sobota, 18 maja, 2024

Zapraszamy na 12. Festiwal Kultur i Podróży Ciekawi Świata!

Wojtek Buczek: walkienotalkie

18 października 2023, ul. Legionowa 5
godz. 18:30 – wernisaż w foyer Forum
godz. 19:00 – spotkanie z autorem w klubie Fama, prowadzenie spotkania: Karol Kamyczek
wystawa czynna do 19 listopada 2023
wstęp wolny
kuratorzy: Magdalena Urbańska i Marcin Pawlukiewicz

Wystawa jest notesem ze spacerów, które Wojtek Buczek przez lata odbywał w Maroku. Tytuł „walkienotalkie” jego zdaniem najlepiej oddaje ideę tego co robi: chodząc, szuka spokoju, samotności. Choć podczas większości swoich wędrówek miał towarzyszy, to ich obecność nie wynikała z potrzeby dzielenia się widokami, które możemy zobaczyć na zdjęciach, ale samym doświadczeniem spaceru, zgubienia się i nieplanowania. Wolnością, którą zatraciliśmy lub nam na co dzień umyka. Maroko jest o tyle „łaskawe”, że niemalże wszędzie można dotrzeć pieszo, a napotkaną przeszkodę wystarczy po prostu ominąć.

Spacery te nie są klasycznym trekkingiem – mimo że łączy je wyznaczony początek i koniec, wszystko to, co znajduje się pomiędzy nimi, jest dowolnością, spontanicznością. Henry David Thoreau w książce „Walden, czyli życie w lesie” pisze: „Dopiero gdy zabłądzimy, czyli innymi słowy, zgubiwszy drogę, zgubimy się na tym świecie, zaczynamy naprawdę odnajdywać siebie i zdawać sobie sprawę z naszego położenia i nieskończonej liczby naszych związków”.

Wojtek Buczek – urodził się w Białymstoku, jest absolwentem kierunku fotografii na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. O swoim projekcie mówi: „Interesuje mnie rysowanie linii na mapach, łączenie kropek i długodystansowe spacery. Wierzę, że ruszanie „czterech liter” i przezwyciężanie niewygody to świetny sposób na poznanie siebie. To samo przekonanie mam o fotografii. Wiem, że zdjęcia kłamią, ale możemy, a nawet powinniśmy próbować zrozumieć to, na co patrzymy. Fotografia może być nauką o świecie, o tym jak go nam przedstawiają, ale przede wszystkim o sobie, o tym jak patrzymy na świat, co nas w nim interesuje. Walkienotalkie to projekt o eksploracji napędzanej siłą własnych mięśni i wizualny soundtrack do 1500-kilometrowego spaceru po Maroko, na który serdecznie zapraszam!”

Tomasz Tomaszewski: Świat jest tam, gdzie się zatrzymałeś

19 października 2023, godz. 18:30
sala Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 30 zł

Z przyjemnością zapraszamy na autorskie spotkanie z renomowanym fotografem Tomaszem Tomaszewskim, które odbędzie się w ramach promocji jego najnowszej książki “The World Is Where You Stop”. W trakcie spotkania artysta opowie o procesie tworzenia albumu i znajdujących się w nim niepublikowanych dotąd fotografii. Podczas autorskiego spotkania będziecie mieli okazję zadawać pytania, dowiecie się więcej o technikach fotograficznych użytych przez Tomasza Tomaszewskiego oraz zyskacie wgląd w to, jakie historie kryją się za poszczególnymi fotografiami.

„The World Is Where You Stop” to krytyczne spojrzenie na naszą rzeczywistość, w której dobro i zło, euforia i cierpienie, bogactwo i bieda, cnota i rozpusta współistnieją obok siebie. Książka stanowi przekrojową prezentację twórczości Tomasza Tomaszewskiego i zawiera wiele nigdy wcześniej niepublikowanych zdjęć.

Tomasz Tomaszewski posiada stopień doktora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, agencji Visum Archiv w Hamburgu, agencji National Geographic Creative w Waszyngtonie oraz American Society of Media Photographers. Zajmuje się fotografią prasową, publikuje swoje zdjęcia w najważniejszych pismach polskich i wielu zagranicznych, takich jak: “National Geographic Magazine”, “Stern”, “Paris Match”, “GEO”, “New York Times”, “Time”, “Fortune”, “Elle”, “Vogue”.

Wydał kilka książek autorskich, m.in. “Ostatni. Współcześni Żydzi polscy” (tekst: Małgorzata Niezabitowska) czy “W poszukiwaniu Ameryki” (tekst: Małgorzata Niezabitowska) oraz ilustrował swoimi pracami kilkanaście prac zbiorowych. Autor wielu wystaw indywidualnych w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Japonii, Holandii, Włoszech, Hiszpanii, Irlandii, Niemczech, Indonezji, Brazylii, Bułgarii, na Madagaskarze i w Polsce. Jest laureatem polskich oraz międzynarodowych nagród fotograficznych. Od ponad trzydziestu lat współpracuje z magazynem “National Geographic” USA, w którym opublikował osiemnaście esejów fotograficznych, a od 1999 roku jest głównym konsultantem jego polskiej edycji. Uczy fotografii w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech.

BEZDROŻA + spotkanie z reżyserem Mikaelem Lypinskim

20 października 2023, godz. 17:30
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 20 zł

BEZDROŻA
Polska 2023, 70′
reż. Mikael Lypinski

Na pięknej posesji, ukrytej gdzieś w górach Oregonu, żyją wspólnie hipisi i konie, dzieci, byli więźniowie i łowcy Bigfoot’a. Ludzie żyją tam po spartańsku, za to na własnych warunkach – w bliskim kontakcie z naturą, zwierzętami i ze sobą nawzajem. Bohaterowie tego filmu są nierzadko po ciężkich przejściach, a ich życie dalekie jest od sielanki, lecz udało im się odnaleźć swoje miejsce na Ziemi. Czas płynie tutaj inaczej.

Scenarzysta i reżyser filmu Mikael Lypinski podchodzi do tej niekonformistycznej społeczności z ciekawością i humanizmem, rejestrując poetyckie i humorystyczne momenty w życiu swoich kolorowych postaci. „Bezdroża” to mozaika przeplatających się historii i losów. Studium czasu i miejsca, biografii i geografii, które oferuje poruszający wgląd w ten odizolowany, fascynujący świat. Ameryka poza siecią, często nędzna i opuszczona, ale dumna i namiętna.

Mikael Lypinski – reżyser i operator. Urodził się i wychował w Sztokholmie. Ukończył Wydział Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. „Bezdroża” to jego pełnometrażowy debiut dokumentalny. Kręcony na pustyni w Kalifornii dokument „Desert Coffee” miał premierę na Krakowskim Festiwalu Filmowym 2017. Zdobył Grand Prix na festiwalu „Człowiek w Zagrożeniu” w Łodzi i wyróżnienie jury na „DocsMX” w Meksyku. Mikael obecnie pracuje nad montażem dokumentu „The End of Quiet”, który był kręcony w West Virginia w USA. Film jest współfinansowany przez duński oraz Szwedzki Instytut Filmowy.

Reżyser o filmie:
„Na pustyni w Kalifornii spotkałem mężczyznę, który powiedział, że chce zacząć życie od nowa. Przyznał, że popełnił dużo „grzechów” i że planuje udać się daleko na północ, w góry Oregonu, gdzie wszystko, co ma, to namiot i osiołek. Zaintrygował mnie, postanowiłem podążyć za nim.

Odkryłem ukryty świat, poza mapami: ludzie żyjący głęboko w lesie, w cieniu owianej legendą postaci Bigfoota, w zgodzie z przyrodą i sobą, uprawiając własne grządki, skutecznie odcinając się od telefonów, internetu i cywilizacji. Wkrótce okazało się, że pod spokojną, idylliczną powierzchnią kryje się wiele konfliktów i dramatów. Zdałem sobie sprawę, że eskapizm, któremu poddali się moi bohaterowie, nie uwalnia ich od demonów – ani obecnych, ani tych z przeszłości: złamana miłość, samotność, choroby, uzależnienia, ubóstwo – wszystko, od czego nie możemy uciec, bez względu na to, gdzie jesteśmy.

Tytuł angielski mojego filmu, „Unpaved”, oznacza: bez asfaltu, niewybrukowane, szorstkie. Tak właśnie wygląda szosa, która prowadzi do ludzi ukrywających się w lasach Oregonu. Dla mnie ta szorstkość jest bardzo inspirującym punktem wyjścia. Sam wiele razy chciałem uciec od własnego życia, własnej tożsamości. Wierzyłem, że katharsis w przyrodzie wyznaczy mi nowe kierunki, da odwagę i siłę. Ale nigdy nie zdobyłem się na tak zdecydowany, odważny krok jak moi bohaterowie.

Często powracam do Ameryki, kraju wielkich sprzeczności i kontrastów. Fascynują mnie tamtejsze społeczności żyjące poza systemem. Zjawisko to jest szczególnie powszechne w USA, gdzie można skutecznie zniknąć w skrajnie wykluczonych, samowystarczalnych obszarach. Kręcąc film o tych ludziach, próbuję się dowiedzieć – na poziomie praktycznym i bardziej filozoficznym – dlaczego porzucili wygodny, cywilizowany styl życia na rzecz wielkiej niepewności materialnej i pożegnania swojego dawnego ja.

To są ludzie, którzy często są boleśnie doświadczeni życiem, przedstawiciele drugiej strony amerykańskiego snu. Ale równie często ich wybór ucieczki jest spontaniczny i dobrowolny, pochodzący z potrzeby oczyszczenia i wyzwolenia się od przeszłości.”

Andrzej Bargiel: Gasherbrum Ski Challenge

20 października 2023, godz. 20:00
sala Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 30 zł
prowadzenie spotkania: Michał Obrycki i Paweł Dunaj

Andrzej Bargiel opowie o projekcie Sunt Leones oraz najnowszej wyprawie – Gasherbrum Ski Challenge. A także o eksploracji rejonu Gaszerbrumów i zjeździe narciarskim z ośmiotysięczników Gaszerbrum I (8080 m n.p.m.) i Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.).

Andrzej Bargiel (1988) wychował się w Łętowni w Małopolsce. Od najmłodszych lat wykazywał talent do narciarstwa i skialpinizmu. Jako nastolatek przeprowadził się do Zakopanego, aby rozwijać swoje umiejętności. Bardzo szybko okazało się, że posiada ponadprzeciętne predyspozycje do sportów wytrzymałościowych.

Jest trzykrotnym mistrzem Polski w narciarstwie wysokogórskim, trzecim w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w kategorii Espoir oraz rekordzistą świata w biegu na Elbrus. Od 2013 roku realizuje swój autorski projekt Hic Sunt Leones, którego celem są zjazdy na nartach z najwyższych szczytów Ziemi bez użycia tlenu. Jest pierwszym Polakiem, który zjechał na nartach z wierzchołka ośmiotysięcznika Sziszapangma-Centralna (Shishapangma Ski Challenge 2013). W 2014 roku ustanowił rekord najszybszego wejścia na szczyt Manaslu (14 h, 5 min), po czym zjechał na nartach do bazy, co łącznie zajęło mu 21 h, 14 min. Jako drugi człowiek w historii zjechał z tego szczytu na nartach do bazy (Manaslu Ski Challenge 2014). Rok później w ramach wyprawy Broad Peak Ski Challenge 2015 zdobył szczyt Broad Peak i jako pierwszy człowiek w historii zjechał z niego na nartach. W 2016 roku otrzymał tytuł „Śnieżnej Pantery” za pobicie (o 12 dni) rekordu świata w zdobyciu i zjeździe na nartach z pięciu siedmiotysięczników położonych na terenie byłego ZSRR.

Największym sukcesem sportowca jest projekt K2 Ski Challenge 2018 polegający na zdobyciu szczytu K2 i zjeździe na nartach z wierzchołka tej niezwykle trudnej i wymagającej technicznie góry, czego nie udało się dokonać wcześniej żadnemu człowiekowi na świecie. W 2019 roku, w trakcie wyprawy na Mount Everest (Everest Ski Challenge 2019), ze względu na złą pogodę i niebezpieczeństwo związane z ogromnym (50 m wysokości i 30 m szerokości) serakiem zwisającym 800 metrów nad lodowcem i odczepionym od podłoża musiał podjąć decyzję o przerwaniu wyprawy.

W kwietniu 2021 roku wyruszył na wyprawę Karakoram Ski Expedition, której celem było zdobycie i zjechanie na nartach z dwóch sześciotysięczników – Laila Peak oraz Yawash Sar II, czego z sukcesem udało się dokonać. W sierpniu 2022 roku ponownie ruszył w Himalaje, by podjąć swoją drugą próbę zdobycia wierzchołka najwyżej góry świata oraz zjazdu z niego na nartach bez użycia dodatkowego tlenu. W 2023 roku wrócił do Karakorum i zjechał na nartach z dwóch ośmiotysięczników – Gaszerbrum I i Gaszerbrum II. Ten wyczyn sprawił, że stał się pierwszą osobą na świecie, której udało się zjechać ze wszystkich 4 ośmiotysięczników położonych w Karakorum – Broad Peak, K2, Gaszerbrum I i Gaszerbrum II.

Ida i Paweł Stankiewicz / Tatamamape: Wyprawa rodzinna: Rok w podróży przez Amerykę Południową we czwórkę na 4 m2

21 października 2023, godz. 12:00
sala Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 20 zł

Ameryka Południowa jest idealnym miejscem na podróż. W pojedynkę, w parze, rodzinnie. Z plecakiem, rowerem lub vanem. I choć jest fascynującym i różnorodnym kontynentem, nie była głównym powodem ich wyjazdu. Głównym powodem były dzieci i spędzenie jakościowego czasu z nimi. Według nich to był ostatni gwizdek, by wyjechać w tę podróż we czwórkę i spędzić dużo czasu razem, nie tylko po pracy i w weekendy, które i tak są wypełnione obowiązkami. Kolejnym celem było pokazanie dzieciom, że da się. Że można podejmować odważne i niepopularne decyzje. Że chcieć to móc. Udało im się. A przecież wszystko mogło się skomplikować i uniemożliwić ten wyjazd. Tyle rzeczy mogło pójść nie po ich myśli. Są jednak zdania, że dobre rzeczy się przyciągają. Pozytywna energia przyciąga pozytywną energię. I tego doświadczyli. Dla nich największym odkryciem byli ludzie, których tam spotkali. Ludzie, którzy mimo przeciwności losu, mimo tego, że mało mają, są chorzy lub mają kraj w kryzysie, nadal mają uśmiech na twarzy i tyle siły, by ucieszyć się na twój widok, powiedzieć szczerze „dzień dobry” i mają czas by ci bezinteresownie pomóc lub by go po prostu spędzić z Tobą.

Jak się podejmuje decyzję o takim wyjeździe? Jak wyglądają przygotowania? W jakie rozwiązania wyposażyli swój samochód? Co się sprawdziło, a co by zrobili inaczej? Jak rozwiązali kwestię szkoły dzieci? Czy dzieciom się podobało? Dlaczego Ameryka Południowa jest idealnym miejscem na rodzinną podróż? Jak wyglądało planowanie trasy? Jaką trasę ostatecznie pokonali? Czy się czuli bezpiecznie? Jak wygląda podróżowanie z namiotem dachowym? Za czym tęsknili najbardziej? Co było największym zaskoczeniem, a co największą trudnością?

Zapraszamy na spotkanie z tatamamape, na którym padną odpowiedzi na powyższe pytania. Wpadnijcie i oceńcie sami, czy da się mieszkać na 4m2 we czwórkę przez rok i nie odejść od zmysłów?

Tatamamape to czteroosobowa rodzina, Ida, Paweł, Roch (lat 13) i Bruno (lat 8). Ida i Paweł pochodzą z Białegostoku, poznali się w liceum, a po studiach zamieszkali w Warszwie. Ich dzieci, choć urodzone w Warszawie są podlaskimi patriotami. Z ich czwórki to przede wszystkim Paweł kocha pordóże, zarówno te większe motocyklem po Maroko, Kirgistanie, Chile, Peru, Boliwii, Gruzji, i te tuż za zakrętem. Twierdzi, że przygodę można przeżyć wszędzie. Tylko należy się ruszyć. I tym stara się zarazić nie tylko swoją rodzinę. Po nastu latach pracy w korporacjach i dość schematycznego życia postanowili wcisnąć pauzę i pofunkcjonować inaczej. Od października 2021 r. zaczęli szykować się na swoją podróż. Miesiąc temu wrócili z rocznej wyprawy po Ameryce Południowej, podczas której odwiedzili 9 krajów i pokonali długość równika, czyli ponad 40,000 km od Ziemi Ognistej po Karaiby.

Piotr Wnuk: Na szlakach trekkingowych Hiszpanii

21 października 2023, godz. 14:00
sala Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 20 zł

Piotr Wnuk o swojej prezentacji:
Do Hiszpanii prawie zawsze jadę z plecakiem. Dlaczego? Bo nie ma nic wspanialszego niż poranna kawa wypita w ustronnej zatoczce, zaraz po wyjściu z namiotu.

Na wstępie opowiem o Majorce, ale nie o kurortach, tylko o trekkingu z południa na północ wyspy przez góry Serra de Tramuntana szlakiem GR 221 Ruta de Pedra. Będzie mowa o wspaniałych górach, zatokach wciśniętych w nabrzeże, gajach pomarańczowych, drzewach truskawkowych oraz o urokliwych górskich miasteczkach. Będzie też o drewnianym pociągu „orange train” i miasteczku Lluc, w którym zaobserwować można spadające gwiazdy. Wyjaśnię również, dlaczego polski kompozytor i pianista – Fryderyk Chopin – tak uwielbiał tę największą wyspę Balearów.

Wspomnę też o trekkingu z plecakiem na przepięknej wyspie kanaryjskiej La Palma, jeszcze nie tak bardzo odkrytej i popularnej. Opowiem o nocy spędzonej na najwyższym szczycie wyspy – Roque de los Muchachos. Pokażę zjawiskową kalderę de Taburiente i wspaniałe lasy wawrzynowe znajdujących się w Los Tilos. Unaocznię nadzwyczajną różnorodność bujnej, endemicznej przyrody La Palmy nazywanej „La Isla Verde”, czyli: Zieloną Wyspą.

Będzie też o Katalonii – ale nie tylko o Barcelonie. Opowiem o miejscach mniej oczywistych, ale niezwykłych, jak choćby niezurbanizowany przylądek Cap de Creus, czy też Rezerwat Przyrody Garrotxa obfitujący w kilkanaście stożków wulkanicznych.

Zobrazuję piękno Pirenejów, które podziwiałem będąc w Parku Narodowym Aigüestortes i Estany de Sant Maurici zwanym “Parkiem Dwustu Jezior”. Wspomnę też o innych urokliwych zakątkach Aragonii, takich jak choćby Park Narodowy Aiguabarreig Segre-Noguera Pallaresa.

Powiem też, czy warto być na wierzchołku Pico del Teide o brzasku? No i wyklaruję, czym dla mnie jest bycie w górach i niespieszna eksploracja szlaków trekkingowych. Zarówno tych bardzo popularnych, jak i tych mniej uczęszczanych.

Piotr Wnuk – pasjonat podróży przemierzający świat autostopem, lokalnym transportem, motorem, rowerem lub na piechotę. Do tej pory odwiedził 40 krajów (m.in. Laos, Birmę, Kambodżę, Wietnam, Tajlandię, Japonię, Iran, Liban, Maroko, Nową Zelandię, Norwegię, Bałkany). Szuka miejsc, w których można uzyskać wiedzę o kulturze odwiedzanego kraju oraz jego historii. Próbuje poznać i zrozumieć otaczający go świat.

Mateusz Wrazidło: Roraima – na granicy światów

21 października 2023, godz. 16:00
sala Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 20 zł

„Nie byłoby pochopnym stwierdzenie, że niewiele można zobaczyć widoków tak odmiennych, jak ten. Pierwszym odczuciem była niemożność ogarnięcia umysłem tego krajobrazu, kolejnym zaś wrażenie, że człowiek wstępował do jakiejś dziwnej krainy koszmarów…”
Everard Im Thurn, 1885

Otoczone zasłoną tajemniczości, dawnymi wierzeniami i opowieściami o nadnaturalnych zjawiskach masywy stołowe Wyżyny Gujańskiej pozostają jednymi z najsłabiej zbadanych obszarów naszej planety. Znamy je pod nazwą nadaną przez lokalne plemiona – tepui, czyli „kiełkujące skały”. Jednak od czasu, kiedy Arthur Conan Doyle wydał w 1912 roku swoją bestsellerową powieść opisującą losy badaczy przemierzających tajemniczy płaskowyż, w powszechnej świadomości zyskały nowe imię – Światy Zaginione.

Mount Roraima na mapie nie wyróżnia się niczym szczególnym – jest po prostu punktem wyznaczającym miejsce styku granic trzech południowoamerykańskich państw. Dla mnie jednak jest czymś o wiele więcej – miejscem, gdzie od setek lat splatają się historie z pogranicza rzeczywistości i fantazji. Los chciał, by jedna z nich stała się moją osobistą historią. Brzmi abstrakcyjnie? A czy mniejszą abstrakcją są punkty i granice, które człowiek usilnie kreśli na swoich mapach?

Podczas prezentacji opowiem o swojej osobistej drodze do eksplorowania legendarnych masywów tepui, w szczególności zaś o dwóch wyprawach na Mount Roraima – od strony gujańskiej w sierpniu 2019 oraz wenezuelskiej w kwietniu 2023.

Mateusz Wrazidło – inżynier , fotograf, a przede wszystkim eksplorator świata roślin. Urodzony w Rydułtowach w 1993 roku. Ślązak z dziada pradziada, obecnie mieszka w Gliwicach. Autor publikacji naukowych i popularnonaukowych. Współorganizator i uczestnik licznych ekspedycji botanicznych i fotograficznych, m.in. w Gujanie, Wenezueli, Kolumbii czy na Svalbardzie. Łączy śląskie tradycje techniczne z pasją do botaniki, a w szczególności do unikatowej górskiej flory tzw. „Zaginionych Światów” – masywów stołowych tepui Wyżyny Gujańskiej. Naukowo związany z Politechniką Śląską.

Laureat nagrody KOLOS za rok 2021 w kategorii Podróże, członek rzeczywisty The Explorers Club w Nowym Jorku oraz Królewskiego Towarzystwa Geograficznego – Royal Geographical Society w Londynie.

Ryszard Pawłowski: Człowiek gór

21 października 2023, godz. 18:00
sala Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 20 zł

Ryszard Pawłowski oczywiście opowie o górach i o sobie. Jak i kiedy zainteresował się górami, dlaczego? Jak przebiegała i dalej jest kontynuowana jego górska pasja, zaczynając od jaskiń, przez skałki, Tatry, Alpy i pozostałe górskie pasma na wszystkich kontynentach. Co robi obecnie i jakie ma plany?

Ryszard Jan Pawłowski
Urodzony w 1950 roku. Instruktor alpinizmu, himalaista i przewodnik górski.

Wziął udział w ponad 300 wyprawach w różne góry świata jako uczestnik lub organizator. Zdobył jedenaście szczytów 8-tysięcznych, min. K2 (8611 m) płn. filarem od strony chińskiej. Jest jedynym Polakiem, który 5-krotnie stanął na szczycie Mt. Everestu (8848 m). Dokonał wielu wejść trudnymi drogami wspinaczkowymi w różnych rejonach Ziemi. Był partnerem spinaczkowym Jerzego Kukuczki, Adama Zyzaka, Piotra Pustelnika, Janusza Majera, Krzysztofa Wielickiego i wielu innych sławnych himalaistów.

Jest członkiem prestiżowego The Explorers Club w Nowym Jorku, stowarzyszenia zrzeszającego ok. 3000 odkrywców i badaczy z kilkudziesięciu państw wszystkich kontynentów. Otrzymał szereg nagród i wyróżnień w dziedzinach fotografii oraz filmu dokumentalnego. Filmy Pawłowskiego były pokazywane na festiwalach górskich i w telewizji. Otrzymał trzykrotnie nagrody i wyróżnienia od Ministra Sportu za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. Szkoli młodych adeptów alpinizmu, organizuje wyprawy i występuje z prelekcjami o tematyce górskiej. Jest wciąż aktywny, pomimo 50-letniego stażu w górach. Obecnie realizuję projekt Wulkanicznej Korony Ziemi. Jego inne pasje to tenis i szachy.

Przy okazji spotkania będzie można kupić książki: “Ama, Anka i inne szczyty – 14 relacji z wypraw z Ryszardem Pawłowskim” i “Smak gór po 10 latach”.

PIEŚNI WIELORYBÓW

21 października 2023, godz. 20:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 22 zł

Pieśni wielorybów
Francja 2023, 81′
reż. Jean-Albert Lièvre

Czy wiesz, że wieloryby żyją na Ziemi od 40 milionów lat? Przez tysiące lat skutecznie strzegły sekretu swojej „pieśni”. Czy to środek komunikacji na odległość, który mógłby konkurować swobodnie z internetem? Narzędzie do przekazu międzypokoleniowego i geolokalizacji? Film zabiera nas w podróż po Afryce, Azji, Oceanii, Arktyce i Antarktydzie, pokazując historię tych niezwykłych stworzeń. Zainspirowany bestsellerowym audiobookiem Heathcote’a Williamsa „Whale Nation” dokumentuje społeczność wielorybów, z ich niezwykłymi zdolnościami i bogatym, złożonym życiem społecznym. Przyjmuje oryginalną perspektywę – wieloryb opowiada tu swoją historię, a my mamy wrażenie przebywania w skórze jednego z nich. W obliczu zmian klimatycznych ich rola okazuje się kluczowa. Przyczyniają się do zapewnienia równowagi na Ziemi.

Film, tworzony z niezwykłą troską o przyrodę, ostrzega przed niebezpieczeństwami czyhającymi na wieloryby i konsekwencjami, jakie może przynieść ich zniknięcie. Narratorem jest nagrodzony Oscarem® francuski aktor i piosenkarz Jean Dujardin. Oprócz spektakularnych ujęć, podkreślających piękno natury, wrażenie robi także oryginalna ścieżka dźwiękowa, w której wykorzystano m.in. muzykę Jóhanna Gunnara Jóhannssona, Felixa Mendelssohna, Leonarda Cohena, Jona Thora Birgissona, Orri Pall Dyrasona czy Georga Holma.

Sw@da x Maxim x Niczos: Bahato
afterparty: Sw@da Dj set, Semprey DJ set

21 października 2023, godz. 21:30
klub Fama, ul. Legionowa 5
bilety: 30 zł (przedsprzedaż) / 35 zł (w dniu koncertu

Singiel “Bahato” to spotkanie ponad granicami muzycznymi i językowymi oraz nowe rozdanie w karierze Sw@dy, polsko-kolumbijskiego producenta nominowanego do Fryderyka za zeszłoroczną płytę “SAD”z Karoliną Cichą. W swojej muzyce łączy on wpływy obu kultur, zestawiając ze sobą dźwięki zarówno podlaskie, jak i latynoskie. Reggaeton spotyka się tu z tradycyjnym śpiewem, ludowymi instrumentami i rapem, by opowiedzieć uniwersalną prawdę ulicznej muzyki: trudne warunki nie stoją na przeszkodzie, by żyć na bahato. A jak się żyje pełnią życia w białostockiej faweli? Piosenka, jak i cały projekt, to opowieść o lokalnym kolorycie. O mniejszościach zamieszkujących region. O przemycie wódki. O sprzeciwie wobec władzy. O miłości. O obezwładniającym basie, który porywa do tańca.

O tym m.in. śpiewa Niczos, wokalistka znana m.in. z Hajdy Bandy oraz rapuje Maxim, weteran lokalnej sceny hiphopowej, z którymi Sw@da stworzył wyjątkową muzyczną symbiozę, kontrastując barwy głosów, flow i dialekty na tle charakterystycznego karaibskiego rytmu. “Bahato” jest jedną z pierwszych prób wprowadzenia mikrojęzyka podlaskiego do hiphopowego świata. To język kojarzony z pieśniami ludowymi, wciąż żywy – do dzisiaj posługują się nim mieszkańcy historycznego Podlasia.

Piosenka zapowiada dłuższy materiał stworzony wspólnie przez trójkę artystów i zgłębia różne tradycje rytmiczne. EP-ka ukaże się jesienią nakładem wytwórni Tańce, która promuje nowoczesną polską muzykę zakorzenioną w klubowych rytmach i dźwiękach muzyki ludowej.

Sw@da to Wikson Szczygieł, czołowy podlaski producent muzyczny i kompozytor czerpiący z bogatej, wielokulturowej tkanki północno-wschodniej Polski i odwołujący się w swojej twórczości do tradycji polskich, białoruskich, tatarskich, żydowskich i litewskich i łączący je ze współczesnymi brzmieniami charakterystycznymi dla muzyki elektronicznej, popularnej i hip hopu.

Semprey to krakowski DJ i producent, który zgłębia gatunki muzyki klubowej z basowego spektrum. Inspiruje się muzyką ze wschodniego wybrzeża Stanów, Ameryki Łacińskiej i Karaibów, brytyjskim hard drumem czy trapem, ale nie stroni od bardziej klasycznych brzmień techno, house’u i jungle.

Jako DJ miksuje eklektycznie. Klasyczne 4×4 tnie niczym numery z Jersey. Żongluje tempami. Doprawia numerami z list przebojów. Semprey ma smykałkę do przerabiania popowych numerów, zmieniając je w swoje autorskie kawałki, w których spotykają się wszystkie jego muzyczne zainteresowania. Efektem jest zawsze energetyczna bomba.

Mali Odkrywcy / Paweł „Hulajnoga” i Dawid Kalinowscy: Hulaj przez Podlasie

22 października 2023, godz. 10:00
klub Fama, ul. Legionowa 5
bilety: 15 zł
wiek: 4+

Paweł Kalinowski (Paweł Hulajnoga) ze swoim synem Dawidem opowie o tym, że warto mieć marzenia i że nie warto ich odkładać na później. O tym, że pomaganie innym jest cool, a także o Podlasiu egzotycznym, jakiego nie znacie. A przede wszystkim o wyjątkowej podróży ponad 1100 km wzdłuż granic województwa podlaskiego, którą przebyli w sierpniu 2023 (Paweł na hulajnodze, a Dawid na rowerze).

Gościem honorowym będzie wyjątkowa dziewczynka – Olga Lawendowa Księżniczka – oraz będą czekały na Was smakołyki.

Piotrek Kilian / Pirat Dyplomata: Milion chłodnych kroków przez Grenlandię

22 października 2023, godz. 11:00
sala Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 20 zł

Gdy odbieramy telefon od przyjaciela z prośbą o pomoc, a w grę wchodzą marzenia, ogromna przygoda i szlak długodystansowy na największej wyspie świata zimą, to odpowiedź może być tylko jedna!

Arctic Circle Trail – jeden z najbardziej odludnych szlaków trekkingowych na świecie, bez sklepów, hotelów, zimno, i takie tam… Polacy przeszli go jako jedyni pieszo zimą w dwie strony i o tym będzie to spotkanie.

Co nas spotkało za kołem podbiegunowym? Jak przetrwać arktyczną zimę? A to wszystko niskobudżetowo, z buta, ciągnąc sanki dla wędkarzy! Mimo klimatu, gorąco zapraszamy do wspólnej wędrówki!

Cała naprzód! Ahoj, przygodo!

Piotrek Kilian “Pirat Dyplomata” – góral z Beskidów (Istebna), który przypadkiem został piratem z Karaibów. Swoje podróże zaczął od kupienia biletu na Jamajkę. Rok później przepłynął jachtem Ocean Atlantycki z Afryki na Grenadę po czym kontynuował swoją przygodę na Morzu Karaibskim, by po kilku miesiącach tam powrócić i rozpętać niezły Meksyk!

Nie straszne są mu także długodystansowe szlaki górskie i nietypowe wyzwania z nimi związane: przez ostatnie kilkanaście miesięcy przeszedł w warunkach zimowych trzy najdłuższe w Polsce, z czego GSB za 8,60 zł, GSS charytatywnie w czapce Świętego Mikołaja, a także dokonał pierwszego i jedynego zimowego przejścia tam i z powrotem (900 km) Niebieskiego Szlaku Granicznego uznawanego za najdzikszy szlak w Polsce. W międzyczasie przeszedł też INT – Izraelski Szlak Narodowy oraz Tour du Mont Blanc.

Z wykształcenia specjalista od bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego, ale jak sam twierdzi: pościgi i wybuchy go nudzą, dlatego woli pisać i podróżować. Robi to w swoim stylu: z adrenaliną i niskobudżetowo odwiedził przez ostatnie 4 lata ponad 30 państw. Jest też dyrektorem Beskidzkiego Festiwalu Podróżników oraz współzałożycielem stowarzyszeń: Główny Szlak Beskidzki i Instytutu Śląska Cieszyńskiego.

Ania Nutan Chomczyk / Joginka w podróży: Joga, mantry i kadzidła… czyli Indie jako destynacja duchowa

22 października 2023, godz. 13:00
sala Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 20 zł

Szeroko pojęty Daleki Wschód od dawna działał magnetyzująco. Historia kontaktów Europy z Indiami sięga czasów starożytnych; nie bez powodu zachłysnął się nimi już sam Aleksander Wielki. W latach 60. w Indiach medytowali Beatlesi – a od czasów kontrkultury ta niezwykła ziemia nieustannie przyciąga zbuntowaną młodzież klasy średniej, artystów oraz intelektualistów, którzy nie znajdują satysfakcji w zachodnim – mentalnym status quo.

Ania Nutan Chomczyk ma podobną historię. Podczas kilkunastu podróży do Indii odbywała pielgrzymki do duchowych miejsc mocy (np. Bodhgaya), spędzała miesiące w instytutach jogi, medytowała w aśramach oraz jaskiniach wielkich joginów (m.in. Rishikesz, Tiruvanmalai), brała udział w odosobnieniach i naukach buddyjskich. Poznawała hipisów, cyfrowych nomadów oraz innych, którzy dostrzegali w Indiach zasoby mentalne, których nie ma na Zachodzie, na przykład lekarzy zgłębiających w nauki dalajlamy, aby nauczyć się, jak towarzyszyć swoim umierającym pacjentom.

Ania Nutan Chomczyk
Nauczycielka jogi, podróżniczka, białostoczanka, autorka tekstów podróżniczych i lifestyle’owych. Środki na swoją pierwszą podróż do Indii w 2006 r. zdobyła, wygrywając teleturniej „Najsłabsze ogniwo” z Kazimierą Szczuką w TVN. Ma w zanadrzu wiele anegdot i opowieści, którymi chętnie czaruje i bawi swoich słuchaczy. Zawsze marzyła o Indiach, które z czasem stały się jej drugim domem. Ma za sobą kilkanaście podróży na subkontynent – przez lata zjeździła go od Kaszmiru przez Ladakh aż po Keralę na samym południu. Podróżując, lubi zatrzymywać się dłużej w danym miejscu, wchodzić w rytm lokalnego życia oraz społeczności. Jej wyjazdy miały dwojaki charakter – edukacyjny (kursy jogi, odosobnienia medytacyjne lub pobieranie nauk buddyjskich – np. w Dharamsali) oraz włóczęga z plecakiem, chłonąc ten niezwykły i trudny kraj, gdzie najgłębszą podróżą okazywała się podróż wewnętrzna.

Większość wyjazdów do Indii odbyła sama, najdłuższy z nich trwał 3,5 miesiąca. Była w Indiach również w 5. i 6. miesiącu ciąży, a później z jej 10-miesięcznym synkiem Felixem.

Poza Indiami zwiedziła również Nepal, znaczną część Europy, trzykrotnie była w USA. Kocha Himalaje i planuje trekking do Górnego Mustangu.

Ola i Karol Lewandowscy / Busem Przez Świat: Turcja na dziko z dzieckiem

22 października 2023, godz. 15:00
sala Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 30 zł

Trzy miesiące, stary bus i ponad 10 tysięcy kilometrów przez drogi i bezdroża Turcji. Karol, Ola i Gaja Lewandowscy odwiedzili najpiękniejsze tureckie plaże, podziwiali balony w Kapadocji i eksplorowali podziemne miasta. Widzieli dziesiątki antycznych ruin, wypili hektolitry tureckiej herbaty i na własnej skórze przekonali się, że stereotypy o Turkach są nieprawdziwe. A przede wszystkim uczyli się podróżowania na nowo – z niemowlakiem na pokładzie ich kolorowego busa.

To nie tylko relacja z podróży. To także masa porad o tanim podróżowaniu i o podróżach z dzieckiem. A także źródło pięknych miejsc i ciekawostek o Turcji.

Ola i Karol Lewandowscy – rocznik 1988, on z wykształcenia magister robotyki, ona – magister politologii. Podróżnicy, blogerzy, autorzy filmów i 6 książek podróżniczych. Odwiedzili ponad 60 państw na 5 kontynentach i charakterystycznymi kolorowymi busami przejechali ponad 500 tysięcy kilometrów. Nagrodzeni tytułami Blog Roku 2014, Twórca Wideo Roku 2015, Traveler National Geographic 2018 i Bloger Roku 2019.

Od reportażu przez powieść do eseju – pisanie podróżne Maxa Cegielskiego

22 października 2023, godz. 17:00
sala Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 20 zł
prowadzenie spotkania: Marcin Matejczuk i Piotr Janicki

Niezależnie od formy wszystkie książki autora, nawet jeśli są bardzo (auto) krytyczne wobec podróżników, wynikają z wędrówek po świecie i Polsce. O pisaniu w ruchu i literaturze rodzącej się na szlaku autor opowie Piotrowi Janickiemu oraz Marcinowi Matejczukowi.

Max Cegielski (ur. 1975)
Pisarz, kurator, badacz relacji międzykulturowych. Debiutował opowiadaniami w „Brulionie” w 1996 r., a jego pierwsza książka to podróżnicza „Masala” z 2002 r. Autor reportaży, m.in. „Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu”, za który otrzymał w 2009 r. Nagrodę im. Beaty Pawlak oraz powieści, m.in. „Prince Polonia” o przemytnikach w Indiach i „Nazywam się Czogori” o wspinaczce w Pakistanie. W wydawnictwie Agora opublikował wcześniej „Leksykon buntowników” o ikonach kontrkultury. Autor i kurator projektów artystycznych oraz wystaw. Współprowadził m.in. „Halę odlotów” w TVP Kultura nagrodzoną Grand Pressem oraz „Xięgarnię” w TVN24 uhonorowaną nagrodą Polskiej Izby Książki.

Przemek Kossakowski: Etos wojownika, Papua Zachodnia

22 października 2023, godz. 19:00
sala Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 30 zł

Prelekcja opowiada o kontakcie z papuaską społecznością Dani zamieszkującą dolinę Baliem na Papui Zachodniej. Papuascy mężczyźni rozumieją sens swojego istnienia poprzez pryzmat etosu nieustraszonych, bezwzględnych wojowników. Jednak współcześnie rola jaką odgrywają w świecie została zakwestionowana, a oni sami wystawieni na ciężką próbę. Opowieść o Papui jest opowieścią o tęsknocie za przeszłością oraz niezrozumieniu teraźniejszości. Jest opowieścią zabawną, ale też okrutną, wzruszającą i smutną.

Przemek Kossakowski
Dziennikarz, podróżnik, terapeuta. Przez dziesięć lat, od początku jego istnienia, współtworzył kanał telewizyjny TTV. W swojej pracy dziennikarskiej prowadził programy telewizyjne o charakterze podróżniczym oraz społecznym pokazujące nieoczywistą, mało znaną część rzeczywistości. Za swoją pracę uhonorowany nagrodą Telekamery w kategorii osobowość telewizyjna oraz nagrodą Lodołamacz w kategorii Dziennikarz bez Barier. Oprócz pracy dziennikarskiej Przemek jest czynnym terapeutą pracującym z osobami z niepełnosprawnościami intelektualnymi, prezesem Fundacji Arterytorium wspierającej osoby z niepełnosprawnościami oraz ich rodziny. W swoich wystąpieniach Przemek dzieli się doświadczeniami ze swoich podróży oraz pracy, opisuje opisuje doświadczenia związane z wchodzeniem w nowe, czasami zamknięte przestrzenie tworzące naszą rzeczywistość.

Źródło: Białostocki Ośrodek Kultury

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...