niedziela, 1 października, 2023

Wernisaż plenerowej wystawy „Twarz Odwagi. Witold Pilecki (1901-1948)”

W 84. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę na placu przy siedzibie MIIWŚ odbył się wernisaż plenerowej wystawy „Twarz Odwagi. Witold Pilecki (1901-1948)”.

Ekspozycję otworzył zastępca dyrektora ds. naukowych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Marek Szymaniak, który przywołał najważniejsze fakty z życia Witolda Pileckiego przypominając, iż: w czasie II wojny światowej w latach 1939-1940 W. Pilecki działał w specjalnej komórce Wojska Polskiego, wtedy też celowo dostał się do obozu Auschwitz, by  obnażyć mechanizmy tej morderczej machiny […] zaś po brawurowej ucieczce  z KL Auschwitz Pilecki nie zaprzestał swej aktywności na rzecz niepodległego państwa Polskiego […] wziął udział w Powstaniu Warszawskim, dostał się do niewoli. Następnie  służył w wojsku  gen. Andersa a w 1945 roku podjął decyzję o powrocie do Polski […] aresztowany i poddany bardzo brutalnemu śledztwu przez władze komunistyczne Polski Ludowej, 25 maja 1948 roku został zamordowany. Dyrektor MIIWŚ Marek Szymaniak zwrócił także uwagę na mniej znane oblicze Witolda Pileckiego – ojca, męża oraz społecznika.

W wydarzeniu udział wzięli m.in. prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki oraz Kmdr Tomasz Laskowski. Dowódca 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wernisaż poprowadziła Marta Baranowska zastępca kierownika Działu wystaw MIIWŚ.

Nowo otwarta ekspozycja stanowi formę nowoczesnej interpretacji pomnika Rotmistrza i jest okazją do poznania wartości, którymi się w życiu kierował, osobistego zgłębiania tajemnicy życia jednego z najodważniejszych ludzi II wojny światowej – Witolda Pileckiego.  Wystawę będzie można oglądać do września przyszłego roku.

tekst: dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora