poniedziałek, 30 grudnia, 2024

Nowa wystawa stała

Kontynuując podróż po okresach produkcji i zmieniających się stylach porcelany, chcielibyśmy zaprosić Państwa do zwiedzania nowej wystawy stałej w Muzeum Porcelany Śląskiej prezentującej polską porcelanę użytkową z lat 50-tych i 60-tych XX wieku. Wystawa otwarta zostanie 20.07.2024 r.

Potocznie nazywany styl „New Look” zastosowany na porcelanie, charakteryzowała asymetryczna forma oraz odważne kontrastowe kolory. Projektanci przenieśli nowe trendy w sztuce inspirowane abstrakcyjnymi dziełami Picassa czy Mirona na porcelanę. Na wystawie prezentujemy wyroby z porcelany słynnych polskich projektantów – ikon polskiego modernizmu m.in.:

Wincentego Potackiego – plastyka, projektanta wzorów przemysłowych, nauczyciela w wałbrzyskich fabrykach porcelany. Twórcy ponadczasowych fasonów „Joanna”, „Krokus” czy „Goplana”. Wincenty Potacki związany był z fabrykami w Wałbrzychu, Jaworzynie Śląskiej oraz Ćmielowie.

Lucyny i Kazimierza Kowalskich – związanych z działalnością fabryki porcelany i porcelitu w Tułowicach, twórców fasonów „Ewa” i „Opole”.

Zygmunta Buksowicza – założyciela katowickiego Steatytu, twórcę wyjątkowych porcelanowych lamp z postaciami zwierząt.

Mieczysława Naruszewicza – polski artysta rzeźbiarz, projektant przemysłowy, twórca wielu znanych figur jak np. „Kogut Japoński”.

Zaaranżowane wnętrza przedstawiają projekty wyposażenia międzynarodowej sławy czeskich designerów m.in. Jindřicha Halabali oraz Bohumila Samuela Kecira.

Zwiedzanie wystawy odbywa się z Przewodnikiem, w ramach biletu wstępu do Muzeum.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Muzeum Porcelany Śląskiej
Muzeum Porcelany Śląskiejhttp://www.muzeatechniki.pl
Muzeum powstało na terenie zamkniętego w 2001 roku zakładu produkcji porcelany założonego w 1886 roku przez rodzinę Schlegelmilch przybyłą tu z Turyngii. Przed 1945 rokiem fabryka w Tułowicach należała do jednych z największych wytwórni porcelany na Śląsku. Wyroby, ze względu na jakość i wzornictwo, były dobrze znane w Europie oraz w USA. Od początku XX wieku do pierwszej wojny światowej większość produkcji skierowana była do USA, gdzie fabryka z Tułowic posiadała swoje przedstawicielstwa. Po drugiej wojnie światowej zakład kontynuował produkcję porcelany. W 1976 roku został rozbudowany pod nazwą Zakłady Porcelitu Stołowego. Znacznie zwiększył produkcję koncentrując się na popularnych wyrobach z porcelitu. Produkcję zakończono w 2001 roku. W kwietniu 2024 roku odrestaurowana fabryka po 9 latach prac konserwatorskich, rozpoczęła nowe życie. Dzięki staraniom zespołu Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, w odrestaurowanej z dużą starannością fabryce powstało Muzeum Porcelany Śląskiej. W zabytkowych wnętrzach znalazły schronienie wyroby z 14 śląskich manufaktur. Często są to jedyne ślady po tych dawnych fabrykach.

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...