niedziela, 14 kwietnia, 2024

Marsz Śmierci

Promocja książki. Zapraszamy!

Zapraszamy serdecznie na promocję II wydania publikacji Janiny Grabowskiej, ”Marsz Śmierci. Ewakuacja piesza więźniów KL Stutthof i jego podobozów. 25 stycznia – 3 maja 1945”

Promocja odbędzie się 29.02.2024 roku o godzinie 17.00 w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

W spotkaniu wezmą udział pracownicy Muzeum Stutthof w Sztutowie. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1939-1945), autorzy nowego i rozszerzonego opracowania Agnieszka Kłys, Marcin Owsiński oraz zajmująca się zbiorami muzealnymi Bogusława Tartakowska.

Książka opisuje genezę, przebieg i skutki ewakuacji pieszej więźniów KL Stutthof w zimie 1945 roku, która do historiografii  i powszechnej pamięci przeszła jako Marsz Śmierci.

Kompleksowe, nowe i rozszerzone opracowanie przygotowane przez Agnieszkę Kłys i Marcina Owsińskiego, nawiązuje do zasobu wiedzy zebranego i wydanego pierwotnie w 1992 roku przez Janinę Grabowską, ówczesną dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie, która zmarła w 2004 roku.

W monografii wykorzystano wiele nowych, nigdy nie publikowanych relacji ze zbiorów i kolekcji prywatnych, zaprezentowane efekty prac terenowych, załączono dziesiątki nowych ilustracji i zdjęć. Integralną częścią monografii jest 11 nowych, dużych map oraz kilkanaście planów miejscowości, opracowanych we współpracy z Jarosławem Ellwartem, właścicielem Wydawnictwa Region, które też jest wspólnie z Muzeum Stutthof wydawcą książki.

Anna Kąkol, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Rijksmuseum w Amsterdamie

Kolejny świetnie wydany album pod naszym patronatem! Cieszymy się i polecamy! ...

Wiosna Jazzowa Zakopane 2024

PROLOGAMI MUZYCZNYMI W KLUBOKAWIARNI STACJI KULTURA W ZAKOPANEM ZAPRASZAMY NA J...

Prolog United Europe Jazz Festiwal ...

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Klub...

ŁEMKOWSKO – POGÓRZAŃSKI JARMARK ...

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - oddział Zagroda Maziarska ...

Jarmark Wielkanocny w podpoznańskim Mu...

Wraz z nadejściem wiosny Muzeum Narodowe Rolnictwa zaprasza do Szreniawy (gmina...