niedziela, 11 maja, 2025

Wystawa Porcelany Elektrotechnicznej w Muzeum Porcelany w Tułowicach

Zastanawiasz się gdzie się udać na weekend? Zapraszamy na nowo otwartą wystawę porcelany elektrotechnicznej. To kolejna ciekawa atrakcja na opolszczyźnie. Jedyna w Polsce!

Porcelana jest wyjątkowym tworzywem. Łączy dwie niesamowite cechy. Jest odporna na wysokie temperatury i warunki atmosferyczne. Jest też znakomitą izolacją elektryczną. Dlatego znalazła zastosowanie w elektrotechnice jako element konstrukcyjny i izolacyjny.
Kolekcja porcelanowych izolatorów, bezpieczników i opraw elektrycznych ze śląskich manufaktur należy do Pani Ireny i Pana Romana Gatys. Kolekcjonerzy porcelany udostępnili nam swoje wyjątkowe zbiory m.in. Fabryki Giesche, Brzezinka w Mysłowicach czy Shopienau Zofiówka. Wystawie towarzyszą niesamowite efekty świetlne oraz pokaz filmu „Metropolis” nakręconego w 1927 roku.
Zobacz, jak przy użyciu prądu, porcelanowych bezpieczników i izolatorów, zakochany bez Pamięci Freder ożywia robota Marie!
Muzeum Porcelany Śląskiej to idealne miejsce na romantyczną wycieczkę!

Spędź ciekawy weekend w opolskim! Odwiedź zabytkową Fabrykę Porcelany w Tułowicach!
Do zobaczenia w muzeum!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Muzeum Porcelany Śląskiej
Muzeum Porcelany Śląskiejhttp://www.muzeatechniki.pl
Muzeum powstało na terenie zamkniętego w 2001 roku zakładu produkcji porcelany założonego w 1886 roku przez rodzinę Schlegelmilch przybyłą tu z Turyngii. Przed 1945 rokiem fabryka w Tułowicach należała do jednych z największych wytwórni porcelany na Śląsku. Wyroby, ze względu na jakość i wzornictwo, były dobrze znane w Europie oraz w USA. Od początku XX wieku do pierwszej wojny światowej większość produkcji skierowana była do USA, gdzie fabryka z Tułowic posiadała swoje przedstawicielstwa. Po drugiej wojnie światowej zakład kontynuował produkcję porcelany. W 1976 roku został rozbudowany pod nazwą Zakłady Porcelitu Stołowego. Znacznie zwiększył produkcję koncentrując się na popularnych wyrobach z porcelitu. Produkcję zakończono w 2001 roku. W kwietniu 2024 roku odrestaurowana fabryka po 9 latach prac konserwatorskich, rozpoczęła nowe życie. Dzięki staraniom zespołu Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, w odrestaurowanej z dużą starannością fabryce powstało Muzeum Porcelany Śląskiej. W zabytkowych wnętrzach znalazły schronienie wyroby z 14 śląskich manufaktur. Często są to jedyne ślady po tych dawnych fabrykach.

Pod naszym patronatem

Wernisaż wystawy pt. „ Geometria Gaudi...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na wernisaż wystawy pt. „ ...

„Kwiatki Polskie” prosto ze Starachowi...

Ekipa programu „Kwiatki Polskie”, którego emisję można oglądać w Telewizji Pols...

Warsztaty archeologiczne „Żelazne Korz...

Przed nami kolejna edycja „Żelaznych Korzeni” – warsztatów archeologicznych org...

Udostępnienie zbiorów w internecie?

Jeśli posiadają Państwo system do ewidencji zbiorów i chcieliby udostępnić eksp...

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...