czwartek, 21 listopada, 2024

Porcelana Nagrobna w Muzeum Porcelany Śląskiej” – listopadowa wystawa czasowa

Muzeum Porcelany Śląskiej zaprasza na niecodzienną wystawę porcelanowych wyrobów ze Śląskich Fabryk.

Od wieków ludzie chcąc uczcić pamięć o zmarłych budują cmentarze i groby dla swoich bliskich. W XIX wieku fabryki porcelany rozpoczęły produkcję rzeźb, nagrobków i rozmaitego asortymentu galanterii cmentarnej. Śląskie fabryki i manufaktury porcelany wytwarzały m.in.: nagrobki, książki nagrobne, tablice na epitafia w różnych kształtach i stylach. Podejmując temat święta zmarłych Muzeum Porcelany Śląskiej w Tułowicach przygotowało przykłady wyposażenia cmentarnego z porcelany w języku polskim i niemieckim. Są to niemi świadkowie historii naszego regionu. Zapraszamy na unikatową podróż w czasie pełną twórczości i zadumy.

Ekspozycja pochodzi z kolekcji prywatnych zbiorów państwa Ireny i Romana Gatys – doskonale znanych na rynku kolekcjonerskim. Podczas otwarcia autorzy wystawy opowiedzą o wyrobach i producentach galanterii cmentarnej na Śląsku.
Wystawa ukazuje nie tylko rzeźbę w porcelanie oraz porcelanę w rzeźbie. Jest doskonałym czasem na refleksję i zadumę nad fotografią oraz malarstwem nagrobnym listopadowego święta zmarłych.

W dniach od 02 do 30 listopada zapraszamy do obejrzenia unikalnej wystawy czasowej w Muzeum Porcelany Śląskiej w Tułowicach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Muzeum Porcelany Śląskiej
Muzeum Porcelany Śląskiejhttp://www.muzeatechniki.pl
Muzeum powstało na terenie zamkniętego w 2001 roku zakładu produkcji porcelany założonego w 1886 roku przez rodzinę Schlegelmilch przybyłą tu z Turyngii. Przed 1945 rokiem fabryka w Tułowicach należała do jednych z największych wytwórni porcelany na Śląsku. Wyroby, ze względu na jakość i wzornictwo, były dobrze znane w Europie oraz w USA. Od początku XX wieku do pierwszej wojny światowej większość produkcji skierowana była do USA, gdzie fabryka z Tułowic posiadała swoje przedstawicielstwa. Po drugiej wojnie światowej zakład kontynuował produkcję porcelany. W 1976 roku został rozbudowany pod nazwą Zakłady Porcelitu Stołowego. Znacznie zwiększył produkcję koncentrując się na popularnych wyrobach z porcelitu. Produkcję zakończono w 2001 roku. W kwietniu 2024 roku odrestaurowana fabryka po 9 latach prac konserwatorskich, rozpoczęła nowe życie. Dzięki staraniom zespołu Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, w odrestaurowanej z dużą starannością fabryce powstało Muzeum Porcelany Śląskiej. W zabytkowych wnętrzach znalazły schronienie wyroby z 14 śląskich manufaktur. Często są to jedyne ślady po tych dawnych fabrykach.

Pod naszym patronatem

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...