poniedziałek, 20 maja, 2024

Wykład dr. Jarosława Sellina w Międzynarodowym Centrum Kultury

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie zaprasza na wykład dr. Jarosława Sellina, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pt. „Żydzi i judaizm w doświadczeniu Karola Wojtyły”.

Spotkanie odbędzie się 1 czerwca br. o godzinie 18. 00 w sali „Pod Kruki” Międzynarodowego Centrum Kultury przy Rynku Głównym 25 w Krakowie i  jest otwarte dla publiczności.

Wystąpienie dr. Jarosława Sellina oparte zostało o treść pracy doktorskiej pt.” Żydzi i judaizm w doświadczeniu i nauczaniu Karola Wojtyły (1920 – 1978)”. Jego celem będzie szczegółowe pokazanie podstaw, na których wyrastała wrażliwość późniejszego papieża na sprawy żydowskie i religii mojżeszowej. Aktywność ta wyrosła z bogatego doświadczenia kontaktów z Żydami i judaizmem.

Analiza zagadnienia ma układ chronologiczny, od momentu młodości w Wadowicach zamieszkałych przed wojną przez duży odsetek wyznawców judaizmu, poprzez doświadczenie wielokulturowego Krakowa, hekatombę drugiej wojny światowej aż po działalność Karola Wojtyły jako biskupa, metropolity i kardynała – zwłaszcza w dobie Soboru Watykańskiego II. Wszystkie te doświadczenia przyniosły kolejne owoce w czasie pontyfikatu. George Weigel podkreślił w papieskiej biografii, że Jan Paweł II „stworzył całkiem nową epokę w stosunkach żydowsko-katolickich, co umożliwiło ponowne nawiązanie rozmowy, która została przerwana ponad dziewiętnaście wieków wcześniej”.

Źródło: Międzynarodowe Centrum Kultury

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...