niedziela, 21 lipca, 2024

Muzeum Narodowe w Lublinie nominowane do Nagrody Europejskiego Muzeum Roku

Nagroda EMYA (European Museum of the Year Award) to prestiżowe wyróżnienie, którego celem jest nagrodzenie najcenniejszych wydarzeń w europejskim sektorze muzealnym i zachęcenie do wprowadzania innowacji w muzeach. W konkursie udział biorą nowo powstające instytucje i takie, które przeszły w ciągu ostatnich 4 lat gruntowne przebudowy.

Rozpoczęte w 2018 roku prace na Zamku Lubelskim objęły gruntowną przebudowę skrzydła północnego, a także roboty modernizacyjne w częściach skrzydła południowego i zachodniego. W wyniku realizacji projektu powstały nowoczesne wystawy stałe: „Trybunał Koronny w dziejach Rzeczypospolitej 1578-1794”, „Galeria Malarstwa Polskiego XIX i XX wieku”, ze szczególnym wyeksponowaniem obrazu „Unii lubelskiej” Jana Matejki, „Grupa Zamek i Awangarda” oraz „Malarstwo Cerkiewne”, Galeria im. Ireny HOCHMAN i Tadeusza MYSŁOWSKIEGO, a także nowa przestrzeń przeznaczona na wystawy czasowe. Nowo powstałe ekspozycje są nowoczesne i wykorzystują multimedia, które pozwalają na pełniejszy odbiór wrażeń przez zwiedzających. Realizowane w obiektach objętych projektem prace miały na celu zmodernizowanie i powiększenie przestrzeni ekspozycyjnej, poprawę komfortu zwiedzania i pracy w muzeum oraz powiązanie tematyczne poszczególnych obiektów i stworzenie logicznego ciągu zwiedzania wystaw. W ramach przebudowy powstała także nowa przestrzeń do prowadzenia działalności kulturalnej i edukacyjnej.

MUZEUM NARODOWE W LUBLINIE FOT DOROTA AWIORKO

Nagroda przyznawana jest od 1977 roku przez European Museum Forum, organizację pozarządową, której misją jest promowanie innowacji w muzealnictwie i zachęcanie do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk między muzeami w całej Europie. EMF działa pod auspicjami Rady Europy.

Znalezienie się na liście nominowanych, wśród najlepszych europejskich muzeów, to wielkie wyróżnienie.

MUZEUM NARODOWE W LUBLINIE FOT DOROTA AWIORKO

Do nagrody EMYA 2022 nominowana była jedna placówka z Polski – Dom Mikołaja Kopernika, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, która zdobyła wyróżnienie. W tym roku nominowane było Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Na liście muzeów nominowanych, do przyszłorocznej nagrody znalazło się 50 instytucji z całej Europy.

Pełna lista nagrodzonych: https://www.europeanforum.museum/en/news/emya-twentyfour-nomination/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...