poniedziałek, 27 maja, 2024

Spotkanie z bohaterami programu „Moda na język polski”

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z bohaterami programu „Moda na język polski”. Gośćmi spotkania będą: dr hab. Joanna Rusin, prof. UR, prof. dr hab. Kazimierz Ożóg, redaktor Adam Bienias

MIEJSCE:           Budynek Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, ul. Sokoła 13. Wstęp wolny

TERMIN:          21 lutego 2024, godz. 17:00

„Moda na język polski” to program redaktora Adama Bieniasa z udziałem prof. dra hab. Kazimierza Ożoga oraz dr hab. Joanny Rusin, prof. UR, emitowany na antenie TVP Rzeszów.

Program liczy już ponad sto odcinków! Ten barwny i interesujący cykl przybliża widzom „na poważnie i z przymrużeniem oka […] o naszym języku i literaturze”. Każdy odcinek otwiera widzom bogactwo różnych aspektów języka ojczystego. Gośćmi w niemal każdym odcinku są osoby związane z kulturą i sztuką, m. in. aktorzy, muzycy, pisarze, naukowcy.

W programie poruszana jest problematyka współczesnej polszczyzny i zachodzących w niej zmian w różnych kontekstach kulturowych i społecznych.

Dr hab. Joanna Rusin, prof. UR –pracownik naukowy Instytutu Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Autorka licznych artykułów w czasopismach literackich
i naukowych oraz książek: „Aleksander Wielopolski – bohater trudnej legendy” (1999), „Człowiek świętego imienia: legenda Traugutta w piśmiennictwie polskim XIX i XX wieku” (2002) i „Literatura i jej konteksty: prace ofiarowane profesorowi Czesławowi Kłakowi” / pod. red. Joanny Rusin, Kazimierza Maciąga (2005).

Prof. dr hab. Kazimierz Ożóg –profesor nauk humanistycznych, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Został habilitowany w 1991 r., jako rozprawę habilitacyjną zgłosił publikację „Leksykon metatekstowy”. W 2003 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych. Najpopularniejszą publikacją prof. Kazimierza Ożoga jest „Polszczyzna przełomu XX i XXI w.” (2001). Profesor prowadzi wykłady w Instytucie Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2019 r. jest współprowadzącym programu „Moda na język polski”.

Adam Bienias –absolwent Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego, redaktor TVP3 Rzeszów od 2014 roku. W 2020 r. nagrodzony przez Radę Programową Telewizji Rzeszów jako Dziennikarz Roku. Od 2019 roku jest prowadzącym „Mody na język polski”, gdzie opowiada o współczesnych trendach polszczyzny. 

Spotkanie odbędzie się z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Natalia Szwedo, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Spotkanie

Bassanti postanawia popełnić samobójstwo. Nie byłoby w tym nic dziwnego, g...

Van Eyck. Zbliżenia

W tej fascynującej książce przyglądamy się z bliska dziełom jednego z ...

Festyn Zielonoświątkowy

Zapraszamy na Festyn Zielonoświątkowy, który odbędzie się 19.05.2024 r. w godzi...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...