sobota, 5 października, 2024

Wystawa „Miasto Stu Mostów do Europy” na placu Solnym podkreśla solidarność z Gruzją

W odpowiedzi na rosnące napięcia polityczne w Gruzji, Wrocław przyjmuje rolę przewodnika dialogu i integracji europejskiej, otwierając dzisiaj wystawę „Miasto Stu Mostów do Europy”. Wydarzenie to, odbywające się w cieniu kontrowersyjnych ruchów legislacyjnych w Gruzji, ma na celu podkreślenie znaczenia europejskich wartości demokratycznych.
Ekspozycja prezentuje zbiór myśli uczestników wymiany polsko-gruzińskiej z XIV LO we Wrocławiu oraz Youth Regional Center w Batumi. Młodzi ludzie mówili o swoich nadziejach związanych z przynależnością do europejskiej rodziny. Odwoływali się m.in. do takich haseł jak wolność słowa.
Wystawa jest szczególnym wyrazem wsparcia dla społeczeństwa gruzińskiego w jego dążeniu do samostanowienia i demokracji.
Radosław Michalski – dyrektor Wydziału Promocji Miasta i Turystyki UM we Wrocławiu, podczas otwarcia wystawy stwierdził: „W tych burzliwych czasach dla naszego gruzińskiego partnera, zaangażowanie Wrocławia w rozwój demokracji i praw człowieka jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Wystawa jest wyrazem naszego wsparcia dla ludzi walczących o swoje prawa w Gruzji, o aspiracje dotyczące przynależności do wspólnoty europejskiej, do naszej europejskiej rodziny.”
Okoliczności otwarcia dzisiejszej ekspozycji są szczególne również z innego powodu – w tym roku mija 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej, a w tym samym czasie Wrocław świętuje pięciolecie relacji partnerskich z gruzińskim miastem Batumi. Umowa o współpracy obu miast została podpisana w lipcu 2019 roku.


Leszek Gaś, Dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego, zaznaczył: „Dzięki naszym wspólnym inicjatywom możemy przeciwdziałać próbom osłabienia wolnych mediów i organizacji społecznych. Jest to nasz europejski obowiązek – wspierać te wartości, na których została zbudowana nasza Unia.”
Konsul Honorowy Gruzji, Wojciech Wróbel, dodał: „Przykład Wrocławia pokazuje, że solidarność międzynarodowa może przynieść nadzieję tym, którzy opierają się naciskom autorytarnym. Wystawa ta jest przypomnieniem o sile współpracy i dialogu. Dla Wrocławia – miasta spotkań ma to znaczenie wyjątkowe”.


Wystawa „Miasto Stu Mostów do Europy” będzie dostępna na placu Solnym do 21 maja. Stanowi ona forum dla refleksji nad przyszłością Europy oraz dla wyzwania, jakim jest wspieranie demokracji w obliczu rosnącej polaryzacji politycznej.

Krzysztof Szłapka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Sztuka Zapisana

Szanowni Państwo, z przyjemnością informujemy o nawiązanej współpracy z red...

Kolekcjonerka. Teresa Szwedkowicz (193...

Wystawa czasowa w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie dostępna od 17....

Europejskie Dni Dziedzictwa w Wielkopo...

Przygotowaliśmy specjalny program kulturalno-edukacyjny związany z historią pra...

Kolekcjonerka. Teresa Szwedkowicz (193...

Wystawa przybliża problematykę kolekcjonerstwa prywatnego i antropologii rzeczy...

KONFERENCJA NAUKOWA „AXENTOWICZ. W 165...

Zapraszamy serdecznie na  konferencję naukową "AXENTOWICZ. W 165 ROCZNICĘ ...