poniedziałek, 27 maja, 2024

Wiosenny biwak militarny

Od wielu lat na wiosnę pojawiają się na kostrzyńskim Starym Mieście rekonstruktorzy odziani w XVIII-wieczne mundury pruskie. Są to członkowie stowarzyszeń pielęgnujących tradycje militarne z czasów Fryderyka Wielkiego. Osoba ta dość mocno zaznaczyła się w historii miasta, nic więc dziwnego, że nasza twierdza przyciąga pasjonatów i fanów tego właśnie króla Prus.

Pobyt grup rekonstrukcyjnych w minionych latach miał różny charakter i różny wymiar. Od dużych rekonstrukcji, manewrów i bitw artyleryjskich, po skromne obozowisko z krótkimi pokazami ćwiczeń. Niestety, pasjonatów, którzy gotowi są znosić trudy żołnierskiego obozowiska, ubywa, a młodzież skłania się ku innym zainteresowaniom. W tym roku pojawi się w Kostrzynie około 60 mundurowych, którzy już w piątek 26 kwietnia będą urządzać swoje obozowisko na terenie położonym między Bramą Berlińską, a Bastionem Król. Tego wieczora odbędzie się też odprawa dowódców poszczególnych formacji. Jednakże dopiero w sobotę 27 kwietnia będą miały miejsce pokazy dla publiczności. Program pokrótce przedstawia się następująco:

07:00 Pobudka
09:00 Apel przy cokole pomnika Margrabiego Jana
09:30 Przygotowania do prezentacji
10:00 Rozpoczęcie prezentacji
12:00 Obiad
14:00 Przygotowanie do manewrów
14:30 Rozpoczęcie manewrów
15:00 Zakończenie

W ramach pokazów pojawią się także pokazy opatrywania ran przez sanitariuszy na polu bitwy. Być może uda się też odpalić naszą armatę forteczną. Cały czas będzie można odwiedzać obozowisko wojskowe, robić fotografie z żołnierzami, obejrzeć broń i wyposażenie.

Dla zwiedzających mamy też niespodziankę: na obiad o godz. 12:00 zapraszamy wszystkich chętnych. Będzie to wojskowa grochówka do spożycia w warunkach polowych. Wydawać będziemy do wyczerpania zasobów i jesteśmy pewni, że będzie wszystkim smakowała.

Zapraszamy zatem na Stare Miasto, gdzie na jeden dzień cofniemy się do epoki fryderycjańskiej i usłyszymy huk odpalanych muszkietów.

Muzeum Twierdzy Kostrzyn

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Spotkanie

Bassanti postanawia popełnić samobójstwo. Nie byłoby w tym nic dziwnego, g...

Van Eyck. Zbliżenia

W tej fascynującej książce przyglądamy się z bliska dziełom jednego z ...

Festyn Zielonoświątkowy

Zapraszamy na Festyn Zielonoświątkowy, który odbędzie się 19.05.2024 r. w godzi...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...