wtorek, 18 czerwca, 2024

ZNAMY ZWYCIĘZCÓW PLEBISCYTU WYDARZENIE HISTORYCZNE ROKU 2022!

Otwarcie Muzeum – Domu Rodziny Pileckich, ekspozycja „Nowy Skarbiec Koronny” oraz edukacyjna „Gra szyfrów” – to zwycięzcy plebiscytu Wydarzenia Historyczne Roku 2022! W 16. edycji konkursu WHR po raz kolejny przyznano Nagrodę Specjalną Muzeum Historii Polski, którą otrzymała publikacja „Zarzecze. Siedlisko idealne”. W uroczystej gali Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku, która odbyła się w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich wzięli udział m.in.  dr Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków oraz Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski. 
Zwycięski projekt w kategorii Wydarzenie to Otwarcie Muzeum – Domu Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej, który został zorganizowany przez Muzeum − Dom Rodziny Pileckich. Muzeum mieści się w domu rodzinnym Marii Pileckiej z domu Ostrowskiej, żony Witolda Pileckiego. W tym zabytkowym, odrestaurowanym budynku została stworzona wystawa stała ukazująca w nowym świetle postać jednego z ważniejszych polskich bohaterów. Poza wystawą stałą Muzeum – Dom Rodziny Pileckich proponuje szeroką ofertę kulturalną, edukacyjną oraz popularyzatorską i wydawniczą.
„Jestem przekonany, że plebiscyt Wydarzenie Historyczne Roku zdobył przez ostatnie lata sporą renomę i jest dzisiaj wydarzeniem niezwykle istotnym dla wszystkich tych, którzy działają na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i polskiej pamięci. Jest uhonorowaniem wszystkich działań prowadzonych przez muzea, instytucje kultury, organizacje pozarządowe, a także pasjonatów „zarażających” historią swoje środowiska”– powiedział dr Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków.

I miejsce w kategorii Wystawa zajęła ekspozycja „Nowy Skarbiec Koronny”, zrealizowana przez Zamek Królewski na Wawelu − Państwowe Zbiory Sztuki. Fundamentem ekspozycji są ocalałe po pruskiej grabieży pojedyncze zabytki ze staropolskiego Skarbca Koronnego, precjoza z królewskich i książęcych skarbców, pamiątki po sławnych Polakach, a także oznaki wysokich dystynkcji, dary dyplomatyczne i trofea. Na wystawie zainstalowano pierwszy w Polsce tablet dostępnościowy, który umożliwia osobom z niepełnosprawnością wzrokową poznanie wyglądu eksponatów oraz wysłuchanie informacji o ich historii i znaczeniu.
„Widzimy, że ci, którzy zapowiadali koniec tożsamości mylili się. Ta tożsamość jest i będzie nam potrzebna. Przywracanie pamięci jest rzeczą niesłychanie ważną, dlatego tak bardzo zależy nam na tym, żeby uhonorować tych, którzy wykonują wielkie, wspaniałe rzeczy w tej dziedzinie” – wskazał Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.

W kategorii Edukacja zwyciężył projekt „Gra szyfrów” przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej. Projekt gamingowy zrealizowany został jako gra first person perspective. Akcja toczy się pod koniec 1920 roku, gdy decydują się losy starcia z bolszewikami i przyszłość Polski. Misje, które muszą wykonać gracze, polegają na złamaniu rosyjskiego szyfru i unieszkodliwieniu pancernych pociągów wroga. Pod okiem historyków ożywione zostały główne postacie gry oraz odwzorowane wszystkie detale odtworzone na podstawie autentycznych zdjęć. 

W 16. edycji konkursu WHR Muzeum Historii Polski zdecydowało się przyznać po raz kolejny własną Nagrodę Specjalną. Otrzymała ją publikacja pt. „Zarzecze. Siedlisko idealne” wydana przez Stowarzyszenie Młody Mołodycz. Przewodnik zawiera informacje o zespole parkowo-pałacowym w Zarzeczu, stworzonym przed ponad 200 laty przez Magdalenę z Dzieduszyckich Morską, w książce przedstawiono obrazy z historii rodziny Dzieduszyckich, ale przede wszystkim skupiono się na dziedzictwie kulturowym pokazanym przez pryzmat kultury ziemiańskiej. Pięknie ilustrowany Przewodnik skierowany do młodzieży szkolnej składa się z 20 rozdziałów, uzupełnionych ciekawostkami i zadaniami do samodzielnego rozwiązania. W publikacji znajdują się także propozycje innych zabytków kultury ziemiańskiej do odwiedzenia w najbliższej okolicy Zarzecza.

Do II etapu zakwalifikowane zostały również przez jury następujące przedsięwzięcia:
KATEGORIA „WYDARZENIE”
Rok Bellotta, organizator: Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum Rezydencja Królów i RzeczypospolitejOtwarcie Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego, organizator: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli„La Ruta de las Bobes”, organizator: Ambasada RP w Buenos Aires, Dan Lande Uroczystości pogrzebowe obrońców Westerplatte, organizator: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku 
KATEGORIA „WYSTAWA”
„Nowy początek. Modernizm w II RP”, organizator: Muzeum Narodowe w Krakowie
Nowa wystawa stała Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, organizator: Śląskie Centrum Wolności i Solidarności„Wielka Lechia − wielka ściema”, organizator: Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie„Pieśń o domu” w Muzeum im. Marii Konopnickiej, organizator: Muzeum Okręgowe w Suwałkach
KATEGORIA „EDUKACJA”
My razem! Polsko-ukraińska opowieść o wspólnym dziedzictwie, organizator: Stowarzyszenie Pospolite RuszenieGra planszowa „Gaudeamus! Zbuduj średniowieczny uniwersytet”, organizator: Muzeum Uniwersytetu JagiellońskiegoPolonika w Minecraft, organizator: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKAGrudzień z Rejewskim, organizator: Urząd Miasta Bydgoszczy
Plebiscyt angażuje wiele środowisk lokalnych, które chcą wypromować organizowane przez siebie przedsięwzięcia. Od początku istnienia Plebiscytu zgłoszono ok. 2000 przedsięwzięć, a w internetowym głosowaniu wzięło udział łącznie ponad 50 tys. internautów.
Finałową piętnastkę wybrało jury w składzie: prof. Jolanta Choińska-Mika – przewodnicząca jury (Uniwersytet Warszawski, zastępca przewodniczącego Rady MHP), Wojciech Duch (redaktor naczelny portalu historia.org.pl), Piotr Legutko (dyrektor TVP Historia), dr Marek Mutor (wicedyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu), Barbara Schabowska (dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza), Gabriela Sierocińska-Dec (kierownik działu edukacyjnego Muzeum Historii Polski).

Plebiscyt został objęty Honorowym Patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,prof. Piotra Glińskiego.
Organizator: Muzeum Historii Polski w Warszawie (whr.muzhp.pl | muzhp.pl)Partner: historia.org.plDarczyńca: Fundacja PGNiG im. Ignacego ŁukasiewiczaPatroni medialni: Polskie Radio, Polska Agencja Prasowa, Telewizja Polska S.A., dzieje.pl, Polska Press Grupa, Gość Niedzielny.
Autorem statuetek dla zwycięzców plebiscytu jest Maciej Zychowicz, a projekt plakatu przygotował Ryszard Kajzer Zerkaj Studio.


Fot. MHP/Maciej Cioch
Źródło: Biuro Prasowe Muzeum Historii Polski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...