czwartek, 13 czerwca, 2024

ROZBIJAMY EKOŚCIEMĘ W DROBNY MAK!

Rozmowa o odpowiedzialnej modzie z Joanną Szabuńko

11 maja 2024 godz. 14:00, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Jak często zdarzyło Ci się kupić coś z metką „eko”, ale ten produkt wcale nie był eko?

Producenci oszukują konsumentów na każdym kroku, aby zarobić, jak najwięcej. Wszywają metki z fałszywym składem ubrań, ukrywają informacje o łańcuchu dostaw, twierdzą, że produkt został wyprodukowany lokalnie, a w nie w odległym Bangladeszu.

Podczas spotkania z Joanną Szabuńko, współzałożycielką i wiceprezeską Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie, rozprawimy się ze wszystkimi „ekofrazesami”. Odpowiemy na pytanie czym jest odpowiedzialna moda i z jakimi dylematami mierzą się kupujący, ponieważ od jakiegoś czasu już nie tylko cena ma znaczący wpływ na decyzję o zakupie, ale jakość i wpływ na środowisko. Opowiemy o konsekwencjach produkcji bawełny i o tym, czy bawełniana koszulka to rzeczywiście najlepszy wybór. Poruszymy kwestię tworzenia ubrań z butelek pet, żeby raz na zawsze ustalić czy to recykling. No i wreszcie, poznamy praktyki, pozwalające wybrać firmy, które poważnie podchodzą do ochrony środowiska i odpowiedzialności społecznej.

Joanna Szabuńko – ekspertka ds. zrównoważonego rozwoju, od ponad 15 lat zajmująca się tematami praw człowieka, a także (nie)odpowiedzialnej produkcji i konsumpcji oraz ich wpływu na środowisko i klimat. Współzałożycielka i wiceprezeska Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie. Członkini Rady Fundacji Fairtrade Polska. Współpracuje z polskimi i międzynarodowymi organizacjami pozarządowymi i inicjatywami wielostronnymi. Menadżerka, koordynatorka polskich i międzynarodowych projektów kampanijnych i edukacyjnych, researcherka, autorka raportów nt. przestrzegania praw człowieka w łańcuchach dostaw oraz materiałów edukacyjnych z zakresu zrównoważonej produkcji i konsumpcji, audytorka społeczna. Absolwentka stosunków międzynarodowych oraz podyplomowych studiów z ewaluacji projektów społecznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Spotkanie poprowadzi Justyna Grabowska, kierowniczka Działu Biblioteka i Archiwum

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

Kiedy: 11 maja (sobota) godz. 14:00

Gdzie: sala konferencyjna

Limit miejsc: 50

Bilet: 8 zł

Sylwia Meyer-Olejarczyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...