piątek, 22 września, 2023

 Zukentiy Gorobyov – plakat z czasów wojny

Zapraszamy na otwarcie wystawy plakatów 🇺🇦

Zukentiy Gorobyov – plakat z czasów wojny

26 lutego 2023 r., g. 13:00

Patio Kamienicy Celejowskej, ul. Senatorska 11/13, Kazimierz Dolny

Wojna na Ukrainie trwa już rok. Reakcja artystów jest naturalnym aktem wynikającym z potrzeby zaakcentowania swojej postawy, z wyrażenia sprzeciwu, czy też wzmocnienia poczucia tożsamości.

🇺🇦 Ukraiński artysta Zukentiy Gorobyov stworzył plakat antywojenny podkreślając z jednej strony hart Ukraińców z jej silną tożsamością, z drugiej bezwzględność agresora. Plakat to świetna forma nawiązania bezpośredniego dialogu z odbiorcą. Pozwala na przekazanie treści za pomocą prostego, ale mocnego znaku. Syntetyczny znak intensyfikuje przesłanie. Gorobyov w celny sposób wykorzystuje zapis graficzny. Dużą role odgrywa typografia. Słowo jest tu ważne, ponieważ nazwy miejscowości stały się już symbolami. Odnoszą nas zarówno do okrucieństwa wojny, jak też nieuległości Ukrainy. Tak jak Mariupol czy Czorobajiwka.

Zukentiy Gorobyov ukończył wydział projektowania graficznego w Narodowy Uniwersytet Pedagogiczny im. Tarasa Szewczenki w Ługańsku. Zajmuje się designem, tworzy plakaty, ilustracje książkowe. Specjalizuje się w typografii i kaligrafii. Jest także pedagogiem. Wielokrotnie nagradzany. Otrzymał nominację za „Najlepszą książkę dla dzieci” za publikacje „Moje muzeum” (2018) oraz „Abobal i Yabobal” (2019)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora

Ramię krzep – Ojczyźnie służ

0
25 września 2023 ...

MY, MAŁOPOLANIE 2023