieło: „W książce wykorzystałam ogromną ilość różnorodnych źródeł zdeponowanych w kilkudziesięciu instytucjach i zasobach prywatnych. Narrację otwiera opowieść o czasie nazizmu i ludziach, których życiorysy toczyły się często wbrew ich woli. W oparciu o materiały m.in. z rosyjskich archiwów opisuję kluczowe miesiące końca wojny, mierzę się z mitami i z tym, co – dotąd – niepoznane. W drugiej części opowiadam o trudnym czasie powojnia, bezprecedensowej w swej skali wymianie ludności i procesie budowania nowej społeczności. Piszę o ludziach ważnych dla tutejszych początków, o codziennych problemach i sukcesach”.

To lektura obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych najnowszą historią naszego regionu. Na przykładzie Stargardu można bowiem zrozumieć mechanizmy polityczne i scenariusze, które rozgrywały się w tamtych czasach w wielu innych miejscowościach Pomorza Zachodniego: w Chojnie, Goleniowie, Gryfinie czy Nowogardzie. Podczas spotkania w Książnicy będzie można zapoznać się z intencjami autorki, metodami jej pracy, niezwykłymi odkryciami, których dokonała. To także ostatnia szansa na nabycie książki, której nakład niemal natychmiast się wyczerpał i nie jest już dostępny w regularnej sprzedaży.

Spotkanie poprowadzi sekretarz naukowa Książnicy Pomorskiej Agnieszka Borysowska.

Spotkanie odbędzie się 3 kwietnia 2023 r., o godz. 17:00 w Sali im. Zbigniewa Herberta w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie (wejście od ul. Dworcowej). Wstęp wolny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora