sobota, 4 maja, 2024

Zapraszamy do zapoznania się z planami Muzeum Narodowego w Poznaniu i jego oddziałów na rok 2024.

Już od stycznia czekają na naszych widzów liczne wydarzenia związane z kolekcją sztuki europejskiej Muzeum Narodowego w Poznaniu. To jedyna kolekcja w Polsce, w którym spotykają się obrazy takich artystów jak Claude Monet, Sofonisba Anguissola czy Francisco de Zurbarán. Od stycznia do czerwca będziemy zapraszać na wieczorne spacery, weekendy tematyczne, spacery na dwa głosy (z dwoma oprowadzającymi: kuratorem i jego gościem), a także spotkania i wykłady eksperckie na temat konkretnych dzieł.


Od 19 do 23 stycznia będziemy obchodzić rocznicę przekazania Muzeum Narodowemu w Poznaniu sreber Funduszu Obrony Narodowej. Z tej okazji zapraszamy do zwiedzenia wystawy „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej. Silva rerum”. Przewidziana jest promocja na album towarzyszący wystawie oraz upominek do zakupu.


Bardzo ważnym punktem w naszym kalendarzu będzie otwarcie Ratusza Muzeum Poznania 1 marca. Udostępnimy gotyckie podziemia i parter. Podziemia zostaną pokazane po raz pierwszy od ponad 25 lat. Zobaczymy w nich salę tortur z narzędziami wykorzystywanymi przez kata, oryginalny średniowieczny pręgierz, a na parterze mechaniczne koziołki z ratuszowej wieży. Otwarciu chcemy nadać formę święta, na które już dziś serdecznie zapraszamy.

W kwietniu zaprosimy Was do odnowionych przestrzeni recepcji, kas i sklepu i a także do nowo otwartej muzealnej kawiarni. Miejsce spotkań przy kawie będzie dostępne również bez konieczności kupowania biletu do muzeum.



5 kwietnia udostępnimy nową wystawę czasową – „Ultraawangarda. Koło Klipsa i poznański underground lat 80. XX wieku”. Koło Klipsa było awangardową grupą artystyczną. Jej działalność stała się  podłożem do narodzin poznańskiej sceny punkowej. Współtwórca Klipsa Leszek Knaflewski, był także członkiem pierwszego w Poznaniu zespołu punkowego Sten. Punkowcy z tego okresu spotykali się m.in. w klubie DNO w obecnym budynku Uniwersytetu Artystycznego. Wystawa będzie także okazją do zaprezentowania poznańskiej sceny undergroundowej i awangardowej lat 80.

18 maja tradycyjnie weźmiemy udział w Nocy Muzeów. W Gmachu Głównym nie zabraknie spotkań z kuratorami a konserwatorzy pokażą to, czego nie widać gołym okiem. W tych przestrzeniach przypomnimy także o remontowanym i zamkniętym na co dzień dla zwiedzających oddziale MNP – Muzeum Etnograficznym, które wspólnie z Polskim Towarzystwem Ludoznawczym zaprezentuje ciekawe obiekty urozmaicając je warsztatami nie tylko dla najmłodszych. Zapraszamy także do Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu, Ratusza – Muzeum Poznania, Muzeum Instrumentów Muzycznych (tuż obok Ratusza), Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego, a także do oddziałów spoza Poznania – Pałacu w Śmiełowie i Zamku w Gołuchowie.
Po trwającym gruntownym remoncie od lipca ponownie będą czynne Galeria Sztuki Współczesnej i Galeria Sztuki Polskiej od końca XVIII w. do 1945 r. Ekspozycje zostały zmienione nie tylko za sprawą przestrzennej aranżacji, ale także poprzez wprowadzenia do nich nowych dzieł. Znajdą się wśród nich niedawne zakupy lub depozyty, które udało nam się pozyskać od prywatnych właścicieli i instytucji. Wzmocnieniu ulegnie prezentacja sztuki kobiet, zwłaszcza dzięki obecności prac rzeźbiarek. Znajdą się na wystawie zaskakujące dzieła, nieoglądane do tej pory w Poznaniu, a także nieoczywiste ich zestawienia. Szczególną uwagę zwrócimy ponownie na twórczość Jacka Malczewskiego. Zachętą będą wideoarty Lecha Majewskiego.
„Jacek Malczewski/Lech Majewski” – Wystawa będzie pierwszą prezentacją cyklu wideoartów Lecha Majewskiego reinterpretującego dzieła Jacka Malczewskiego. Na pracę wybitnego polskiego reżysera, malarza i pisarza składa się 12 etiud filmowych uzupełnionych o ścieżkę dźwiękową rozbrzmiewającą w przestrzeni części ekspozycji Galerii Sztuki Polskiej poświęconej Malczewskiemu.
Kolejna wystawa czasowa – „Ulec złudzeniu? Historia domniemanego obrazu Józefa Pankiewicza”, rozpocznie się w połowie listopada. Poznamy historię obrazu „Targ na jarzyny za Żelazną Bramą” Józefa Pankiewicza. W 2020 roku profesor Michał Haake stwierdził, że Pankiewicz nie jest autorem tego dzieła. Obraz trafił w ręce konserwatorów i ekspertów, którzy mieli dowiedzieć się o nim jak najwięcej. Ich ustalenia poznamy na wystawie. W ramach tej wystawy zobaczymy także wypożyczony na tę wystawę z Muzeum Narodowego w Warszawie obraz Aleksandra Gierymskiego „Żydówka z pomarańczami”.


21 listopada otwieramy nową, studyjną Galerię Sztuki Starożytnej. Nie zabraknie przestrzeni do cyklicznych wystaw czasowych poświęconych sztuce starożytnej. W 2024 r. zaprezentujemy w niej kolekcję poznańskich Tanagryjek  Przez przeszklone drzwi będzie można podejrzeć codzienną pracę kuratora Galerii w stylizowanym gabinecie osobliwości, a także konserwatorów i archeologów w pracowni badawczej. Otwarcie Galerii powiązane jest z konferencją Stowarzyszenia Historyków Sztuki.


Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej i mediów społecznościowych po więcej informacji.
  Zespół Muzeum Narodowego w Poznaniu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...