wtorek, 21 stycznia, 2025

WAKACJE U CERAMIKA

Koniec roku szkolnego oznacza długo wyczekiwane wakacje. Zarówno dzieci, młodzież jak i rodzice mają okazję, aby wspólnie i aktywnie spędzić czas. Do najciekawszych miejsc na Opolszczyźnie, doskonałych na jednodniową wycieczkę należy Muzeum Porcelany Śląskiej w Tułowicach, w którym na zbliżający się sezon przygotowaliśmy szereg niezwykłych atrakcji, w tym cykliczne warsztaty lepienia z gliny i dekorowania.

W Lipcu i Sierpniu zapraszamy codziennie, w godzinach od 10:00 do 18:00. Zwiedzanie Muzeum to podróż w czasie. W teatralnej scenerii prezentowane są wyroby porcelanowe z różnych epok i stylów, pochodzące ze śląskich fabryk i manufaktur.

Ramowy plan wydarzeń

DzieńMiesiącNazwa wydarzenia
22-23CzerwiecPrzywitanie Wakacji w Królestwie Porcelany – prezentacje zabytkowych  eksponatów z Myszką Miki i otwarcie wystawy elektro porcelany
30CzerwiecWykład Ireny i Romana Gatys z cyklu „Historie wypalone w porcelanie”
pt. Piękno Żarskiej Porcelany
5LipiecPlastyka u Ceramika – ulep swoją figurkę
13-14LipiecZakamarki. Kuratorskie zwiedzanie Muzeum
20-21LipiecOtwarcie wystawy „New Look. Polska porcelana lat 50-tych i 60-tych”
28LipiecWykład Ireny i Romana Gatys z cyklu „Historie wypalone w porcelanie”
pt. Tajemnice fabryki Carla Tielscha
3-4SierpieńZakamarki Kuratorskie zwiedzanie Muzeum
9SierpieńPlastyka u Ceramika – ulep swoje naczynie
15-18SierpieńOsobliwe przedmioty – zwiedzanie pełne zagadek
25SierpieńWykład Ireny i Romana Gatys z cyklu „Historie wypalone w porcelanie”
Fabryka porcelany Carla Kristera
30SierpieńPożegnanie wakacji z porcelanową grą terenową

Wykłady Ireny i Romana Gatys
Comiesięczny cykl spotkań autorskich pt. „Historie wypalone w porcelanie” przedstawia historię przedwojennych śląskich manufaktur porcelany. Na spotkaniach prezentowane są polskie fabryki porcelany, elementy zbiorów kolekcjonerów oraz dokumentacji. Porywająca opowieść o historii fabryk śląskich z intrygującymi wzmiankami i ciekawostkami. 

Zakamarki. Kuratorskie zwiedzanie Muzeum
Zwiedzanie Muzeum z możliwością wejścia na niedostępną na co dzień  ekspozycję – m.in. możliwość wykonania pamiątkowych zdjęć na przedwojennym ruchomym kole garncarskim czy w fotelu Prezesa fabryki. Podpisz oryginalnym, zabytkowym piórem listę obecności w dawnej księgowości!

Plastyka u Ceramika
Zajęcia plastyczne dla dzieci i dorosłych. Warsztaty edukacyjne formowania z glinki uczą cierpliwości, rozwijają wyobraźnię uczestników.  Praca na glinie pogłębia estetyczną wrażliwość i uczy skupienia. Dzieci nie potrafią się przy tym zajęciu oderwać od stołu! To świetna zabawa i relaks w jednym!

New Look. Polska porcelana lat 50-tych i 60-tych
Styl New Look na porcelanie charakteryzowała asymetryczna forma oraz odważne kontrastowe kolory. Na wystawie prezentujemy wyroby z porcelany słynnych projektantów m.in. Wincentego Potackiego, Lucyny i Kazimierza Kowalskich, Zygmunta Buksowicza czy Krzysztofa Naruszewicza.  Zaaranżowane wnętrza przedstawiają projekty znanych czeskich designerów m.in. Jindřicha Halabali oraz Bohumila Samuela Kecira.

Osobliwe przedmioty
Zagadkowe zwiedzanie muzeum przygotowane z myślą o dzieciach, które uwielbiają zagadki! Duch Schlegelmilcha narobił w fabryce ambarasu i pochował osobliwe przedmioty z dawnych lat i to właśnie Ty musisz pomóc nam je odnaleźć! Piszesz się na wyprawę pełną wrażeń?

Porcelanowa gra terenowa
Zdobądź mapę skarbów i podążaj śladami złośliwego ducha, który nawiedził fabrykę i pochował nasze cenne skarby. Szukaj z nami skarbów! Zdobądź wszystkie pieczątki i zyskaj szansę na nagrodę! Gra w poszukiwaniu skarbów jest idealną zabawą dla dzieci w każdym wieku. Jesteś spostrzegawczy? Zagraj z nami!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Muzeum Porcelany Śląskiej
Muzeum Porcelany Śląskiejhttp://www.muzeatechniki.pl
Muzeum powstało na terenie zamkniętego w 2001 roku zakładu produkcji porcelany założonego w 1886 roku przez rodzinę Schlegelmilch przybyłą tu z Turyngii. Przed 1945 rokiem fabryka w Tułowicach należała do jednych z największych wytwórni porcelany na Śląsku. Wyroby, ze względu na jakość i wzornictwo, były dobrze znane w Europie oraz w USA. Od początku XX wieku do pierwszej wojny światowej większość produkcji skierowana była do USA, gdzie fabryka z Tułowic posiadała swoje przedstawicielstwa. Po drugiej wojnie światowej zakład kontynuował produkcję porcelany. W 1976 roku został rozbudowany pod nazwą Zakłady Porcelitu Stołowego. Znacznie zwiększył produkcję koncentrując się na popularnych wyrobach z porcelitu. Produkcję zakończono w 2001 roku. W kwietniu 2024 roku odrestaurowana fabryka po 9 latach prac konserwatorskich, rozpoczęła nowe życie. Dzięki staraniom zespołu Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, w odrestaurowanej z dużą starannością fabryce powstało Muzeum Porcelany Śląskiej. W zabytkowych wnętrzach znalazły schronienie wyroby z 14 śląskich manufaktur. Często są to jedyne ślady po tych dawnych fabrykach.

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...